Borsa Gündem

Borsa bu hafta (4-8 Haziran) ne olur ?

Haftalık borsa ve piyasa yorumları -Zeynel Balcı

Borsa bu hafta (4-8 Haziran) ne olur ?

3 Haziran 2018 12:32
-A

+A

BORSADA DÜŞÜŞ DEVAM EDER Mİ ?

Borsada kan kaybı !

Borsada kayıpların yaşandığı bir hafta daha geride kaldı.

Merkez Bankası'nın faiz hamleleri ile geçen hafta yükseliş yaşayan ve kritik direnç seviyesi olan 106 bin 500 seviyelerini gören borsa daha sonra sert satışlarla bir önceki dip seviyeleri olan 97 bin 990 seviyelerine kadar bir geri çekilme yaşadı.

Borsadaki satışlara ilk günlerde bir anlam veremeyen uzmanlar daha sonra dövize de talebin olması ve derecelendirme kuruluşlarının Türk bankalarını ve ülke notunu izlemeye alması ile neden de ortaya çıkmış oldu.

Senelik bazda % 14 değer kaybeden borsa geçen haftayı da % 3,90 düşüşle 99,171 seviyesinden kapattı.

Kısa bir piyasa özetinden sonra Meksa Yatırım'dan Zeynel Balcı'nın borsa ve piyasalar için beklentilerini dile getirdiği Hürriyet gazetesinde yer alan yazısına göz atalım.

Piyasalarda hareketliliğin durulması için zamana ihtiyaç var. Bu süreçte Merkez Bankası’nın 7 Haziran’daki toplantısı beklenirken, mayıs ayı enflasyonu da piyasaların radarında...

KISA bir duraksamanın ardından borsada düşüş, döviz kurları ve faiz oranlarında yükseliş devam ediyor. 7 Haziran toplantısı beklenirken Merkez Bankası’ndan faizde sadeleştirme operasyonu geldi. Geçen hafta Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in Londra’da finans çevreleriyle yaptığı toplantılarda, pazartesi günü mayıs enflasyonu yüksek çıkarsa 7 Haziran toplantısında yeni bir faiz artırımından söz edildiği, dış ve iç basına sızan haberler arasında.
 

KISA DÖNEMLİ ÖNLEM
Mayıs enflasyonu için beklentiler ise aylıkta yüzde 1.6, yıllıkta 12’nin biraz üzerinde. Yine de sonuçları bir görmek gerekecek. Son faiz artırımlarıyla döviz kurlarındaki yükselişi dizginleyerek enflasyonu kontrol altına almak yoluna başvuruldu. Ancak faiz artırımı kısa dönemli bir önlem. Daha geniş ölçekte cari açık başta olmak üzere makro ekonomik verileri iyileştirecek önlemlerin alınması gerekecek. Sonucu değiştirmek için nedenleri değiştirmek lazım gelir. 

Bir zamanların “cari açık finanse edildiği sürece sorun değildir” söylemini artık duymaz olduk. Çünkü finanse edildiği halde sorun olduğu görüldü. Bu çerçevede maliye bakanından önemli açıklamalar geldi. Maliye Bakanı Naci Ağbal, maliye politikalarında sıkılaştırmadan ve para politikasına güçlü destekten söz etti. Bu sayfalarda 26 Kasım tarihli yazımızda, Merkez Bankası’nın sıkı para politikasıyla hükümetin uyguladığı büyüme odaklı ekonomi politikasının uyumsuzluğundan ve bu durumun enflasyona olumsuz yansımalarından “Bir yandan ısıtılan bir yandan soğutulmaya çalışan bir yapı var” diye bahsetmiştik. Geç de olsa bu uyumsuzluğun giderilmesi olumlu bir gelişme. Ancak Ağbal’ın ifadesiyle maliye politikalarında sıkılaştırma aynı zamanda ekonomideki büyümeyi yavaşlatacak bir adım olacak. Bazı yabancı kurumlar Türkiye’nin 2018 büyüme beklentilerini düşürmeye başladılar. Ayrıca, imalat sanayi ve konut sektöründe yavaşlama ile ilgili sinyaller de geliyor. Seçim vaatleriyle daha da büyüyecek bütçe açığı kamu borçlanma gereğini artıracağı için faiz düşüşüne engel bir durum. Sıkı mali ye politikası bir açıdan zorunluluk sanki. Yüksek kur ve yüksek faiz ekonomide büyümeyi daraltıcı etkisi yanında maliyet enflasyonunu yukarı çekecek. 2017 yılındaki yüksek büyümeye doping etkisi yapan kredi garanti fonu (KGF) katkısı artık azaldı. Bu açıdan yüksek enflasyonlu daha durgun bir ekonomik görünümü olasılık olarak dikkate almak gerekecek. Buna bağlı olarak bir zaman sonra ekonomik literatürdeki stagflasyon tartışmalarını duymak şaşırtıcı olmayacak. Ancak seçim sonrası kur ve faiz düşer, makul bir ekonomik büyüme korunursa bu olasılık zayıflayacaktır. Piyasanın ileriye dönük projeksiyonlarda özellikle son dönemde Türkiye piyasalarında satışta olan yabancı yatırımcılar açısından 24 Haziran seçim sonuçları önemli. Cuma günü beklentilerin üzerinde gelen ABD tarım dışı istihdam verileri Fed faiz artırımı politikasını ve dolardaki değer kazanımını destekliyor. Diğer yandan Fitch’in bazı 25 Türk bankasını negatif izlemeye alması borsada son günlerde banka hisselerindeki satış baskısını izah eden bir durum. Ayrıca Moody’s’in Türkiye’nin kredi notunu olası bir indirim için izlemeye alması ‘perşembenin gelişi çarşambadan bellidir’ sözünü hatırlattı. Son günlerde sık sık uyarı niteliğinde açıklamalar geliyordu.

Enflasyon ve merkez bankası bekleniyor

Enflasyon ve merkez bankası bekleniyor

BORSADA DESTEK ARAYIŞI SÜRÜYOR

Borsa kısa süreli tepki yükselişinin ardından tekrar düşüş trendini sürdürdü. 102.000 seviyesinin altında düşüş formasyonlarından “ters bayrak” işlerlik kazandı. 98.000 ilk destek olarak görülürken sonraki destekler 95.000-93.000 seviyelerinde. İlk direnç ise 102.500 seviyesinde. Olası tepki çıkışının güç kazanması için bu seviyenin geçilmesi gerekecek. Bu durumda sonraki dirençler 105.000-106.500 seviyelerinde. Destek seviyelerinde tepki alımları görülse de satış baskısı korunabilir.

ZEYNEL BALCI
Kaynak: HÜRRİYET


BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir

 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku