Borsa Gündem

Borsa Şirketlerinden faaliyet durdurma haberleri

Virüs fabrikaları durdurmaya başladı

Borsa Şirketlerinden faaliyet durdurma haberleri

26 Mart 2020 21:55
-A

+A

KEPENKLER İNİYOR

Aralık 2019'da Çin Wuhan'da ortaya çıkan coronavirüs insan sağlığını vurduğu kadar ekonomileri de vurmaya başladı.

Borsa İstanbul'da bugün birçok şirketten faaliyetleri durdurma haberleri geldi.

Tüm dünyada insanların evlerine kapandığı bugünlerde hem talep eksikliği hem de sağlık açısından fabrikalar kapanıyor.

Borsa İstanbul'daki şirketler de genellikle 2 haftalık bir süre için faaliyetlerine kısmen veya tamamen durdurma kararı aldılar.

İşte gelen önemli şirket haberleri

KORDSA:Brezilya üretim tesisi, 26 Mart 2020 tarihi itibari ile 2 hafta süreyle 8 Nisan 2020 tarihine kadar üretime ara verecektir. Kordsa Türkiye üretim tesisi ise çalışmaya devam etmekle birlikte, üretimin bazı bölümlerinde, 1 Nisan 2020 tarihi itibari ile 2 hafta boyunca üretim yapılmayacaktır.

SİLVERLİNE:Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs (Covid-19) etkilerini azaltmak ve bütün çalışanlarımızın sağlığını korumak amacıyla 30 Mart 2020- 05 Nisan 2020 tarihleri arasında üretime ara verilmesi kararı alınmıştır.Gerekli tüm önlemler alınarak 06 Nisan 2020 tarihinde üretime tekrar başlanacaktır.

ARSAN:Şirketimiz ve bağlı ortaklığımız Arsan Dokuma Boya Sanayi Ve Ticaret A.Ş., küresel boyutta yaşanan Corona virüs (COVID-19) virüs salgını nedeniyle, çalışan personelin ve ailelerinin sağlık durumlarını önemsememiz, ayrıca dışsal riskler ve etkilerinin oluşturduğu zorunluluk hali ile üretime olan talep eksikliği sebebiyle 01.04.2020 tarihinden itibaren  3 ay süre ile üretime ara verilecek olup "Kısa Çalışma ve Kısa Çalışma Ödeneği Hakkında Yönetmelik" hükümleri uyarınca, kısa çalışma ödeneği alınması için, başvuruda bulunacaktır.

KARSAN:Bütün dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınının etkilerini azaltmaya yönelik alınan önlemler çerçevesinde, çalışan sağlığını tehlikeye atmamak ve bu süreci en az zararla atlatma çabalarımız doğrultusunda, gerek tedarikçilerimizin ve müşterilerimizin salgın nedeni ile üretim faaliyetlerine ara vermiş olması, gerekse yurt içi ve yurt dışı parça tedariğinde sorun yaşanması ve bu durumun önümüzdeki dönemde de devam edeceği öngörüleri paralelinde, çalışan sağlığını ve istihdamımızı koruyabilmek amacı ile üretime ara verilmesine ve kısa çalışma başvurusunun yapılmasına, ayrıca Şirketimizin tüm lokasyonlarında 01.04.2020 - 10.04.2020 tarihleri arasında tüm faaliyetlere ara verilmesine karar verilmiş olup, gelişmeler oldukça kamuoyu ve yatırımcılarımız ile paylaşılacaktır.

SODAŞ:Borsa İstanbul'un 23 Mart.2020 tarihli bildirimi ile ilgili olarak 24.03.2020 tarihinde yapmış olduğumuz KAP duyurusunda üretim tesislerimizde faaliyetin yavaşlatıldığı şeklinde bir algı doğmuştur. İşbu duyuru bu algının düzeltilmesi amacıyla yapılmaktadır. Şirketimiz üretim tesislerimizde işin durdurulması, yavaşlatılması, hafifletilmesi gibi bir durum mevzubahis değildir. Ücretli izinde olan personel de işbaşı yapmış olup, fabrikamız tam kapasite ile çalışmaktadır. COVİD-19 tehdidi kapsamında yalnızca ofis ortamındaki çalışma düzenine müdahale edilmiştir.

CEOEM:Şirketimiz, Yeni Koronavirüs (COVID-19) salgını kapsamında "Kısa Çalışma ve Kısa Çalışma Ödeneği Hakkında Yönetmelik" çerçevesinde 26.03.2020 tarihi itibariyle başvuruda bulunulmuştur. Başvurumuz 1 Nisan 2020 - 30 Haziran 2020 tarihlerini kapsamakta olup ilgili kurum onayı beklenmektedir.

BİLİCİ YATIRIM:Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını kapsamında ülkemizde alınan tedbirler doğrultusunda çalışanlarımızın ve ailelerinin sağlık durumlarını önemsememiz ve dışsal etkilerin yarattığı zorunluluk hali sebebiyle 23.03.2020 tarihinden itibaren şirketimizde bir süre üretime ara verilecektir.

LOGO YAZILIM:  Mart'ın ilk haftası itibariyle Şirketimizde tüm seyahatler askıya alınmış, zorunlu olanların ise üst yönetimin onayına sunulmasına karar verilmiştir. Ayrıca ofislerde gerekli temizlik ve dezenfeksiyon önlemleri alınıp tüm çalışanlar Covid-19 hakkında bilgilendirilmiş ve Sağlık Bakanlığımızın önerileri hatırlatılmıştır.

 Ülkemizde ilk vakanın görülmesi sonrası Şirketimizde Çalışan Sağlığı, İş Güvenliği ve Sürekliliği Masası kurulmuş, İSG kurulu ile paralel hareket ederek "pandemi önleme" çalışmalarına başlamıştır.

Çalışanlarla sürekli olarak güncel bilgiler paylaşılmaktadır. Konuyla ilgili güncel bilgilere çalışanların her zaman ulaşabilmesi için Şirketin intraneti üzerinde "COVID-19 Bilgilendirme" sekmesi açılmış, tüm kaynak dosyalara ve duyurulara erişim sağlanmıştır.

Şirketimiz tüm çalışanlarımızın sağlığını gözeterek 17 Mart 2020 itibariyle uzaktan tam zamanlı çalışma modeline geçmiştir. 

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku