12 Aylık

Borsa 12 aylık bilanço beklentileri

2016/12 aylık bilanço beklentileri,12 aylık bilançolar ne zaman açıklanır,bilanço beklentisi iyi şirket hisseleri

Borsa 12 aylık bilanço beklentileri

18 Aralık 2016 15:10
-A

+A

2016/12 AYLIK BİLANÇO BEKLENTİLERİ

2016 yılının son haftalarına geldiğimiz bugünlerde 2017 için de beklentiler oluşmaya başladı.

Geçtiğiiz ay sona eren 2016/9 aylık bilançolar sonrası 12 aylık bilançolar için de son günlere geliyoruz.

Bilindiği gibi şirketler bir yıl içinde dört kez bilanço açıklıyorlar.Her 3 aylık periyotta bilançolar KAP'a yollanıyor.Yollanan bilançolar son bilanço tarihinden yaklaşık 45 gün sonra kamuoyuna ile paylaşılıyor.

2016/12 aylık bilançolar ne zaman açıklanır ?

2016 için açıklanan üç bilanço varken bir bilanço yani 12 aylık bilançolar açıklanmadı.12 aylık bilançolar 1 Ekim 2016 ve 31 Aralık 2016 arasını kapsıyor.13 gün sonra 2016 içindeki tüm faaliyetler bitmiş olacak ve şirketlerin 2016 yılı 12 aylık bilançoları için oluşturulacak verilerde tamamlanmış olacak.

2016/12 aylık bilançolar 2017 Şubat sonu  ve Mart ayının başlarında açıklanıyor.

2015 yılı 12 aylık bilançolar 29 Şubat ve 10 Mart arasında açıklanmıştı.

2016/12 aylık bilanço beklentileri

2016/12 aylık bilanço tarihlerine aklaşık 3 ay varken şimdiden 12 aylık bilançolar satın alınmaya başlayabilir.Borsada beklentiler önce satın alnıyor gerçekleşmeler ile de satılmaya başlıyor.

2016/12 aylık bilanço beklentilerinde öne çıkan en önemli faktör rekor üstüne rekor kıran döviz kuru oldu.Son dönem bilançolarını da etkileyecek en önemli faktör şirketlerin döviz pozisyonu ve toplam cirodaki ihracat oranı olacak.Bunun dışında son dönem satışları,son döneme bırakılan ödemeler de yine şirket bilançolarını etkileyecek diğer faktörler arasında yer alıyor.

Döviz kurunun bu denli öne çıkmasındaki sebep hiç kuşkusuz son çeyrekte gelen büyük yükselişler oldu.Henüz son çeyrek bitmedi ; fakar döviz kurlarındaki artış oranları bir hayli yüksek durumda.

Son çeyrek Dolar -TL açılış kuru 2.99 TL idi şu an ise 3.50 seviyesinde bulunuyor. Dolar-TL'deki  artış 
yaklaşık  % 16.5 civarında bulunuyor.

Euro-TL ise 3.36 seviyelerinde başladığı son çeyrekte şu an 3.66 TL seviyelerinden işlem görüyor.Euro-TL'deki artış ise 
yaklaşık  % 10 civarında.

Kurdaki bu yükseliş sonrası 2016/12 aylık bilançolarında döviz fazlası olan şirketler ile ihracat ağırlıklı satış yapan şirketlerin bilançolarında finansal taraftan ve ihracat ayağından bir artış geleceği görülüyor.

Tabiki şunu da belirtelimki , sadece bu veriler ile şirketler yüksek kâr elde edecek diye bir kanıya kapılmakta doğru değildir.

Şimdi son çeyrek öncesi şirketlerin açıkladıkları 9 aylık bilançolarına göre döviz fazlası olan şirketlere ve ihracat ağırlığı yüksek şirketlere göz atalıım.

Döviz fazlası olan şirketler

İlk olarak döviz fazlası olan şirketlere göz atalım.Döviz fazlası olan şirketlerin hangi cinsten döviz fazlası olduğu değilde toplam döviz fazlaları toplamı TL cinsinden hesaplanarak verilmişir.


Döviz fazlası derken sadece elinde nakit olarak duran döviz miktarları değil toplam nakit ve alacaklar ile borçlar birbirinden çıktıktan sonra kalan diviz miktarıdır.


 (Yaşar Erdinç)

İhracat oranı yüksek şirketler

Döviz fazlası olan şirketlerden sonra toplam satışlarındaki ihracat ağırlıklarına göre listelenmiş şirketlre göz atalım.

Bu listede satışlarının % 100'ünü  ihracat eden Kordsa ve satışlarının % 99'unu ihrac eden Park Elektrik göze çarpıyor.(Zeynel Balcı)

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku