Borsa Gündem

Borsa için ya tamam ya devam haftası !

Borsa İstanbul kritik bir haftaya giriyor.

Borsa için ya tamam ya devam haftası !

10 Mart 2019 11:26
-A

+A

BORSADA NELER BEKLENİYOR ?

Borsa İstanbul kritik bir haftaya giriyor.

84 bin 500 seviyesini destek yapıp 106 bin seviyesine kadar yükselen BİST 100 bu seviyesi geçemeyeince yeniden ara desteği olan 101 bin 500 seviyesine çekildi.

Borsa bu hafta ya bu ara desteği kırım 100 bin desteğinin altına inecek ya da yeniden 106 bin direncini geçmek için güç kazanacak.

Hem 31 Mart seçimlerinin yaklaşması hem de ABD ile yaşana S 400 anlaşmazlığını fırsat bilenlerin dövizde alıma geçmeleri borsaya satış getirdi.

Borsa geçen haftayı % % 1,67 düşüşle 101,538.28 puandan kapattı.

Borsa için beklentileri iki uzmandan alalım.

İlk olarak Milliyet yazarı Zeynep Aktaş'tan haftalık piyasa beklentisini alalım:

Para Politikası Kurulu, piyasa beklentilerine paralel faizi değiştirmedi. Ancak ABD’yle ilişkilerde gergin hava TL cinsi varlıklara satış getirdi.  Peki, S-400 füzeleri yeni gerginliklerin habercisi olur mu?

Merkez Bankası, beklentilere paralel olarak politika duruşunu değiştirmedi. Yapılan açıklamada fiyat istikrarına yönelik risklerin devam ettiği belirtildi. Kurul, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunmasına karar verdi.

Bu yıl 8 toplantı gerçekleştirecek olan Merkez’in bu yaptığı ikinci toplantı. En son 13 Eylül’de faizi 625 baz puan artırmış ve böylece faiz, yüzde 17.75’ten yüzde 24’e yükselmişti. Sonrasındaki dört toplantıda ‘pas’ geçerek, piyasalara sıkı para duruşu sinyali verdi. TCMB’nin rapor özetinde, beklenmeyen gelişmeler karşısında aktif duruşunu sürdüreceğini görüyoruz. Küresel para piyasalarındaki gelişmeler, gelişmekte olan ülkelerden para çıkışı, kur yükselişinin reel sektörde yaşattığı yüksek dalgalanma önümüzdeki dönemde yurtiçi ve yurtdışından gelebilecek olumsuz bir gelişmede TCMB’nin aktif önlemlerini görmemize neden olabilecektir. Enflasyon aşağı yönelimini istikrarlı şekilde devam ettirebilirse haziranda faiz indirimi gündeme gelecektir.

Satış baskısı

Rusya’dan alınacak S-400’ler nedeniyle ABD’nin yeni yaptırımları devreye alma ihtimali, Dolar/TL kurunu 5.48’e çıkardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “S-400’de geri dönüşümüz asla olamaz” söylemi, Türkiye’nin S-400’ler konusundaki net duruşu ve ABD’den gelen açıklamalar gerilim ihtimaline işaret ediyor. ABD cephesi, Türkiye’nin Rus yapımı S-400 hava savunma sistemini satın alma planlarından vazgeçmemesi halinde F-35 savaş uçaklarını Türkiye’ye satmayacağını söylüyor. S-400 sürecinin temmuzdan itibaren başlanması bekleniyor. Füzeler, pek çok alanda Türkiye’nin yeni yaptırım baskısı ile karşılaşmasına neden olabilir. Halk Bank davası, F-35 savaş uçaklarının teslimat süreci ve İran ile petrol ticareti ilk akla gelenler. Füze krizinin, ağustostaki Papaz Brunson gibi yeni bir kur şoku yaratmasından endişe ediliyor. Bu nedenle dolara eğilim artı. Dolar/TL’de short pozisyonlar kapatılırken, dolara talep artıyor.

Borsada hisse bazlı hareket

BIST 100 Endeksi’ne baktığımızda açıklanan bilançolarla birlikte hisse bazlı hareketlerin öne çıktığını görüyoruz. Pazartesi günü bilançoların açıklanması tamamlanacak. Buna bağlı olarak hisse bazlı hareketler de etkisini yitirecek. BIST 100 Endeksi için 100 bin seviyesi kritik. Bu seviyenin altında satışların arttığını görebiliriz.

DOLARI GÜÇLÜ KILAN 3 NEDEN

Dolar sadece TL’ye karşı değil, diğer ülkelerin para birimlerine karşı da yükseliyor. Doların belli başlı 6 para birimine (Euro, Japon Yeni, İngiliz Poundu, Kanada Doları, İsveç Koronası, İsviçre Frangı) karşı oluşturulmuş sepete göre değerini gösteren dolar endeksi yükseliyor. DXY Endeksi şubat ayından bu yana en yüksek seviyeye yükseldi. 

1 - ABD ekonomisinde yavaşlama görülse de 4. çeyrekte yüzde 2,6 büyüdü. Çin ise son 28 yıldaki en düşük büyümeyi gösterdi. Euro bölgesi ise sıkıntıda. ECB parasal genişlemeye dönüş açıklaması yaptı.

2 - ABD ile Çin arasındaki ticaret anlaşmalarında bir uzlaşıya varılması bekleniyor.

3 - FED’in hâlâ faiz oranlarını artırma ihtimali var. Doların zayıflamamasının en büyük nedenlerinden biri olarak diğer ülkelerin merkez bankalarının faiz indirimine giderken ABD’de faizlerin güçlü görünümü koruyacağı beklentisi öne çıkıyor.

 

Peki dolar Türkiye’de neden güçlü?

1 - Özel sektör şirketlerinin 197 milyar dolar borcu var. Şirketler kur riski alma konusunda temkinli. Bu nedenle döviz almaya devam ediyorlar.

2 - Yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatı 170 milyar dolar ile zirve seviyelerde. Geçtiğimiz yıl yaşanan kur artışı nedeniyle kurda beklenti yüksek. Enflasyon karşısında reel olarak paranın korunma beklentisi dolara yöneltiyor. Gerçek ve tüzel kişiler ellerinde döviz olduğu için dolarda artış bekliyor. Ellerindeki doları mecbur kalmadıkça satmıyorlar.

3 - S-400 füze gerginliğiyle başlayan gelişmelerin krize dönme ihtimali ve Halk Bankası davası, F-35 savaş uçaklarının teslimat süreci ve İran ile petrol ticaretinde tıkanmalar olma ihtimali tedirgin ediyor.

4 - Dolar yurtdışında güçleniyor. DXY Endeksi yükseldikçe dolara olan talep artıyor.

5 - Türkiye’nin kredi risk primi 5 Şubat’ta 287 seviyesini gördükten sonra yeniden yükselişe geçti ve 315 seviyesinde. Risk primi yüksek seyrini koruduğu için dolar kuruna talebin yüksekliği sürüyor.

6 - Yabancılar hisse senedi alıyor fakat 6 haftadır üst üste tahvilde satıcı konumdalar. Faizlerin yüksek seyrine rağmen sıcak para girişinin olmaması tedirgin ediyor.

7 - Teknik olarak 200 günlük hareketli ortalamasından dönen dolar kuru 100 günlük ortalamanın da üzerine çıkınca yönünü yeninden yukarı çevirdi. Yükseliş yönündeki beklentiler arttı.

8 - 14 Şubat’tan bu yana momentum 100 seviyesinin üzerinde. 102 ile yüksek seyrini sürdürüyor.

Yükselişi etkileyen faktör

Tüm bunlar içerisinde doların yükselişini en çok etkileyen madde kuşkusuz S-400 ile başlayan gelişmelerin olası bir gerginliğe dönme ihtimali.

ZEYNEP AKTAŞ

Kaynak: MİLLİYET

Şimdi ise Hürriyet yazarı ve Meksa Ytaırım analistlerinden Zeynel Balcı'nın haftalık piyasa beklentilerine yer verelim:

İç gündemde Merkez Bankası toplantısının yansımaları öne çıktı. Merkez, faiz değişikliğine gitmedi. Nisan sonrası için ise faiz indirim beklentisi sürüyor. Perşembe günkü Avrupa Merkez Bankası toplantısından sonra da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz indirimi konusunda eli rahatladı sayılır. TCMB’nin faiz indirimi konusunda elini güçlendiren diğer bir konu ise Fed’in de faiz arttırım ve bilanço küçültme operasyonlarına ara vermeye hazırlanması.

İÇ ve dış kaynaklı gelişmelerin baskısı altındaki piyasalar yön bulmaya çalışıyor. İç gündemde Merkez Bankası toplantısının yansımaları öne çıkarken pazartesi açıklanacak 2018 yılı son çeyrek büyüme verisi bekleniyor. Ayrıca ödemeler dengesi (cari denge) ile işsizlik ve bütçe verileri yakından izlenecek. Merkez Bankası beklendiği üzere faiz değişimine gitmedi. Toplantı sonrası yapılan açıklamalar önümüzdeki aylar için faiz indirimi algısına neden olmadı. Fakat piyasaların nisan sonrası özellikle haziran için faiz indirim beklentisi sürüyor. Son veriler ışığında 2018 son çeyrek için piyasa beklentisi büyümenin (GSYH) eksi geleceği, 2018’in yüzde 2.5 civarında bir büyüme ile kapanacağı yönünde. Son çeyreğe ait veriler ve baz etkisi eksi olasılığını güçlendiriyor. Perşembe günkü Avrupa Merkez Bankası toplantısından sonra faiz indirimi konusunda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) eli biraz daha rahatladı sayılır. Bununla birlikte ABD Merkez Bankası’nın (Fed) geçen günlerde faiz arttırım ve bilanço küçültme operasyonlarına ara vermeye hazırlanması TCMB’nin olası bir faiz indirimine aynı desteği verecek bir durum.

HEDEF İLE ÇELİŞİYOR

Diğer yandan enflasyon ve piyasa gösterge faiz oranlarındaki (tahvil, bono) düşüş de TCMB’nin faiz indirimini destekliyor. Enflasyondaki düşüşün kalıcı hale gelmesi önemli olacak tabi ki. Merkez Bankası’nın sıkı duruşu ve parasal sıkılaştırmaya rağmen döviz kurlarındaki yükselişi, Türkiye-ABD ilişkilerinde artan tansiyon ve ABD dolarının dış piyasalarda değer kazanımına bağlamak gerekecek. Biraz da dövize talebin etkisi var. Türkiye-ABD ilişkilerinde ‘Türkiye’nin Rusya’dan füze sistemleri satın alması’ odaklı polemik sürüyor. ABD Başkanı Trump’ın ‘Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi Programından’ Türkiye’yi çıkarmak istediğini açıklamasını bu yönde karşı bir hamle olarak değerlendirmek de mümkün. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ABD’nin Türkiye’yi vergi avantajı sağladığı gelişmekte olan ülkeler arasından çıkarmasına tepki göstererek Türkiye-ABD arasındaki ticaret hacminin 75 milyar dolar hedefi ile çeliştiğini söyledi. Hazine nakit dengesinin şubat ayında 25.8 milyar TL açık vermesi bir başka gelişme oldu. TCMB’nin temettüsünün öne çekilerek ocakta fazla verilmesi sonrası şubat ayında görülen yüksek açık dikkat çekti.

 

GARDLARINI ALIYORLAR

Ana gündemlerden biri de 31 Mart yerel seçimleri tabi ki. Piyasa bu yönde henüz bir fiyatlama yapmış değil. İçeride işler sıkıntılı görülse de geçen hafta gündemin asıl ağırlığı dışarıda dahası öncü merkez bankalarında idi. Avrupa Merkez Bankası perşembe günkü toplantısında faiz oranlarını sabit tutarken yeni TLTRO-III (refinansman programı) başlattı. 2019 yılı Euro Bölgesi büyüme tahminini aşağıya çekti, faiz arttırımını 2019 sonuna erteledi. Parasal genişleme ve gevşek para politikasına devam kararı Euro’ya değer kaybettirirken dolara değer kazandırdı, borsalar düştü. Küresel ekonomilerle ilgili zayıflamaya karşı Fed’den sonra Avrupa Merkez Bankası da gardını almaya başladı. Genişlemeci politikalar aslında piyasalar ve Türkiye’nin içinde bulunduğu dış finansman ihtiyacındaki gelişen ülkeler için olumlu bir karar gibi görünüyor. Ancak bu kararların gerekçesi ekonomilerdeki yavaşlama olunca hayra yorulacak pek bir tarafı da kalmıyor. Avrupa’nın Türkiye’nin en önemli ticari ortağı olması bu yöndeki gelişmeleri de daha önemli hale getiriyor. ABD-Çin ticari görüşmelerinde belirsizlik sürüyor. Trump’ın başlattığı ticaret savaşları sürerken son Avrupa Merkez Bankası kararının ardından yeni bir kur savaşı gelir mi diye akıllardan geçmiyor değil. Zorlaşan gündemin baskısı altındaki piyasalarda temkinli görünüm korunuyor. 

 

BORSADA 100.000 ÖNEMLİ

BORSADA çıkış trendi yerini yatay harekete bırakmış durumda. 100.700-100.000 önemli destek noktaları olarak görülürken bu seviyenin üzerinde tepki alımları gelebilir. 100.000 seviyesinin altına gelinmesi durumunda satışların devamıyla sonraki destekler 98.500-96.500 ve 95.000 seviyelerinde. İlk dirençler ise 105.000-106.000 seviyelerinde. Çıkış hareketinin devamı için 106.000 seviyesinin geçilmesi gerekecek. Destek seviyelerinde tepki alımları görülse de satış baskısı korunabilir.

 

DOLAR/TL KURUNDA TEPKİ ÇIKIŞI SÜRÜYOR

DOLAR/TL kurunda tepki çıkışı sürüyor. İlk destekler 5.40-5.36 seviyelerinde görülürken ilk direnç 5.54 seviyesinde bulunuyor. Yatay hareketin tamamlanması ve bir süredir gündeme getirdiğimiz ‘çift dip’ çıkış formasyonunun işlerlik kazanması için ilk aşamada 5.54 seviyesinin geçilmesi önemli olacak. Sonraki dirençler 5.70-5.90 olarak görülüyor. Direnç seviyelerinde satış denemeleri görülse de tepki çıkışı gücünü koruyabilir.

 

ZEYNEL BALCI

Kaynak:
HÜRRİYET

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku