Borsa Gündem

Borsa ucuz mu alım yapılabilir mi ?

Bu hafta borsa ve para piyasalarında neler bekleniyor ?

Borsa ucuz mu alım yapılabilir mi ?

27 Mayıs 2018 11:28
-A

+A

HAFTALIK BORSA VE PİYASA YORUMU

Borsada kritik haftalar yaşıyoruz.

2017 yılında dünyanın en çok artan borsaları arasında yer alan Borsa İstanbul 2018 yılına iyi başlasa da devamı gelmedi.

2018 yılı ilk çeyreğinde 121 bin seviyesini görerek tarihi zirveler gören borsa daha sonra üst üste gelen satışlarla 98 bin 780 seviyelerini test etti.

Borsa İstanbul için geçen hafta kritik bir haftaydı.

Döviz fiyatlarındaki ani ve sert yükselişler yatırımcılarda büyük bir paniğe yol açtı.

2018 yılına 3.77 seviyelerinden başlayan dolar yaklaışık % 20 artışla 4.92 TL seviyesini görerek tarihi bir yükseliş yaşamış oldu.

Dövizdeki bu artışa kayıtsız kalamayan Merkez Bankası , ani bir toplantı yaparak faizleri 3 puan artırararak 16.5 seviyesine çıkarmış oldu.

Faizdeki bu artış doları etkileyerek sert bir düşüş yaşattı fakat 4.55 seviyelerinden gelen alımlara haftayı dolar 4,71 TL'den kapattı.

Dövizdeki seet dalgalanma hisse seendi piyasaına sert yansımadı.

Daha önceki haftalarda sert düşen borsa haftayı % 0,77 yükselişle 103,769 puandan kapattı.

Özellikle yabancı yatırımcıların takip ettiği BİST 100 dolar bazlı fiyatı ise 21,821 dolar seviyesinde bulunuyor.

Geçen haftanın piyasa özetinden sonra yeni hafta içn beklentileri Meksa Yatırım'dan Zeynel Balcı'nın bugün Hürriyet gazetesindeki yazısından alalım:

Geçen hafta kur açısından hareketli dakikalar yaşandı. Merkez Bankası sadece faiz arttırımıyla kalmadı. İhracat reeskont kredilerinde kur sabitlemesine giderken Türk Lirası uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalelerinde satım üst limitlerini arttırdı. Piyasaların yönünü döviz kurları belirliyor.

Merkez Bankası’ndan gelen faiz artırımıyla ilgili Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in “Merkez Bankası geç de olsa güçlü bir adım attı” ifadesi olayı özetledi. Ayrıca Şimşek’ten Merkez Bankası’na destekle birlikte piyasa ile inatlaşılmayacak açıklamaları geldi. Bu meyanda eski borsacıların ‘piyasa ile inatlaşmayın, fakirleşebilirsiniz’ sözünü tekrar hatırlamış olduk.

7 HAZİRAN BEKLENTİSİ

Üç puanlık faiz artırımının daha kalıcı etki bırakması gerekirdi. Ancak Merkez Bankası’nın 16 Mayıs’ta “Gereken adımlar atılacak” açıklamasından sonra hemen her gün piyasalar faiz artışı bekledi. Geciktikçe stres ve döviz kurları arttı. Diğer anlatımla yangın büyüdü. Belki ilk açıklama sonrası birkaç puanlık artış daha etkili olacaktı. Geçen zamanda alev biraz daha ortalığı sarınca üç puanlık artış yeterli mi değil mi tartışmalarını beraberinde getirdi. Faiz artırımıyla Cumhurbaşkanın faiz düşürülmesi gerektiği yönündeki açıklamalardan sonra belirgin bir hal alan Merkez Bankası’nın elinin kolunun bağlı olduğu havası dağılırken Merkez Bankası’nın araç bağımsızlığının gerekliliği iyice kavranmış oldu. Diğer yandan Merkez Bankası sadece faiz artırımıyla kalmadı. İhracat reeskont kredilerinde kur sabitlemesine giderken Türk Lirası uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalelerinde satım üst limitlerini artırdı. Yani döviz likiditesini de destekledi. Ayrıca parasal sıkılaştırmanın sürdürüleceği açıklamasıyla 7 Haziran toplantısı için gerekirse yeni faiz artırım sinyali verdi. 7 Haziran’da piyasanın beklentisi daha çok sadeleştirme yönünde. Ardından Cumhurbaşkanı ve ekonomi yönetiminden Merkez Bankası’na destek veren açıklamalar ekonomi yönetiminde uyumsuzluk olduğu görünümünü silmeye yönelik olumlu adımlardı. Son günlerde doğru hamleler ardı ardına geldi. Ancak ‘demir tavında dövülür’ sözünden hareketle gecikme nedeniyle istenen sonucun en azından şimdilik elde edildiğini söylemek zor. İç ve dış güvenin tekrar kazanılması gerekir.

BORSADA TEPKİ ALIMLARI ETKİSİNİ SÜRDÜREBİLİR

Borsada tepki alımları görüldü. İlk destek noktaları 100.600 ve 98.000 seviyelerinde görülürken ilk direnç ise 103.800 seviyesinde. Tepki çıkışının devamı ve güç kazanması için bu seviyenin geçilmesi önemli olacak. Sonraki dirençler 106.000-107.000 seviyelerinde. Tepki alımları etkisini sürdürebilir.

DOLAR/TL KURU KÂR SATIŞLARININ ETKİSİNDE

Dolar-TL kurunda uzun dönem trend direnç seviyelerinin test edilmesi sonrası kâr satışları görüldü. İlk destekler 4.60-4.54 seviyele-rinde. Bu seviyelerin üzerinde çıkış hareketi gücünü koruyacak. İlk dirençler ise 4.80-4.92 olarak görülüyor. 4.92 daha önemli. Yükseliş denemeleri satışla karşılaşabilir.

ZEYNAL BALCI

Kaynak ve yazının devamı:HÜRRİYET

 

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir

 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku