Borsa Gündem

5 Yabancı kurumdan 2017 borsa beklentileri

Yabancı kurumlardan borsa yorumu,hisse yorumu,hisse beklentileri,beklentili olan hisseler

5 Yabancı kurumdan 2017 borsa beklentileri

19 Aralık 2016 13:13
-A

+A

YABANCILARDAN BORSA ÖNERİLERİ

Borsa İstanbul 2016 yılını geride bırakmaya hazırlanırken , 2017 için de beklentiler öne çıkmaya başladı.

2016 yılında birçok kötü olayların yaşanmasına rağmen borsa ayakta durmayı başardı.İlk olarak Rusya ile çıkan uçak krizi sonrası turizm ve ihracattaki durgunluk, daha sonra gelen 15 Temmuz hain daarbe girişimi ve düşen ülke notu, dövizdeki sert dalgalanmalar ve doların tarihi zirvesi olan 3.60 TL'nin görülmesi...

2016 yılında birçok kötü olaya rağmen borsa 68 bin puanın altını görmedi.Genel olarak da 83 bin 74 bin arasında hareket etti.FED toplantısı ile de yükselişe geçen borsa 78 bini zorluyor.

Borsa İstanbul (bist100) bugün ilk seansı % 0,16 yükselişle 77 bin 715 puandan kapattı.

Borsagündem'de yer alan haberde borsa ve piyasayla ilgili 2016 yılının kısa özetini verdikten sonra yabancı kurumların 2017 için piyasa beklentilerine göz atalım:


Credit Suisse: 15 Temmuz sonrasında 'ağırlığını artır'dan 'eşit ağırlık'a çektiğimiz önerimiz, büyümede aşağı yönlü revizyon, politik gevşeme ve TL'deki zayıflamanın yüksek enflasyonu ateşleme olasılıkları nedeniyle sürüyor. Hisse senetlerinde dolar cinsinden yüzde 12 potansiyel var.

Goldman Sachs: Performans farklılıkları üstün performanslı hisse bulmada fırsat ancak tahvil getirilerindeki hareketler aşağı yönlü risk. 2017'de döviz dalgalanmalarına bağlı maliyet ve borç enflasyonu, yavaşlayan tüketim, turizmde kademeli iyileşme, hisseler arasında farklılık yaratacak.

JP Morgan: Türkiye piyasası için tavsiyemizi 'nötr'den 'ağırlık azalt'a düşürdük. Hisse değerlemeleri ucuz ama tahvil faizlerinin yükselmesi banka kârlarını olumsuz etkileyecek. Ekonomi paketi beklentiyi karşılamadı ve siyasi durum soru işareti. TL'deki baskı sürecek. Büyüme tahminimizi 2016 için yüzde 2,8'den yüzde 2,5'e, 2017 için yüzde 2,8'den yüzde 2,6'ya revize ettik.

Morgan Stanley: TÜFE bazlı reel kur endeksine bakıldığında, TL göründüğü kadar ucuz değil. TL'nin değerinin artırılması için sürdürülebilir tedbirler olmadığı dikkate alındığında, kurda yaşanacak toparlanma ABD Hazine kağıdı getirilerinde düşüş gibi global makro değişikliklerden gelecek.

Nomura International: TL'nin zayıflamasının şirket bilançolarından olumsuz etkileri özel yatırım harcamalarını frenleyecek. Kur hareketinin tüketici ve reel kesim güvenindeki olumsuz yansıması GSYH'nin büyümesini olumsuz etkileyecek. 2017'de büyümede önemli bir değişim olmayacağını düşünüyoruz.

(Ceren Oral/Ekonomist Dergisi) 


BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku