Borsa Gündem

Borsa 100 bin direncini aşabilecek mi ?

Borsa için uzmanların haftalık beklentileri

Borsa 100 bin direncini aşabilecek mi ?

20 Ocak 2019 12:37
-A

+A

BORSA NE OLUR ?

Borsa İstanbul son ayların en sert haftalık yükselişini yaşadı.

121 bin direncini tepe yapan BİST 100 , bu seviyelerden başladığı düşüş trendine artık son verip 105 bin direncini geçip yeniden yükseliş trendine girecek mi ?

Uzmanların bu hafta için beklentilerine yer verelim.

İlk olarak Milliyet yazarı Zeynep Aktaş'ın beklentilerine yer verelim :

Seçim sonrasında gerçekleşecek 25 Nisan tarihli faiz toplantısına kadar piyasalar rahatladı. Peki, yüksek faiz ve ucuz hisseler yabancı yatırımcıyı çekebilecek mi?

Piyasalar 16 Ocak faiz kararı sonrası rahat bir nefes aldı. TCMB ekonomideki yavaşlamaya rağmen faiz indirimi için erken olduğu konusunda uyarıda bulundu. Merkez Bankası bir hafta vadeli repo oranını yüzde 24 seviyesinde tuttu.

Yatırımcılar erken bir faiz indirim kararının Türk Lirasında yeni bir erimeyi tetikleyebileceğinden ve yüzde 20,30 olan enflasyonu artırabileceğinden endişe ediyorlardı. TCMB 16 Ocak toplantısında enflasyonda “belirgin bir iyileşme” görülene kadar faizlerin seyrinin korunacağı mesajını verdi.

Bu kararın etkisi hemen piyasada gözlenen tepkide görüldü. Alıcılar hareketlendi ve özellikle banka hisseleri öncülüğünde Borsa İstanbul yükselişe geçti. BIST 100 Endeksi 98.454 seviyesine çıkarken dolar/TL kuru 5,32’lere geriledi.

Gözler 6 Mart’ta

TCMB bu kararı ile seçime kadar piyasaların soluklanacağının da sinyalini verdi. Dolar/TL kuru böylece yıl boyunca test edebileceği en düşük seviyeleri yılın ilk çeyreğinde görme ihtimali hayli yüksek. Aynı süre içinde borsa da yükseliş açısından önemli bir mesafeyi kat edebilir. Gelişmelere baktığımızda 6 Mart’ta gerçekleşecek PPK toplantısında faiz indirimi gündeme gelebilecektir.

Ancak bunun agresif bir indirim olması beklenmemeli. Asıl indirim ise seçim sonrasında gerçekleşecek faiz toplantısında gündeme gelecektir. Bu süreçte enflasyonda da gerileme yaşanması faiz indirimi için zemin oluşturacaktır. Peki, yatırımcı böyle bir ortamda nasıl hareket etmeli? Yılın ilk çeyreğinde riskli varlıklar talep göreceğine göre hisse senetlerinde pozisyonlar korunabilir. Endeks hisselerinde güçlenen hareketlenmeler gündeme gelebilecektir. Ancak kalıcı bir yükseliş için yabancıların alıma geçmeleri şart.

Hisse fonlar

Hisse senetlerine yönelik ilginin devam etmesi halinde yatırım ve emeklilikte ilk çeyrekte hisse fonlar ön plana çıkacaktır. Yılın ilk çeyreğinden sonra ise dolar bazlı enstrümanlar ve altın fonları daha fazla takip edilebilir.

Dolar, zayıf ve sıkışık bir seyir izleyecek

Dolar kuru 100 günlük ortalamasının bulunduğu 5,40 seviyesinin altına kayarak 200 günlük ortalaması olan 5,15’lere yöneldi. Dolar/TL’de en son geçtiğimiz 30 Kasımda 5,11 seviyesi test edilmişti. Yukarı ataklarda 5,50’nin aşılamaması ve 5,40’taki güçlü desteğin aşağı kırılması satış baskısını artırdı. Kurda 5,15’in kırılması uzun vadede düşüşün önünü açacak. Ancak 2013’ten bu yana 200 günlük ortalamanın üzerinde hareket edilmesi bu ihtimali zayıflatıyor. Mart ayına kadar sıkışık zayıf ve yatay bir seyir öne çıkıyor.

Bankacılık sektörü 2019’a hızlı başladı 

TCMB’nin faiz indirimine gitmemesi banka hisselerinin bir haftada yüzde 14 değer kazanmasını sağladı. Banka hisselerindeki yüksek iskonto hisselerin ilgi görmeye devam etmesine yol açabilir. Borsada yılın ilk çeyreğinde alımlar etkisini göstermeye devam etmekte. Bu süre içinde yabancı payı 64,95’e geriledikten sonra 65,25’e yükseldi. Borsada BIST 100 Endeksi 7, 20, 50 ve 100 ve 200 günlük ortalamaların üzerinde. 200 günlük ortalamanın aşılmasıyla birlikte ilk etapta 100 bine doğru hareketin önü açılmış oldu.

Son bir haftada zirvedeyiz

Son bir haftada gelişmekte olan ülkeler içerisinde en fazla kazandıran Borsa İstanbul oldu. Hisse senetlerinde yüzde 7,38 oranında yaşanan yükseliş BIST 100’ün diğer tüm ülke borsalarının üzerinde değer kazanmasına olanak tanırken diğer tüm yatırım enstrümanlarının geride kalmasına neden oldu.

BIST 100 Endeksi 4 Ocak’tan bu yana aralıksız yükseliyor.

Sıcak para girişi sağlanmalı

Türkiye’de tahvil ve hisse senedi piyasasında fiyat hareketleri üzerinde en önemli etkinin sıcak para girişi olduğu gözleniyor. Sıcak para girişinin gerçekleştiği dönemler kur ve faizde düşük seyir gözlenirken TL varlıklara da ilgi artıyor. Özellikle hisse senetlerinde bunun yansımalarını görebilmek mümkün. Türkiye’de gerçekleşen en büyük kriz dalgalarında fiyat hareketlerindeki aşırı gerilemenin arkasında yabancıların satışları var.

ZEYNEP AKTAŞ

Kaynak ve yazının devamı: MİLLİYET

Hürriyet'ten Zeynel Balcı'nın haftalık beklentileri:
 

Piyasalara iyimserlik hakim. Döviz kurlarında da düşüş var fakat borsada banka hisseleri öncülüğündeki yükseliş dikkat çekici. Döviz kurları ve piyasa faiz oranlarındaki düşüş alternatifi olan hisse senetlerine olumlu yansıdı. Sermaye piyasalarındaki yükselişe para piyasaları destek veriyor. Banka hisseleri 2018 yılını düşüşle geçirirken endeks üzerindeki ağırlığı ve lokomotif olması nedeniyle borsayı da aşağıya çekmişti. 2018 borsalar için kayıp bir yıldı. Banka hisselerinin primsiz ve ucuz olduğu konusu bilinen bir durum. Aynı şeyleri diğer birçok hisse için de söylemek mümkün. Aslında Türk mali varlıklarının ucuz olduğu görüşü hakimdi. Hatırlanırsa biz de geçen yazılarımızda bunu birkaç kez dillendirmiştik. Ancak talep gelmeyince borsacı tabiriyle “ucuz etin yahnisi yavan olur” anlayışı öne çıkmıştı. Fiyatı belirleyen taleptir. Talep gelince fiyat da yükselmeye başladı. Takas saklama oranlarında yabancı payının yükselişine baktığımızda talebin yabancı ağırlıklı olduğu görülüyor. Borsada çıkış hareketi geçen haftanın son günlerinde banka dışı diğer sektör ve hisselere de yaygınlık göstermeye başladı. Çıkışın sağlıklı hale gelmesi için genele yaygınlık göstermesi önemli.

AMERİKA VE ÇİN MESAJI

Borsa İstanbul bir süredir dış borsalarda süren yükselişe uyum sağlıyor desek yanlış olmaz. Hatta son günleri baz alacak olursak dış borsalardan da pozitif ayrıştı demek daha doğru. Güçlü beklentiler henüz oluşmasa da olumsuz gündem konularının belli ölçüde fiyatlanması ve haber akışında bu sıralar yeni bir piyasa bozucu gelişmenin olmaması borsalardaki yükselişe katkı yapıyor. Suriye sorunu sürüyor olsa da Erdoğan-Trump görüşmesi sonrası tansiyonun düşmesi, ABD-Çin ticari görüşmelerinde henüz anlaşma olmamasına rağmen olumlu mesajların verilmesi ve ABD basınında Çin’e uygulanan gümrük vergilerinin düşürüleceği yönündeki haberler, Merkez Bankası’nın piyasa beklentilerine uygun olarak faiz oranlarını sabit tutması olumlu havaya katkı yapan gelişmeler. Yani bir bakıma piyasanın bardağın dolu tarafını görme eğilimi ağır bastı. Merkez bankasının faiz oranlarında değişikliğe gitmemesi ve sıkı para politikasına devam açıklaması piyasa tarafından kredibilite adına olumlu algıya neden oldu ve TL’ye sahip çıkma olarak görüldü. Bununla birlikte gerek içeride gerekse küresel ekonomilerde durgunluk beklentisi sürerken bu yönde sinyaller gelmeye devam ediyor. Kasımda Türkiye sanayi üretimi yüzde 6.5 azaldı.

Borsada banka yükselişi

SON FAİZ ARTIŞI

Fitch Çin büyümesinin 6.1’e gerilemesinden ve Euro Bölgesi için ciddi ölçüde zayıflamadan söz etti. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi, “Euro bölgesi resesyonla karşı karşıya değil, ancak yavaşlama tahmin edilenden uzun sürebilir” derken Merkez Bankası’nın desteğine ihtiyaç duyacağını söyledi. Almanya yüzde 1.5 ile son 5 yılın en düşük seviyesini açıkladı. Bu açıdan iç ve dış borsalardaki son günlerdeki iyimserliğe karşılık borsaları taşıyan büyüyen, canlı ekonomi ve şirketlerdir gerçeğini de unutmamakta yarar var. Bir diğer not, Türkiye 31 Mart seçim sürecine girmiş durumda. Türkiye ve gelişen ülkeler için iyi haber ise eski ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen’den geldi. Yelen, Fed’in bu dönemin son faiz artışını gerçekleştirdiğini düşünüyor. Bir bakıma son günlerde Fed faiz arttırımına ara vereceği yönündeki beklentileri kuvvetlendirmiş oldu. Piyasalarda hacim artışı ve para girişine bağlı borsa ağırlıklı olumlu hava sürüyor.

BORSADA DÜŞÜŞ TRENDİ KIRILDI

Borsa 94.000 seviyesinin geçilmesiyle kısa dönem düşüş trendi kırıldı. 99.000-99.500 ilk direnç olarak görülürken sonraki ve daha önemli dirençler 100.600 ve 103.000 seviyelerinde. Destekler ise 96.800 ve 95.000-94.000 seviyelerinde. Geçen haftaki sert yükseliş nedeniyle direnç seviyelerinde kâr satışları görülse de çıkış hareketi gücünü koruyabilir.

DOLAR/TL KURUNDA 5.33 ÖNEMLİ

Dolar-TL kurunda yatay seyir devam ediyor. İlk destek 5.33 seviyesinde. Bu sevinin altında düşüşün devamı ile birlikte sonraki destekler 5.22-5.14 seviyelerinde bulunuyor. Olası tepki çıkışının devamı ve güç kazanması için ise 5.54 seviyesinin geçilmesi gerekecek. Satış baskısı korunuyor.

ZEYNEL BALCI

Kaynak ve yazının devamı: HÜRRİYET

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku