Borsa Gündem

Borsa ne olur sorusuna Yaşar Erdinç'in cevabı

Borsa İstanbul'da kritik dönemlerde nasıl hareket etmeliyiz ?

Borsa ne olur sorusuna Yaşar Erdinç'in cevabı

18 Mayıs 2018 09:24
-A

+A

YAŞAR ERDİNÇ'TEN BOMBA YORUMLAR

Borsada kan kaybı sürüyor.

BİST 100 Endeksi 2017 yılı başında başladığı ralliyi 121 bin seviyelerinde bitirmiş görünüyor.

2016 yılı Aralık ayında 72 bin seviyelerinden başlayan borsa rallisi 2018 yılında adeta terse döndü.

2018 yılbaşına göre BİST 100 Endeksi % -11,67 düşüş kaydetti.

Zirve seviyesine göre düşüş ise yakşalık % 19 seviyelerinde.

Yatırımcıların bu türden ayı piyasalarında nasıl hareket edeceği çok önemli.

Bilindiği gibi düşüş trendleri yani ayı piyasaında kısa vade para kazanmak çok zordur.

Genellikle ayı piyasalarında testere türü hareketler ön plana çıkar.

Bu gibi piyasalarda uzmanların önerileri de büyük önem taşıyor.

Uzun yıllardır küçük yatırımcının dostu ve yol göstericisi olan Dr. Yaşar Erdinç bugün bilgeyatirimci.com'da yer alan yazısında bu tip piyasalarda yatırımcıların nasıl hareket etmesi gerektiğine dair bir yazı kaleme aldı.

İşte o yazıdan bazı bölümler

Yazının başlığı : Dalgalı Ortamda Borsanın Dinamiklerine Karşı Yatırımcının Duygu Dinamikleri


Borsa son dört aydır düşüşte… En son borsa hakkında yazdığım yazıda, 101 bin civarındaydık ve bu seviyenin aşağı kırılması durumunda paniğin artabileceğini, işte bu aşamada, yatırımcıların nasıl davranacaklarını önceden belirlemeleri gerektiğini vurgulamıştım. Önemli destekler aşağı kırıldığında genellikle sinir uçlarına dokunur ve birçok kişi de dip seviyelerde satmış olur. Fiyatlar o kadar hızlı bir aşağı hareket yapar ki; kademeler bir anda boşalabilir. Bu tür durumlar genellikle hiç kimsenin alım yapmaya cesaret edemeyeceği yerlerdir ama borsacıların “herkes satarken sen al” sözü böyle zamanlarda geçerlidir.

9 Mayıs günü BIST-100 endeksi 97.849 seviyesini gördü ve aynı gün 100.780 seviyesinden kapanarak, 100 binin altında serbest düşüş yapıp, seans içinde V dönüşü yaptı. Önceki yazımda, genellikle panik satışların ardından V tipi dönüşler olduğunu da vurgulamıştım. Bu dönüş sonrasında endeks geçen pazartesi en yüksek 103.763 seviyesini gördükten sonra, bir ara 100.650 civarına gerilese de, 100 binin üzerinde kalmayı başararak, dün 101.869 seviyesinden kapandı.

Borsa hakkında soru soranlar genellikle hep yanlış soruyu soruyorlar.

“Hocam borsa ne zaman yükselir?”
 

“Borsa yükselmeye başlarsa nereye kadar gider? Nerede satayım?”

“Hocam buralardan alım yapılır mı?”

“Hocam alım için bekliyorum, endeks kaça gelince almaya başlayayım?”

Bu soruların tamamında, beynimiz aslında hiç kimsenin bilemeyeceği veya bilse bile tesadüfi olacağı soruların cevaplarını öğrenmeye çalışıyor. Sadece böyle rahat edebilecek. Şimdi ben size desem ki, “bu seviyelerden alın, endeks 107 bine gelince satın”. İzleyen soru; “Ne alalım?” olacaktır.  Haydi endekse yakın hareket eden bir kağıt ismi verdim diyelim. Sonra da yatırımcı alım yapmış olsun. Endeks 107 bine gitse ama biraz daha prim yaparak 109 bini görse, bu yatırımcıyı memnun etmek mümkün değildir. Çünkü 107 binde satmış ve 109 bine gidişi izlemiştir. Beyin sadece ve sadece en tepede satarsa mutlu olabiliyor. Aşağıdaki şekle bakınız…
 

Yatırımcı 5.20’den alım yapıyor. Hisse 5.50’ye kadar yükselirken, sürekli mutlu oluyor. Ama 5.50’den 5.35’e düştüğünde üzülüyor, halbuki hisse yükselirken 5.35 seviyesine gelindiğinde mutluydu, ama şimdi üzgün. İşte bu yüzden borsadaki yatırımlarında hep mutlu olmak isteyen biri için, bir hisseyi aldığında sürekli yükselmesi ve o sattıktan sonra da düşmesi gerekiyor.

Eğer yatırımcı 5.50’den satsa ve hisse 5.60’a gitse yine mutsuz oluyor. Hepiniz beni, veya başkalarını okurken, içgüdüsel olarak şöyle bir durum yaşıyorsunuz; “öyle bir şey söylesin ki ben alayım, aldıktan sonra yükseliş başlasın, sonra da Onun sat dediği yerde sattığım zaman, hisse düşmeye başlasın.”

5.50’den 5.35’e düşüş olduğunda KEŞKE demeyen yoktur… “KEŞKE 5.50’de satsaydım”. Bu KEŞKE’ler sizlere çok zarar veriyor.

Bana ne alayım diye soran birine ne alırsan al diyorum. “Şunu al” desem “neden” diye soracak. Alım yapsa “nerde satayım?” diyecek. “Şu fiyatta sat” desen ve sattırdığın fiyatın üzerine çıksa, sana bir şey söylemeyecek ama içinden içinden “bana erken sattırdı, bundan sonra sat dediği yerde hemen satmayayım” diyecek.
 

Borsada kazanmak için öncelikle beynimizin bizi sürüklediği bu ortamdan çıkın. Siz arsaya yatırım yapıp da kaybeden adam gördünüz mü? Genellikle asla kaybetmezler, çünkü her gün önlerindeki ekranlarda arsa fiyatlarını izlemezler. Eğer arsa fiyatlarının dakikalık değişimlerini izliyor olsalardı en az  %90’ı para kazanamazdı. Çünkü arsanın ileride değerleneceğini bilse bile satıp, alttan alttan almaya çalışır ve ipin ucunu kaçırdığında da,  arkasından bakardı. Bu yüzden büyüyecek olan şirketleri bulup, hazır borsa düşmüşken bütün paranızla değil, her ay yaptığınız tasarruflarla toplayın. Göreceksiniz ki, bir hisseyi her ay elinizde biriktirdiğiniz tasarrufla toplamaya başladığınızda, hissenin fiyatının yükselmesini istemeyeceksiniz. İşte o zaman gerçek yatırımcı olmuşsunuz demektir.

Endeks ne mi olur? Bilmiyorum. Pek merak da etmiyorum.  Ama seçime kadar olan dönemde, yükselişlerin cılız kalmasını, düşüşlerin de aniden oluşmasını bekliyorum. Borsa için her gün ve her yer alım yeridir. Yeter ki kısa vadede kâr etmek için bir pozisyon açtığınızda, nerede kârı cebinize koyacağınıza ve nereye düşerse ne kadar zarara katlanacağınıza önceden karar verip, uygulayabilin. Mart bilançolarının çok büyük bir kısmı geldi. İlk vakit ayarladığımda bir webinar yapacağım. Sağlıcakla kalın, paranız sağlığınızı bozmasın…

Kaynak: Dr. Yaşar Erdinç
Yazının devamı:bilgeyatirimci.com


BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir

Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku