Şirket Haberleri

Borsa günlük haberleri ve veri gündemi

8 Kasım 2016 borsa için önemli haberler,şirketleri etkileyecek haberler,Turkısh Yatırım bülteni

Borsa günlük haberleri ve veri gündemi

8 Kasım 2016 09:47
-A

+A

8 KASIM BORSA GÜNDEMİ

Borsa İstanbul ve diğer piyasalar için öne çıkan haberleri Turkısh Yatırım günlük bülteninden alacağız.

Hem içerde hem de yurt dışındaki ekonomik gelişmeler


YURT  İÇİ ÖNEMLİ GELİŞMELER 

Kıbrıs Müzakereleri çerçevesindeki İsviçre görüşmeleri başladı.  KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum Yönetimi  Başkanı Nikos  Anastasiadis  ve  BM Genel Sekreteri Ban Ki - moon bir  araya geldi. Birleşmiş Milletler Genel  Sekreteri Ban  Ki - moon, liderlerle yaptığı görüşmenin ardından bir  basın toplantısı düzenledi. Devam edecek olan görüşmelerde,  müzakerelerdeki 'Mülkiyet, Ekonomi, AB İle İlişkiler, Yönetim ve Güç  Paylaşımı, Toprak, Güvenlik ve Garantiler' konu  başlıklarından  'Güvenlik  ve  Garantiler'  başlığı  hariç  tümünün  görüşülmesi  bekleniyor.  'Güvenlik  ve  Garantiler'  konu sunun da, 1960 anlaşmasına göre garantör  ülkeler olan İngiltere, Türkiye ve Yunanistan'ın da katılımıyla beşli  bir  toplantı halinde ele alınması öngörülüyor.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 2016 yılında Türkiye  ekonomisinin özellikle turizm sektöründe yaşanan olumsuz  gelişmeler ve  tarım sektörünün zayıf seyri nedeniyle yüzde 3,2 seviyesinde  büyümesinin beklendiğini söyledi.  MÜSİAD EXPO’nun 16’ncısı y arın kapılarını açıyor. İstanbul’da gerçekleşecek organizasyona 100’ü aşkın ülkeden yaklaşık  7 bin yabancı işadamı katılacak

YURT DIŞI  ÖNEMLİ GELİŞMELER 

Küresel piyasalarda petrol fiyatlarındaki gerileme nedeniyle ekonomik önlemler almayı sürdüren Suudi Arabistan'ın 266  milyar 600 mil yon dolar değerinde pek çok proje için yapılan sözleşmeleri durdurduğu bildirildi.

Avrupa Merkez Bankası, 10 günlük Noel tatili  arası verilecek  olması nedeniyle Aralık ayında tahvil alım hızını artıracağını  bildirdi.  ECB'den yapılan açıklamada, "Eurosystem, varlık alımlarını, bu  tarihler arasında piyasada likiditenin azalacağı  öngörüsü ve olası  piyasa bozulmalarına yol açm amak için 22 Aralık - 30 Aralık tarihleri  arasında geçici olarak durduracak.  Bunun la birlikte 29 Kasım - 21 Aralık  döneminde göreceli olarak daha iyi piyasa şartlarının avantajının  kullanılması için  önden yüklemeli alım yapılack" ifadelerine yer  verildi.

Çin Gümrük İdaresi verilerine göre Ekim ayında ihracat ve ithalat  beklerntilerin üzerinde düşüş gösterdi.  Ekim ayında  ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,3 azalırken, ithalatta düşüş ise yüzde 1,4 oldu.  Ekim ayırnda ticaret  fazlası 49 ,06  milyar  dolar  oldu.  Eylül ayında ihracat yüzde 10 ve ithalat yüzde 1,9 azalmış, ticaret  fazlası 41,99  milyar  dolar olmuştu.  Ocak - Ekim döneminde ise ithalatta düşüş yüzde 7,5, ihracatta düşüş  yüzde 7,7 oldu.

Fed anketine göre ABD'de bankalar ticari gayrimenkul kredileri  için standartları 3. çeyrekte sıkılaştırdılar, ancak ticari  krediler  ve  sanayi  şirketlerine  kredilerde  uygulamalar  değişmedi.  Fed  anketi,  ha nehalklarına  kredilerde  ise  bazı  bankaların özellik le  mortgage kredilerinde standartları gevşettiklerini rapor ettiklerini  ortaya  koydu.  Fed  anketine  69  yerel banka ve 21 yabancı bankanın ABD şubeleri  katıldı.

ABD'nin sermaye piyasası denetim ve gözetiminden sorumlu kuruluşu SEC,  Amerikan  Saklama  Sertifikal arı (ADR)  piyasasındaki menkul  kıymetleri hatalı, kötü yönettikleri iddiasıyla 4 büyük banka için  soruşturma açtı.  Wall  Street  Journal'ın haberine göre SEC, açılan soruşturma  kapsamında görüşmek için Bank of NewYork Mellon, Citigroup, JP  Morgan  Ch ase ve Deutsche Bank'a davetiye gönderdi.  SEC, ADR piyasasında vergi kaçakçılığının ve piyasayı bozucu fiilerin engellenmesi için dizayn edilmiş kontrollerin bu 4 banka tarfından ihlal edilip edilmediğini anlamaya çalışacak.

İngiltere'de tüketiciler Ekim ayında  harcamalarını artırdılar,  ancak artışın bir kısmı akaryakıt fiyatlarındaki artıştan ve  enflasyonun yükseleceğine dair endişelerden kaynaklandı.  Britanya Perakende Konsorsiyumu (BRC) verilerine göre Ekim  ayında tüketici harcamaları geçen yılın aynı  dönemine göre yüzde 2,4 arttı. Bu, Ocak ayından bu yana görülen en güçlü  artış oldu. Harcamalar,  Eylül ayında yüzde 1,3 artmıştı.  Barclaycard tarafından yapılan araştırma da, kredi kartıyla yapılan harcamaların Ekim ayında, verilerin tutulmaya başlandığı 2011 yılından bu yana görülen en güçlü artışı  gösterdiğini, yüzde 5,5  arttığını ortaya koydu.

Japonya'da öncü göstergeler endeksi Eylül ayında ilk verilerde beklentilerin üzerine çıktı. Japonya  Kabine  Ofisi'nden  yapılan açıklamaya göre, öncü verilerle endeks 100,5 puana geldi. Piyasa beklentisi bir önceki ay 100,9 olan endeksin  100,27 puana ineceği yönündeydi.

TURKISH YATIRIM
 Günlük Bülten

Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku