Bakır

Bakır fiyatları ne kadar ?

Bakır fiyatları ne kadar, bakır tonu ne kadar, bakır ka TL ,bakır neden yükseliyor ?

Bakır fiyatları ne kadar ?

26 Kasım 2016 12:19
-A

+A

BAKIR FİYATLARINDA ARTIŞ !

2013 yılında FED'in parasal genişlemeye son vererek faiz artışlarına başlanabileceği mesajından sonra gerilemeye başlayan fx emtialarında bazı ayrışmalar görülmeye başlandı.

Trump'ın başkan seçilmesinden sonra özellikle çinko ve bakır fiytlarında sert yükseliş yaşanıyor.

Bakır fiyatları neden artıyor ?

Uzun zamandır dip seviyelerinde işlem gören bakır fiyatları Trump'ın başkan seçilmesinden sonra hızlı bir artış kaydetti.Ton fiyatı 4500 dolar olan bakır şu an 6 bin dolara kadar yükselmişti. Şu an ise bakır fiyatları ton başı 5 bin 700 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

FX emtialarında ara sıra ralli yaşansada geri dönüşleri erken oluyordu.Bu sefer öyle olmadı.Bakır fiyatlarındaki artış devam etti.Trump'ın başkan seçilmesi ile altyapı yatırımlarına ağırlık vereceği düşüncesiyle yükselen bakır fiyatları ne zaman geri gelir daha da yükselir mi sorusuna uzmanlar Trump'ın icraatlarına bağlı olduğunu söylediler.

Trump seçim vaatlerinde ABD ekonomisinin % 3.5 büyüyeceğini , altyapı inşaat vb sektörlerde büyüme sağlanacağı ve bu yüzden bakıra talep artacağı beklentisi hakim. Bakıra talep olacağı düşüncesiyle sert yükseliş yaşandı.


Bakırın kullanım alanları

Bakır fiyatlarındaki artış bazı sektörlerde de girdi maliyetlerini artırıyor.Bakı en çok elektrik ve telefon kablolarında kullanılıyor.Haberleşme ve enerji sektörünün önemli hammaddesi konumunda.Bu sektördeki hammadde artışı sektörüdeki fiyatların artışına neden olabilir.

Bakır emaye elektronik eşyalar, motorlar ve elektromekanik sanayinde de kullanılıyor.Isıtma ve soğutma sektörlerinin de girdi malzemesi arasında yer alıyor.Pirinç armatür ve tesisat malzemelerinin üretiminde de bakır kullanılıyor.

Bakır fiyatları geriler mi ?

Uzmanlar bakır fiyatlarının tekrardan 4 bin 500 dolara gerilemese de zamanla düşeceğini belirttiler.Şu an da dünyada bakır talebinin fazla olmadığını belirttiler.Talep olmadan sadece Trump'ın geleceğibeklentisi ile bir artış yaşandı.Trump'ın icraatlarına bakılacağını bir talep olursa fiyatlarda artış dahai beklenebilir.

İdriz Çokal-Para Dergisi

Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku