Borsa Gündem

Aralık ayı borsa beklentileri ve yorumu

Borsa ne olur, uzmanların son yorumları ne ?

Aralık ayı borsa beklentileri ve yorumu

1 Aralık 2019 11:34
-A

+A

BORSADA SON BEKLENTİLER

Borsa kötü geçen 2018 yılından sonra 2019 yılını pozitif seyirlerle bitiriyor.

BİST 100 , 2019 yılında şu ana kadar % 17,13 yükselişle aralık ayına giriyor.

Borsa İstanbul ve dünya piyasaları genellikle yılın son ayında pozitif seyirler izleniyor.Bu sene de bu şekilde yükseliş gelir mi izlemek lazım.

Borsa geçen haftayı % 0,30 yükselişle 106,903 puandan kapattı.

Uzmanların borsa ve piyasalar için son beklentilerine göz atalım.

Milliyet'ten Zeynep Aktaş'ın son yazısına gözatalım:

Yılın son ayı ve piyasaların seyri  Yılın son ayı portföy yöneticileri ve şirketler için kar ve zararların çıkarıldığı dönemlerdir. Bu nedenle hesaplar gözden geçirilir. Dışarıdan gelen şok bir etki olmadıkça piyasalar genellikle aralık ayını olumlu tamamlar. Yıl sonu rallilerinin yaşanmasının bir nedeni de budur. Gelişmeler göz önüne alındığında yurt dışında ABD ile Çin arasında devam eden ticaret görüşmeleri ve Brexit’in kaderini belirleyecek İngiltere seçimleri takip edildiği gözlenmekte. 

Borsada kazandıran futbol ve tekno oldu  

Faiz düştü borsada para KOBİ’lere aktı 

Yılbaşından bu yana gösterge faiz yüzde 19,68’den yüzde 11,6’ya geriledi. Faizin düşüşü ile birlikte yerliler borsada alım yaparken yabancı payı azaldı. Yabancı payı yüzde 65’ten yüzde 61’e gerilerken ağırlıkta oldukları BIST 30 Endeksinde hareket yüzde 14’te kaldı. Para daha ziyade KOBİ’lere kayarken KOBİ hisseleri yüzde 71 değerlendi. Borsadaki hisselerin toplam piyasa değeri 1 triyon 71 milyar TL ve bu da 186 milyar dolara tekabül ediyor. KOBİ hisselerinin piyasa değeri ise 4 milyar 843 milyon TL. Bu anlamıyla KOBİ’lerin endeksi hareket ettirme gücü bulunmuyor. Piyasa değerinin yarısını BIST 30 Endeksi hisseleri oluşturuyor. Ancak bu hisseler hareketlendiğinde endeksi yukarı çekebilir. 

TCMB’nin aralık toplantısı önemli 

TCMB’nin yılın son toplantısı önemli. Ekim 2018’de yüzde 25,24’e yükselen enflasyona bağlı olarak politika faizini yüzde 24’e çıkaran TCMB, geçen bir senenin ardından enflasyonun yüzde 8,55’e gerilemesiyle birlikte politika faizini 10 puan indirerek yüzde 14’e çekti. Aralık ayı içinde yapılacak toplantıda faiz indiriminin devam etmesi bekleniyor. Bununla birlikte piyasalar 200 baz puanın üzerinde bir faiz indirimi beklemiyor.  Yıl sonu enflasyon ise yüzde 12 seviyesinde gerçekleşebilir. TCMB’nin söz konusu gerçekleşmeleri göz önünde bulundurarak bir faiz kararı vermesi bekleniyor. 

Borsada kazandıran futbol ve tekno oldu  

Kurda ve borsada hareketler  

Borsa 106.904 seviyesinde haftayı kapattı. Dolar kuru 5,7504, gösterge faiz 12,14, kredi risk primi ise 325 seviyesinde bulunuyor. Risk primi 22 Kasım’da 304 seviyesine kadar gerilemişti. Şimdi yeniden 325 seviyesinde. Yurtiçi yerleşikler döviz pozisyonlarını korumaya devam ediyor.  Döviz kurlarındaki artış enflasyonun altında kalmaya devam ederse bu eğilim değişebilir. Borsadaki hareketin güçlenmesi ise yabancı alımlarına bağlı. Endeksi taşıyan hisseler ağırlıklı olarak yabancılarda ve onlar da paylarını yüzde 61,69 seviyesine çekmiş durumda. Yabancıların endeks hisselerinde alıma geçmeleri borsanın yıl sonu rallisi yapmasını sağlayabilir. Endekste yükseliş hedefi ise yıl sonuna kadar 120 binlerde. Dolar kurunda kritik eşik olan 5,82 seviyesinin aşılması yükselişe neden olabilir. 200 günlük ortalamanın bulunduğu 5,66 ise olası düşüşlerde takip edilecek önemli destek noktası.  Borsada kazandıran futbol ve tekno oldu 

Yabancı satıyor yerli alıyor 

Yabancıların satışıyla birlikte borsadaki payı önemli destek seviyesine geriledi. Değerlendirme kuruluşlarının Türkiye’ye ilişkin değerlendirmeleri olumlu yönde. Ancak buna karşın yabancı yatırımcının borsadaki payı azalıyor. Son bir haftada ise bu düşüş hız kazandı. 

Finansal piyasalar yönünden kasım ayı oldukça hareketli geçti. “Sermaye piyasaları kongresi”, hemen arkasından gerçekleşen “Türkiye-İtalya Ticari İlişkilerinde Yeni Fırsatlar” başlıklı ekonomik forum, “Boğaziçi Zirvesi” yabancı ve yerli katılımcıların bir araya gelmesini sağlarken Türkiye’ye yönelik değerlendirmeler de peşi sıra geldi. Ünlü yatırım gurusu Mark Mobius ve Bluebay Varlık Yönetimi Kıdemli Stratejisti Tim Ash, Türkiye’ye yönelik fırsatlara değindi. Genel eğilim Türkiye’nin uzun vadede yatırım için büyük fırsatlar taşıdığı yönünde. İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği Başkanı Livio Manzini; “Türkiye attığı cesur adımlarla kur volatilitesini, enflasyonu ve ödemeler dengesi açığını dizginlemeyi başardı.  Ekonomik gerilemenin dibini buldu ve yukarı gidiş başladı. Ekonominin tekrar büyümeye başlamasından dolayı burada faaliyet gösteren şirketler 2020 senesine ve sonrasına çok daha iyimser gözle bakabiliyor” İfadesini kullandı. Yabancıların bakış açılarında olumluya dönüş yaşanmasına rağmen bunun yansımalarını henüz fiyatlar üzerinde göremiyoruz. Endeks hisselerinde enflasyonun üzerinde olmasına rağmen ciddi bir değerlenme yok.

   MİLLİYET
Zeynep Aktaş


BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir
Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku