Borsa Gündem

Borsa bu hafta (16-20 Temmuz) ne olur ?

Borsa İstanbul'da haftalık beklentiler ve uzman yorumları

Borsa bu hafta (16-20 Temmuz) ne olur ?

15 Temmuz 2018 12:07
-A

+A

BORSADA HAFTALIK BEKLENTİLER

Borsa İstanbul seçim sonrası kısa süren yükseliş rallisinden sonra geçen hafta adeta çöktü.

Son haftaların en sert düşüşünü yaşayan Borsa İstanbul önemli destek seviyesi olan 92 bini kırarak hafta içinde 88 binli seviyeleri gördü.

Haftaya moralli başlayan ve 100 bin seviyesinin üzerini gören borsa yeni kabineyi bekledi.

Yeni kabinenin açıklanmasıyla beraber düşüşe geçen borsaya karşın döviz ve faizde sert yükseliş yaşadı.

Dolar-TL 4.97 seviyelerini görerek tarihi zirvesini yükseltmiş oldu.

Hükümetin ekonomiye dair atacağı adımları bekleyen dolar haftayı % 5,4 euro % 4,8 gram altın ise % 4,3 yükseliş yaşadı.

Borsa İstanbul ise tarihi düşüşlerinden birini yaşayarak haftayı % 8,9 düşüşle 89,897 puandan kapattı.

Geçen haftanın piyasa özetinden sonra yeni haftanın beklentilerini Meksa Yatırım'dan Zeynel Balcı'nın bugün Hürriyet gazetesinde yer alan yazısından alalım:

Piyasalarda seçim sonrası bir toparlanma süreci yaşansa da kabinenin açıklanmasının ardından dalgalanmalar oldu. Yabancı yatırımcı borsada sert satışlar yaparken, döviz ve faiz yükseldi. Şimdi ise cevabı beklenen sorular var. Ekonomi kurulları kimlerden oluşacak. Ekonomi politikası ve merkez bankası ile ilgili de beklentiler sürüyor.

Seçim sonrası siyasi belirsizliğinin kalkması ile toparlanan piyasalar, kabinenin açıklanmasıyla yeni bir dalgalanma ile karşı karşıya kaldı. Borsada yabancı kaynaklı sert satışlar, faiz ve dövizde ise yükseliş vardı. İç piyasalar dışarıdan olumsuz yönde ayrıştı. Şimdi uygulanacak ekonomi politikası ve merkez bankası ile ilgili bekleyiş var. Ekonomide büyüme politikası, enflasyon ve cari açık ile mücadele nasıl olacak? Ekonomi yavaşlatılırsa yüksek işsizlik ve düşecek vergi gelirleri bütçe açığını daha da artıracak. Kamu zamlarına devam mı, yoksa yüksek maliyetli projelere ara mı verilecek?

Bütçe açığını kontrol için gelir artırıcı ve gider azaltıcı tedbirler gerekecek. Büyüme devam edecek ise enflasyon ve cari açık sorunu büyüyecek. Bu durumda faizi düşürmek mümkün olmayacak. Dış borç ödemeleri ve eriyen rezervlere bakınca “delik büyük yama küçük” gibi bir görünüm hakim. Ekonomik kurullar kimlerden oluşacak gibi cevap bekleyen bir çok soru var. Kredi derecelendirme kuruluşları ve IMF’den gelen uyarılar merkezileşme ve merkez bankasının bağımsızlığı üzerine. Ama onlar da bu aşamada bekleyip uygulamaları izleme tarafındalar. Hükümet politikaları netleşip yol haritası ortaya çıktıkça piyasalar daha kalıcı tepkiler verecek ve denge bulacaktır.

Piyasalar beklemede

Piyasalar beklemede
 

OLUMSUZ SINIRLI ETKİ

Dış piyasalar da zayıflıyor. ABD merkez bankasının (Fed) faiz artırım süreci devam ediyor. Avrupa merkez bankasının katılmasıyla gelecek yıl parasal sıkılaştırma daha da artacak. Üzerine bir de ABD-Çin arasında başlayıp yayılma eğiliminde olan ticaret savaşları var. Bunları alt alta koyduğumuzda dış piyasadaki şartların daha zor olduğu görülüyor. Geçen yazılarımızda vurgu yaptığımız üzere önümüzdeki dönemin anahtar kelimeleri “güven ve yabancı sermaye” olacak. Yabancı sermaye girişi tekrar başlarsa sorunlar hafifler, çözüm kolaylaşır. Borsada düşen yabancı takas saklama oranlarına baktığımızda yabancı yatırımcılarda güvenin oluşmasının zaman alacağı az çok belli oldu.

Son yıllarda Türkiye sermaye göçü yaşayan ülkelerin başında geliyor. Bu noktada eğer sağlanırsa ya da ikna edilebilirse kaçıp giden yerli sermayenin anavatanına dönüşüne öncelik vermek daha akılcı geliyor. Cuma akşamı piyasalar kapandıktan sonra Fitch’ten gelen kredi not ve görünüm indirimi piyasalar üzerinde sınırlı bir etki yapabilir. Son günlerde borsadaki sert düşüş ve TL’nin değer kaybıyla yükselen faiz oranları dikkate alındığında belirsizliklerin belli ölçüde fiyatlandığını söylemek mümkün. Bu açıdan piyasalarda yeni dengeler oluşmaya başlayabilir.
 

Piyasalar beklemede

BORSADA DESTEK ARAYIŞI SÜRÜYOR

Borsa düşüş trendi veya düşüş rallisi devam ediyor. İlk destek 88.000 seviyesinde. Bu seviyeye geri çekilmelerde tepki alımları görülebilir. Aksi takdirde sonraki destek noktaları 85.000 ve 82.000 seviyelerinde. Olası tepki alımlarında ilk dirençler 92.500 ve 95.000 seviyelerinde. 95.000 daha önemli. Geri çekilmelerde tepki alımları görülebilir.

Zeynel Balcı
Kaynak ve yazının devamı: HÜRRİYET
 

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir

 

 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku