Borsa Gündem

Borsa yönünü etkilyecek haberler

Günlük borsa, piyasa haberleri,şirket haberleri,piyasa verileri,ABD verileri,önemli borsa haberleri,aracı kurum raporları

Borsa yönünü etkilyecek haberler

28 Ekim 2016 09:12
-A

+A

28 EKİM BORSA GÜNDEMİ


Borsa ve diğer piyasaları etkileyen önemli haber başlıklarını Turkısh Yatırım'ın günlük bülteninden alacağız.

2017 Enflasyon beklenti raporu

Enflasyon  raporunda  ne  denmiş;  'para  politikası  sadeleşme  sürecinin  uygun  bir  zaman  diliminde  sonuçlandırılması planlanmaktadır. Sadeleşme kapsamında atılacak bir sonraki adımın yönü ve zamanlaması enflasyon  görünümünü ve finansal istikrarı etkileyen gelişmelere bağlı olacaktır'. Dün Sayın Zeybekçi ne demişti,' Gerek enflasyonda,  gerek ekonomide olumlu yöndeki gelişmeleri destekleyici bir şekilde TCMB’nin politikalarında hala bir alanın, mesafenin  olduğunu düşünüyorum. Bizim beklentimiz de şartlar elverdiği takdirde sadeleştirmenin p olitika  faizi  %7.75  seviyesinde  tamamlanması sonrası mı o dünya konjektürüne bağlı. 2017 yıl sonu TÜFE tahminlerinin orta noktası, gıda fiyatlarında  beklenen aşağı yönlü gelişmelere karşın, ithalat fiyatlarında artış öngörüsüyle yüzde 6’dan yüzde 6.5’e yük seltilmiş olması  da bizim 2017 için şimdilik %7.3 olan tahminimize yaklaşmış durumda.

ABD ekonomi gündemi

ABD tahvil faizlerinde de yükseliş var, %1.93 üzerinde, bizim Cu mhuriyet Bayramımız için kapalı olduğumuz öglenden sonra  ABD Q3 GSYH verisi açıklanacak Güçlü GSYH verisi geldiği takdirde faizlerde yükseliş ve dolar endeksinde 100'ün yanması  şaşırtıcı olmamalı. Üstelik bu sefer dolar  yükselirken borsalar çakılmadı  yan i faiz artışının önünü kesecek bir engel de yok.

ABD’de Eylül ayında dayanıklı mal siparişleri %0,1 düşüş kaydetti, Bloomberg beklentisi ver inin değişim göstermemesi  yönündeydi. Ulaşım hariç dayanıklı mal siparişleri ise Eylül’de beklentiyle uyumlu olarak %0,2 artış kaydetti. 

ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları 258K  oldu . (beklenti : 255K, önceki : 260K) BloombergHT.com’un haberine  gö re;  ABD'de işsizlik maaşına başvuranların sayısı 3 haftada ilk kez düşerek 40 yılın en düşük seviyelerine yakın kaldı.

ABD’de bekleyen konut satışları Eylül’de %1,0 seviyesindeki Bloomberg beklentisinin üzerinde aylık %1,5 artış kaydetti.

Borsa ne olur ?

Dün  78.500 teknik  destek seviyesine doğru bir geri  çekilme  hareketi  sergileyen  ancak  üzerinde  tepki  alımları  ile  karşılaşan  borsada  bu  desteğin  kırılması durumunda 77.700 ve 77.500  izleyen teknik  destekler  olarak  dikkate  alınabilir.  Yükseliş  denemelerinde ise 79.000/79.500    se viyeleri ve  80.000 - 80.300  bandı direnç olarak dikkate alınabilir.

Türkiye ekonmi gündemi

Başbakan Binali Yıldırım başkanlığın da bulunduğu 9. Yatırım Danışma Konseyi (YDK) Toplantısı sonuç bildirisi açıkladı.  Başbakan Binali Yıldırım, "Birçok alanda ama özellikle de katma değer katkısı yüksek olan sektörlerde yatırım önceliği  bizim ekonomi politikaları bakımından desteklenecek. B unlar nedir? Bunlar, bilişim sektörüdür, kimya sektörüdür,  lojistiktir, buna benzer 7 temel sektörde ayrıcalıklı özel teşvik uygulamaları da yürürlüğe girecek." dedi.

Merkez  Bankası  2016  yıl  sonu  enflasyon  tahminini  %7.5'ta  tutarken  2017  enflasyon  ta hminini   %6'dan   %6.5'a  yükseltti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya, enflasyonun, yüzde 70 olasılıkla, 2016  sonunda orta noktası yüzde 7,5 olmak üzere yüzde 7 ile yüzde 8 aralığında, 2017 sonunda ise orta noktası yüzde 6,5  olm ak üzere yüzde 5 ile yüzde 8 aralığında gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini bildirdi. – BloombergHT

TURKISH YATIRIM
  Günlük Bülten


BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku