Hisse Yorum

ALKIM-Alkim Kimya hisse temel teknik analizi

ALKIM-Alkim Kimya hisse temel teknik analizi ve bilanço yorumları

ALKIM-Alkim Kimya hisse temel teknik analizi

24 Kasım 2019 18:43
-A

+A

ALKİM KİMYA HİSSE RAPORU

1948 yılında temelli etılan Alkim Kimya her sene düzenli kâr büyümesi ve düzenli temettü ödemesi ile uzun vadeli yatırımcıların gözdesi durumunda bir şirket.

Uzun yıllardır Borsa İstanbul'da işlem Alkim Kimya son dönemlerde yükselen hisse fiyatları ve uzun süredir beklenen potasyum sülfat gübresi yatırım haberiyle gündemden düşmüyor.

Alkim Kimya , sodyum sülfat,tuz,leonit,magnezyum sülfat,magnezyum klorür solüsyonu ve son yıllarda başladığı krom maden üretimi yapıyor.

Sodyum sülfat üretiminde dünyada sayılı şirketlerden olan Alkim Kimya, üretiminin büyük kısmını iç pazara yaparken kalnını da yakın coğrafyadaki ülkelere ihrac ediyor.

Alkim Kimya için üretimden satışa bir sıkıntı olmadığını söyleyebiliriz.Ara ara üretim kapasitesini artıran şirket son olarak yeni bir yatırımın müjdesini verdi.

22 Ekim 2019 tarihli açıklaması ile Alkim Kimya , Acıgöl - Koralkim Tesislerimize entegre edilecek Potasyum Sülfat Yatırımının başlatılmasına, teşvik başvurusunun ve bununla ilgili gerekli işlemlerin yapılmasına, 14.000.000 Euro (on dört milyon euro) olarak öngörülen toplam yatırımın finansmanı için en uygun kaynakların kullanılmasına karar verildiğini duyurdu.

Daha önce böyle bir yatırım yapacağını duyuran fakat arkası getiremeyen şirket bu kez kararlı bir açıklama yaparak şirketi yeni bir sektöre sokmuş oldu.

Potasyum Sülfat gübresi tamamen ithal edilen bir ürün olması nedeniyle katmadeğeri yüksek ve satış sorunu olmayan bir ürün olarak görülüyor.

Şirket 2 sene içinde satışa sunulacak şekilde Potasyum Sülfat yatırımına başlanacağını belirtti.

Alkim Kimya ayrıca şu an Borsa İstanbul'da işlem gören Alkim Kğaıt'ın da  %79,92 oranında sahibi konumunda.

TEMEL VERİLER

2019 yılı 9 aylık bilançosunu açıklayan Alkim Kimya satış ve karlılık ayağında büyümesini sürdürüyor.

Alkim Kimya 2019 yılı 9 aylık bilançosunda 88.025.281 TL net kâr açıkladı.

Ciro 533.734.865 TL
Brüt Kâr 153.907.190 TL
Faaliyet Kârı 123.882.590 TL
Net Kâr 88.025.281 TL
Piyasa Değeri 841.1000.000 TL
Net Borç Pozisyonu -43.6000.000 TL
Net Döviz Pozisyonu +93.798.070 TL

Şirketin 93 milyon döviz fazlası 43 milyon borç pozisyonu bulunuyor.Borcu sadece 5 aylık kârına eşit olduğu için çok önemli bir rakam olarak görülmüyor.

Şirketin uzun dönemde hem güçlü mali durumunu hem de kârlılıkta ve satışlarda büyümesini sürdürmesi bekleniyor.

Alkim Kimya ayrıca ortalama % 5,72 temettü verimi ile de dikkat çekiyor.Halka arz edildiği dönemden beri düzenli temettü ödemesi yapan bir şirkettir.

TEKNİK ANALİZ

Alkim Kimya son 12 aylık periyotta % 50,93 oranında bir yüksleiş yaşadığını görüyoruz.Endeksin üzerindeki bu artışta hem net kâr büyümesinin hem de potasyum sülfat gübresi yatırımının etkili olduğunu söyleyebilriz.
 

CCI Hisse Aşırı Alım Bölgesinde
MOM Momentum Pozitif Bölgede
RSI Hisse Aşırı Alım Bölgesinde
STO Hisse Aşırı Alım Bölgesinde
MACD MACD Poztif Bölgede

Hisse Fiyat Analizi

20 Günlük Ortalama:32,87
52 Günlük Ortalama:29,45
Haftalık En Düşük:27,74
Haftalık En Yüksek:35,08
Aylık En Düşük:27,74
Aylık En Yüksek:35,08
Yıllık En Düşük:19,52
Yıllık En Yüksek:35,08


Uzun Vadeli Hisse GrafiğiBORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku