Şirket Haberleri

Anadolu Efes CEO'sunun vergi isyanı !

Anadolu Efes CEO’su Can Çaka, bira pazarı hakkında konuştu.

Anadolu Efes CEO'sunun vergi isyanı !

23 Ağustos 2019 11:53
-A

+A

BİRANIN % 45'İ VERGİ !

Son günlerde artan vergiler ve zamlar hem vatandaşın hem de şirket yöneticilerinin gündeminde.

Özellikle sigara ve alkole gelen zamlar tiryakileri de zorlamaya başladı.

Gelen zamlarla bu kötü alışkanlıklarından vazgeçenlerin de olması sevindirici tek tarafı gelen zamların.

Anadolu Efes Ceo'su Can Çaka Sözcü gazetesine konuştu.

CEO Can Çaka şunları söyledi:

Can Çaka, bira sektörünün bire beşlik istihdam sağladığını ve biranın yüzde 45’inin vergiden oluştuğunu ifade etti. Çaka bu durumu “Vergi Dairesi gibi çalışıyoruz” diye anlattı.

Bütçenin en büyük gelir kalemleri arasında yer alan alkollü içeceklere yılda iki kez artan vergi oranları milyarlarca liralık gelir sağlarken, Türkiye’de alkollü içecek pazarı da hızlı bir şekilde küçülüyor. Son 10 yıldır pazarlama ve sponsorluk faaliyetlerinin yasaklandığı Türkiye'de geçen bu süre boyunca pazar yüzde 30 daralmış durumda.

Anadolu Efes CEO’su Çaka, büm bu olumsuz şartlara rağmen, tarıma verilen destekler ve bira üretiminde kullanılan hammaddeler için gerçekleştirilen sürdürülebilir tarım projeleri ile birayı ve yerli üretimi sahiplendiklerini belirtti.

'VERGİ DAİRESİ GİBİ ÇALIŞIYORUZ'

“Gelecek Tarımda” projesi kapsamında, biranın ana hammaddelerinden biri olan şerbetçiotunun Türkiye'deki serüvenini hasat alanında aktaran Çaka, piyasaya dair de kısa bir değerlendirmede bulundu. “Farklı okazyonlarla birayı sahiplenmeye çalışıyoruz. Bugün büyük şehirlerde çok güzel bira içme şansınız var. Bu kültürün devamlılığı için de büyük yatırımlar yaptık. Toplanan vergilerin yüzde 1'i biradan elde ediliyor. Vergi Dairesi gibi çalışıyoruz” diye konuşan Çaka, Türkiye kadar regüle bir pazarın başka bir yerde olmadığını, sadece Rusya ve Türkiye'de pazarlama faaliyetlerinde bulunamadıklarını dile getirdi.

YURTDIŞI PAZARI BÜYÜDÜ

Tüm bu şartlar altında son 10 yılda 2 fabrikanın kapandığını anlatan Çaka, özellikle yurtdışında hızlı bir büyümeye imza attıklarını belirtti. Çin'de birkaç kat büyüyen bir operasyonun olduğunu, Avrupa'ya bira ihracatı yaptıklarını dile getiren Çaka, Almanya'ya yılda 4 milyon litre ihracat yaptıklarını aktardı. Orta Doğu ülkelerinde ise alkolsüz biraların tercih edildiğini belirten Çaka, içecek grubu gelirlerinin yüzde 60'ının yurtdışından geldiğini kaydetti.

WWF-Türkiye işbirliğiyle Gelecek Tarımda-Akıllı Tarım projesini hayata geçirdiklerini dile getiren Can Çaka, 17 adet tescilli maltlık arpa ile 7 adet de şerbetçiotu çeşidine sahip olduklarını söyledi. Anadolu Efes'in şerbetçiotunun Türkiye'deki tek alıcısı, arpanın ise en büyük alıcılarından biri olduğunu vurgulayan Çaka, 8 binden fazla çiftçi ailesinin geçimini sağladığını dile getirdi.

Bira yapımında kullanılan ve Türkiye'de 40 yıl önce üretime başlanan şerbetçiotunun tek alıcısının Anadolu Efes olduğunu anlatan Çaka, bira alanında yeterli olmak için arpa ve şerbetçiotu üretiminde çiftçi ile işbirliğine gittiklerini aktardı. Tarım bölgelerinde gelecek bulamayan gençlerin göçünün, üretimin sürdürülebilirliği alanında da problem yarattığını dile getiren Çaka, Bilecik'te tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek ölçüde şerbetçiotu üretimi gerçekleştirdiklerini söyledi. Türkiye'de akıllı tarım uygulamaları ile dekar başına verimlilikte Almanya ve Çek Cumhuriyeti ile benzer rakamlara ulaşıldığını kaydeden Çaka, “Burada sorun çiftçi başına üretim yapılan alanın az olması bu da çiftçi gelirlerini etkiliyor. Burada arpa ve şerbetçiotunda kendi çeşitlerimizi veriyoruz. Bu yıl ilk kez ıslah ettiğimiz ürünleri Gürcistan fabrikamıza gönderdik” dedi.

Kaynak:SÖZCÜ.COM.TR

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir


 Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku