Borsa Gündem

Borsa 2021 öne çıkacak sektörler ve hisseler

Borsa İstanbul 2021 yılı sektör beklentileri ve 2020 analizi

Borsa 2021 öne çıkacak sektörler ve hisseler

3 Ocak 2021 17:58
-A

+A

2021 SEKTÖREL BEKLENTİLER

Borsa İstanbul 2020 yılını rekorlarla kapattı.

2020 yılı pandemi etkisi ile Mart ayında sert düşüşler yaşasa da Haziran ayında başlayan yükseliş trendi yılsonuna kadar devam etti.

BİST100 2020 yılını % 29 artışla 1477 seviyesinden kapatıt.

2020 yılında görülen 1490 seviyesi tarihi yüksek seviye olan 124 binin de üzerinde yeni rekor seviye oldu.

2020 yılının özetinden sonra 2021 yılının beklentilerini Milliyet yazarı Zeynep Aktaş'tan alalaım.

Para Politikası Kurulu’nun 2020’nin son iki toplantısında gerçekleştirdiği ve toplamda 675 puanı bulan faiz artırımı, bu yılın ilk yarısında kendisini daha belirgin şekilde gösterecek. Kur ve faiz etkisi şirket bilançolarında hissedilecek. Aşılamaya ilişkin gelişmeler sektörlerdeki hareketlerin de seyrini belirleyecek. Yazılım ve teknoloji şirketleri öne çıkacak.

Koronavirüs salgını ile birlikte piyasalarda yaşanan küçülmeler yılın üçüncü çeyreğinde hafifledi. Veri akışı küresel ekonomide üçüncü çeyrekte toparlanmaların yaşandığını gösteriyor. Aşılamanın başlamasına rağmen mutasyon nedeniyle belirsizlikler ise halen sürüyor. Tüm bunlara rağmen 2021-2023 döneminin dünya genelinde ekonomik normalleşme ve toparlanma dönemi olması bekleniyor.

Yurt içerisinde Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, 2020’nin son iki toplantısında güçlü artırımla birlikte faizi 675 puan yukarı çekti. Ocak 2020’de yüzde 11.25 olan politika faizi yıl sonunda yüzde 17’ye yükseldi. Yine ocak başında 11.77 olan gösterge faiz yıl sonunda yüzde 14.96 seviyesine çıktı. Dolar kuru ise 7.4393 TL seviyesinde. Yükselen faizler maliyetleri artıracaktır. Kur kaynaklı sorunlar da devam ediyor. Gerilemeler yaşansa da kurun 200 günlük ortalaması olan 7.31 TL’nin altında kalıcı bir hareket sergilemesi zor görünüyor. Kurdan kaynaklı enflasyon ise gözden kaçırılmaması ve dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus.

Teknoloji büyüyecek

Borsadaki teknoloji şirketleri 2020 yılında yüzde 91 oranında değer kazandı. Sektörde piyasa değeri en yüksek şirket 41 milyar 610 milyon TL ile Aselsan. Onu 3 milyar 137 milyon ile Logo izliyor. Borsada işlem gören şirketler içerisinde bilişim sektöründe 19 şirket bulunuyor. Bu 19 şirketin toplam piyasa değeri 57 milyar 884 milyon TL. Sektörde 2020 yılında yüzde 55 ile yüzde 372 arasında getiriler oluştu. Değer kaybeden tek şirket hissesi Smartiks Yazılım oldu. 2020 yılında koronavirüs salgın hastalığı ile büyümesi hızlanan sektör 2021 yılında da yatırımcıların radarında olacak. Gelişmelere baktığımızda teknoloji şirketleri de koronavirüs salgın hastalığından etkilenmelerine rağmen faaliyetlerine ara vermeden devam etmeyi başardı. Şirketler bu dönemde yatırım harcamaları ve operasyonel giderlerdeki artışı minimize edilmesi için aksiyonlar aldı. Dönemi olumlu kapatan teknoloji sektörü 2021 yılında ekonomik aktivitenin de canlanmasıyla yükselen ivmesini sürdürecek.

Petrol, çelik, maden

Ekonomilerdeki toparlanma ile birlikte petrol, demir çelik ve maden şirketleri 2021 yılında öne çıkacak sektörler arasında yer alıyor. Pandemi sonrasında olumsuz etkilenen etilen nafta fiyatlarının olumluya dönmesi petrol sektörünü olumlu etkileyecek. Hurda demir fiyatları son bir ayda ton başına 300 dolardan 480 dolara çıktı. Demir çelik sektörü hisselerinde bunun da etkisi gözlenecek.

Enerji şirketleri

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından yayınlanan elektrik piyasası ekim ayı raporuna göre, 2020 yılı ekim döneminde gerçekleşen doğal gaz kaynaklı elektrik üretimi yıllık yüzde 66.92 artış kaydederek 8.24 TWh seviyesine ulaştı. Kuraklığın ağır etkisi altında olan Türkiye’de, milyonlarca ton su kullanan kömür santrallerinde elektrik üretimi risk altına girdi. Kuraklık nedeniyle termik ve doğal gaz çevrimlerden elektrik sağlanıyor ve bu da şirketlere olumlu yansıyacak.

ZEYNEP AKTAŞ
     MİLLİYET

 

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku