FOREKS

Borsa dolar ve emtia piyasası 21.03.2016

Borsa,döviz ve forex emtia piyasası son yorumları

Borsa dolar ve emtia piyasası 21.03.2016

21 Mart 2016 16:56
-A

+A

21 MART 2016 PİYASA YORUMU

Borsa kaldığı yerden yükselişine devam ederken , dolar ve euroda düşüş sürüyor.Altın ise yeniden son zirvesini denemesine rağmen 1243 ONS seviyelerinde işlem görüyor.

Işık FX'in 21 Mart 2016 Piyasa yorumu


Gündemdekiler

Mart ayı toplantısını es geçen Fed üyeleri yeni haftaya açıklamaları ile haftaya hızlı bir başlangıç yapmamızı sağladılar. San Fransisco Fed Başkanı Williams Nisan ve Haziran aylarında faiz artırım potansiyelinin hala varolduğuna dikkat çekerek tek başına ABD ekonomisi incelendiğinde ekonomik görünümün çok iyi olduğunu söyledi. Küresel faktörlerin faiz artışını zorlaştığına değinen Williams bu etkilerin geçici olduğunu yineledi. Richmond Fed Başkanı Lacker ise dolardaki değer kazanımı ve petrol fiyatlarındaki baskının enflasyon rakamlarını baskıladığı ifade ederek özellikle petrol fiyatlarında istikrarın yakalanılmasının enflasyonu yükselteceğini belirtti. Mart ayı FOMC toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Başkan Yellen’da benzer söylemleri dile getirmişti. Yellen petrol fiyatlarında sert yükselişin beklemediklerini sadece 50 dolar seviyelerinde istikrarın yakalanmasının enflasyon rakamlarına katkı sağlayacağını ifade etmişti.

ABD’de gün içerisinde konut sektörüne dair rakamları takip ettik. Yellen’ın son FOMC toplantısında konut sektörüne olan güvenini dile getirmiş ve sektördeki iyileşmenin devam edeceğinin sinyallerini vermişti. Mevcut konut satışları Şubat ayında yüzde 7.1 gerileme gösterdi. Beklentiler ise verinin yüzde 2.2 gerilemesi yönündeydi.

Endekslerde görünüm

Mart ayı toplantısıyla sert geri çekilen dolar endeksinde 95.00 seviyesinin üzerinde yeniden kalmaya çalışıyoruz. Kararın ardından endeksteki toparlanma çabasını görmezden gelmek imkansız. Hareketliliğin hacmini koruması dahilinde dolar endeksi haftaya ılımlı yükselişiyle devam edebilir. 95.50 seviyesinin kısa vadeli hedef olduğu endekste 96.00 seviyesi hareketin devamında test edilebilir. Geri çekilmelerde ise 94.85 seviyesi hareketliliğe destek olmaya aday. Dax’ta ise yeni haftaya kararsız bir başlangıç yapıldı. Psikolojik bir seviye olan 10 bin’in üzerine çıkmakta zorlanan endekste karar haftası bu hafta olabilri. Özellikle ECB’nin yapmış olduğu faiz oranı değşimlerinin ardından kuvvetlenen yükseliş hareketi önce 10 bin ardından da 10 bin 120 seviyesine kadar devam edebilir. Geri çekilmelerde ise 9 bin 850 seviyesi destek olarak takip edilebilir. BİST100’de ise alıcılı seyir devam ediyor. Düşüş trendinin kırıldığı endekste hedef artık 84 bin 400 olarak gözüküyor.

EURUSD

Paritede FOMC toplantısının ardından gündeme gelen yükseliş hareketi hacmini kaybetmeye başladı. 1.13 seviyesinin üzerinde tutunmaya çalışan fakat şimdilik bu görevi yerine getiremeyen hareketlilik yönünü yeniden aşağıya çevirdi. Paritedeki düşüş hareketinin devam etmesi halinde 1.1250 seviyesi oldukça kritik gözüküyor. Fibo düzeltme seviyesine denk gelen seviyenin geçilmesi hareketliliği hızlı bir şekilde 1.1220 seviyesine getirebilir. Baskının sürmesi halinde ise bir sonraki düzeltme seviyemiz olarak 1.1160 paritedeki yeni durağımız olarak gözüküyor. Yükselişlerde ise 1.13 seviyesinin üzerinde kalmamız takibimizde olacak olan önemli gelişmelerden. Zaman zaman test edilse de geçilemeyen 1.1330’un aşılması yükselişi 1.1375 direncine kadar devam ettirebilir.

USDTRY (DOLAR-TL)

Yeni haftaya yurtiçinden tüketici güveni ve yıl sonu TÜFE tahmini verileri ile başlangıç yaptık. Tüketici güveninde 67.0 olarak açıklanan veride beklentilerin üzerinde bir rakam yakalandı. Yıl sonu TÜFE tahminlerinde ise yüzde 8.29’luk rakam enflasyondaki uzun süren yükselişin ardından sakin seyrin devam edebileceği düşüncesini akıllara getirdi. Özellikle gıda enflasyonundaki yükselişin dizginlenmesi geçtiğimiz dönem enflasyon verisinde düşüşü beraberinde getirirken önümüzdeki dönemde de benzer bir tablo yakalamamız yıl sonuna doğru enflasyonu baskılamaya devam edebilir. Paritede ise 200 günlük ortalama seviyesi olan 2.8500’in üzerindeki hareketlilik devamlılığını

sürdürüyor. Trend takibi için özellikle önemli olan bu seviyenin geçilmesi düşüşü önce 2.8390 ardından da 2.8250’ye getirebilir. Toparlanmalarda ise 2.8720 ve 2.8850 seviyeleri direnç olarak test edilebilir.

ALTIN ONS

Altında geride kalan hareketli haftanın ardından sakin bir haftaya merhaba dedik. Yeniden yükseliş trendinin altına gelinene altında kararsız bir görünüm hakim. 1250 doların üzerinde kalmakta pek başaralı olamayan altın dolar endeksindeki toparlanma ile birlikte gerilemeye devam edebilir. 1235 ve 1230 seviyelerinin ilk destekler olarak takip edilebileceği hareketlilikte sert düşüşler soluğu 1225 dolar seviyelerinde bulabilir. Toparlanmalarda ise 1250 doların üzerindeki kapanışlar bizi yeniden 1260 ve 1265 seviyelerine götürecektir. Hareketin devam etmesi durumunda da yükseliş trendine denk gelen 1270 seviyesi bu kez direnç olarak çalışabilir.

GBPUSD (PUNT)

Parite haftanın ilk gününe hafif satıcılı bir görüntü ile başladı. İngiltere’den fiyatlama yaratacak herhangi bir veri akışının olmadığı günde, ABD tarafından mevcut ev satışları verisi takip edildi. Beklentilerin 5.34 milyon olduğu veri, beklentilerin altında 5.08 milyon olarak açıklandı. Teknik olarak ise, yaşanan satış baskısı ile 1.4400 seviyesinin altına gerileyen paritede, 1.4360 desteği kritik. Aşağı yönlü geçilmesi durumunda önce 1.4300, sonrasında ise 1.4250 görülebilir. Toparlanmalarda ise 1.4400’ün üzerinde kalıcılık sağlanırsa, 1.4440-1.4500 aralığı takip edilebilir.

BRENT PETROL

Petrol fiyatlarındaki yükseliş haftanın ilk gününde de devam ediyor. Gün içerisinde Suudi Arabistan kaynaklarından gelen açıklamaları takip ettik. Gelen açıklamalara göre, Suudi Arabistan’ın İran’ın katılmaması halinde bile üretim miktarını sabitleme konusunda istekli olduğu belirtildi. Bilindiği üzere İran, yaptırımların kalkması ile birlikte petrol üretimine hız vermiş ve üretimi yaptırım öncesi seviye olan günlük 4 milyon varile ulaşmadan üretim sabitleme anlaşmasına katılmayacağı belirtmişti. 17 Nisan’daki toplantıya kadar üretici ülkelerden gelen açıklamalar petrol fiyatları üzerinde etkili olmaya devam edecek. Piyasaların açılması ile 40.50 seviyesine kadar gerileyen Brent petrol, sonrasında yaşanan toparlanma ile 41.00 seviyesinin üzerine tırmanmayı bildi. 41.60 direnci yükselişin devamı açısından önemli. Geçilmesi durumunda 42.00 görülebilir. Geri çekilmelerde ise 41.00 desteği kırılırsa, 40.50 tekrardan hedeflenebilir.

BORSAAJANS.COM'UN YASAL UYARISI:

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım
danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti,
aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen
bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı
sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve
tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine
dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri
tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer
alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize
uygun sonuçlar doğurmayabilir...
Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku