Bedelli

Bedelli sermaye kararı alan borsa şirketleri

Borsa İstanbul bedelli kararı alan şirketler ve oranları

Bedelli sermaye kararı alan borsa şirketleri

9 Şubat 2021 01:16
-A

+A

BEDELLİ KARARLARI

Borsa İstanbul'da son 2 yıldır birçok değişiklik oldu.

En büyük değişiklik kuşkusuz yerli yatırımcı sayısının iki milyonu geçmesi ve yabancı oranının % 46'lara gerilemesi diyebiliriz.

Borsa İstanbul'da yatırımcı sayısının katlanmasıyla beraber artan işlem hacimleri ve akıtılan sermaye sonrası şirketlerin finansman arayışına bir alternatif daha doğmuş oldu.

Borsa İstanbul'a yatırımcıların aktardığı sermaye ile finansman giderini sağlamak isteyen şirketler de bedelli sermaye artırım kararları almaya başladı.

Faizlein yüksek olması  ve dövizdeki oynaklık şirketleri bedelli sermaye artırımına gitmeye zorladı da diyebiliriz.

Bedelli sermaye artırımına kısaca değinecek olursa şirketlerin kayıtlı sermaye tavanlarını aşmayacak şekilde sermayelerini belirli bir oranda artırarak rüçhan hakkını hisse sahiplerine kullandırması diyebiliriz.

Hisse sahipleri bedelli sermayeye katılmak içiin hakları olan rüçhanları satın alarak bedelli sermaye artırımına katılmış oluyorlar.Hisse sahipleri isterlerse rüçhan haklarını kullanmaya da bilirler.

Bu kısa bilgilerden sonra son dönemde bedelli ve bedelsiz sermaye artırımı kararı alan şirketlere yer verelim

Kartonsan -KARTN bedelsiz , Hektaş-HEKTS ise hem bedelli hem bedelsiz sermaye artırımı kararı aldılar.

Ihlas Holding dün bedelli sermaye artırımına başlarken diğer şirketlerin tarihlerine dair bilgi mevcut değil.

DIRIT-Diritek Tekstil ise tahsisli sermaye artırım kararı aldı.

PEKGY-Peker GYO Şirketimizin 22.12.2020 tarih ve 2020/28 Yönetim Kurulu Kararı uyarınca çıkarılmış sermayesinin 253.000.000 TL'den 1.265.000.000 TL'ye çıkarılması nedeniyle artırılacak 1.012.000.000 TL nominal değerli payların ihracı amacıyla Sermaye Piyasası Kurulu'na başvuru yapılmıştır. (https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/894821)

EMKEL-Emek Elektrik Şirket esas sözleşmesinin "Sermaye ve Paylar" başlıklı 6.maddesinin vermiş olduğu yetkiye dayanarak 100.000.000 TL ( Yüzmilyon Türk Lirası) kayıtlı sermaye tavanı içinde 24.300.000 TL (Yalnız Yirmidörtmilyonüçyüzbin Türk Lirası) olan çıkarılmış sermayesinin tamamı nakden karşılanmak suretiyle 50.700.000 TL (Yalnız Ellimilyonyediyüzbin Türk Lirası) nakit (bedelli) %208,641975309 oranında arttırılarak 75.000.000 TL (Yalnız Yetmişbeşmilyon Türk Lirası)'ye çıkarılmasına, (https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/899878)Kaynak: OYAK YATIRIM
Günlük Bülten


BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir

Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku