Hisse Yorum

Afyon Çimento 2017 beklentileri

Afyon Çimento yeni fabrika geçişi ve 2017 hisse beklentileri

Afyon Çimento 2017 beklentileri

6 Aralık 2016 13:11
-A

+A

AFYON ÇİMENTO HİSSE BEKLENTİLERİ

Bu sene sert hareketlere sahne olan Afyon Çimento hisse senedinde yeni fabrika beklentileri sürüyor.

Afyon Çimento hisse senedi eski fabrika arazisiyle ilgli gelen haberlere sene içinde sert hareketler yaşadı.Seni içindeki hisse performansına baktığımızda en düşük ve en yüksek seviyeler arasında büyük marj olduğunu görüyoruz.

Son bir yıl içinde Afyon Çimento hisseleri en düşük 4,760 TL 'yi görürken yıl içinde en yüksek 9,160  TL seviyesini gördü.

Son bir yıl içindeki getirisine baktığımız Afyon Çimento hisse senedi son üç ayda % 29.01 yükselirken son bir yıllık geliri ise % 18.68 oranında yükseliş yaşadı.

Afyon Çimento için borsagundem'de yer alan aşağıdaki analize göz atalım:


ESKİ FABRİKA ARAZİSİNİ SATACAK
 
SORU (1) - Afyon Çimento yeni fabrikasına ne zaman taşınacak? Hissenin kar oranı artacak, bu hisseye ne kadar yansır? 
Faruk
 
CEVAP-Zaman zaman yukarı yönlü sert ataklarda bulunan Afyon Çimento, son olarak geçtiğimiz eylül ayında gerçekleştirdiği atakla birlikte fiyatını 9,16 TL’ye kadar yükseltti. Ancak hissede gerçekleşen bu defaki çıkış diğer ataklar göz önüne alındığında hayli düşük kaldı. Şimdilerde ise daha önce yaşanan çıkışların sonrasındaki gibi düşüyor.

Hisse, 5 Aralık 2016 günü kapanışını 7,56 TL’den gerçekleştirdi. Son yaşanan çıkışla ilgili olarak kamuya açıklanmamış özel bir durumun olmadığı belirtildi. 
 
Şirket 5 Ekim 2016 günü yaptığı açıklamada Afyonkarahisar’daki Halımoru Köyü’nde yapılan yeni çimento fabrikasının faaliyete geçmesinden sonra, eski çimento fabrikasının faaliyetine son verileceğini duyurdu.

Fabrikanın bulunduğu yerle ilgili belediyeye yapılan başvuru neticesinde ise bölgenin sanayi imarı; konut ve ticari imara dönüştürüldü. Firma eski fabrikanın bulunduğu 259.954 metrekarelik arsayı satmayı düşünüyor. İmar değişikliğiyle birlikte bölge konut ve ticari alana çevrilince değerlendirilmesi de daha kolay mümkün olabilecek.

Öte yandan yeni tesisin ne zaman devreye gireceğine dair net bir tarih verilmedi. Kuşkusuz yeni fabrikaya taşınmakla birlikte üretim kapasitesi de artacak. Ancak bunun bilançoya ne boyutta yansıyacağını bugünden söylemek zor. Tüm bunlardan ayrı olarak son açıklanan 2016 yılı dokuz aylık bilançosuna göre firmanın kârı yüzde 85,5 oranında arttı. Kârdaki artış olumlu olmakla birlikte hissenin mevcut fiyatı göz önüne alındığında söz konusu artışın devam etmesi önemli. Aksi taktirde satış baskısı devam edecektir. 

BORSAGUNDEM

Kaynak link: http://www.borsagundem.com/foto-haber/afyon-cimento-ve-metro-holding-sorusu/1144669

BORSAAJANS.COMUN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku