Borsa Gündem

Borsa ne olur yükselen dolar düşer mi ?

Yeni hafta için uzmanların borsa ve dolar beklentileri

Borsa ne olur yükselen dolar düşer mi ?

9 Temmuz 2017 13:02
-A

+A

HAFTALIK BORSA VE DOLAR BEKLENTİLERİ

Geçtiğimiz hafta döviz resmen coştu.

Yaz aylarında genellikle düşüş eğiliminde bulunan döviz kurlarında ani bir sıçrama yaşandı.Defalarca 3.50 kritik desteğini kıramayan dolar-tl 3.65 euro-tl ise 4.15 seviyelerini gördü.

Döviz fiyatlarındaki bu artış borsa yatırımcısını az da olsa tedirgin etti.Borsa haftalık bazda sert bir düşüş kaydetmese de yeni rekor seviyeerden düşüşler görüldü.

Borsa yatırımcısı dövizie gelen alımlar sonrası net bir satışa geçmese de alımları durdurdu diyebliriz.

BİST 100 haftayı % 0,53 düşüşle 100 bin 84 seviyesinde kapattı.Hafta içinde en yüksek 101 bin 400'lü seviyeleri gören borsa zirvesinden % 1.4'lük bir düşüş yaşamış oldu.

Döviz kurlarında son kapanış rakamlarına baktığımızda ise dolar-tl 3.616 euro-tl ise 4.123 'ü görüyoruz.

Kısa bir haftalık özetten sonra yeni haftanın piyasa beklentisini Meksa Yatırım'dan Zeyel Balcı'nın bugün Hürriyet gazetesindeki yazısından bir bölüm alarak sunalım:

Yüksek faiz ve sıcak para akışına rağmen son günlerde yükselen döviz kurları piyasaların seyri açısından yakından takibe devam edilecek. Dolarda çıkışın devamı açısından 3.65, geri çekilmelerde ise 3.58-3.56 tutunma noktaları olarak görülüyor.

Borsa İstanbul son gelişmeler karşısında dış borsalara göre daha dirençli görünüyor. Ama dış borsalardaki düşüşler ve döviz kurlarındaki yükseliş ivme kazanırsa bu görünümü korumak zorlaşacaktır. Gerçi dışarıdan sıcak para girişleri Haziran’ın son haftasında da devam etti. Hisse senetlerine 48, tahvil bono tarafına da 187 milyon dolarlık girişler var. Ancak dışarıda hava Temmuz’un ilk haftası değişmeye başladı. Bu açıdan önümüzdeki hafta Perşembe günü merkez bankasının açıklayacağı haftalık sıcak para hareketleri yabancı yatırımcının Türkiye’ye bakışının değişip değişmediğini görmek açısından önemli olacak. Döviz kurlarındaki yükselişi dikkate aldığımızda tahmin etmek zor olmazsa gerek. Gündem olarak, dolar ve gelişen ülke para birimlerinin seyri, ABD tarım dışı istihdam verileri, Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye kararının yansımaları, dış piyasalar, petrol fiyatları, merkez bankaları kaynaklı gelişmeler, Ortadoğu ve siyaset izlenmeye devam edilecek.

üksek faiz ve sıcak para akışına rağmen son günlerde yükselen döviz kurları piyasaların seyri açısından yakından takibe devam edilecek. Beklenti ihtiyacının yanı sıra olumlu gelişmelerin önemli ölçüde fiyatlandığı ve değişme emareleri gösteren dış konjektörün etkisiyle daha zor bir piyasa beklentisi artıyor.  

BORSADA 100 BİNİN ÜZERİNDE TUTUNMA ÇABASI

Borsada kâr satışlarına rağmen çıkış trendi korunuyor. Bu açıdan 100.000 seviyesinin üzerinde tutunması önemli. 100.000 aynı zamanda psikolojik destek olarak izleniyor. Bu seviyenin üzerinde çıkış hareketinin devamı beklenebilir. 98.500 ve 96.000 sonraki destek noktaları. 101.600 ilk direnç noktası. Hatırlanırsa geçen hafta işaret ettiğimiz kısa vadede oluşan düşüş formasyonlarından “yükselen takoz” formasyon olasılığının ortadan kalkması için bu seviyenin önemli olacak. Sonraki dirençler 103.000 ve 105.000 seviyelerinde. Kâr satışları etkili olabilir.

DÜŞÜŞ TRENDİ KIRILDI

Dolar/TL kurunda, geçtiğimiz haftalarda bahsettiğimiz “ayı tuzağı” ve geçen hafta da grafik olarak gösterdiğimiz çıkış formasyonlarından “alçalan takoz” formasyonları işlerlik kazandı. Ocak ayından bu yana devam eden düşüş trendi kırıldı. Çıkışın devamı açısından 3.65 direncinin üzerinde kalınması önemli olacak. Bu seviyelerde satışlar görülebilir. Sonraki dirençler 3.70 ve 3.75-3.79 seviyelerinde. Geri çekilmelerde 3.58-3.56 tutunma noktaları olarak görülüyor.

EURO/TL KURUNDA, 4.18 İZLENECEK

DIŞ piyasalarda Euro’nun dolara değer kazanmasından güç alan Euro/TL kurunda ilk önemli dirençler 4.17-4.18 seviyelerinde Bu seviyelerde kâr satışları görülebilir. 4.18 seviyesinin üzerinde ise çıkışın devamıyla 4.40-4.45 sonraki direnç seviyeleri. Gelebilecek satışlarda 4.05 ve 4.00 ise destek noktaları. Çıkış hareketi sürmekle birlikte direnç seviyelerinde kâr satışları görülebilir.

ZEYNEL BALCI

Yazının devamı:HÜRRİYET

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku