Borsa Gündem

3 Kasım borsa gündemi

Güne damga vuran piyasa ve ekonomi haberleri

3 Kasım borsa gündemi

3 Kasım 2016 10:14
-A

+A

3 KASIM BORSA GÜNDEMİ


Borsa İstanbul ve diğer piyasaları etkileyen önemli haberler ve verileri yayınlamaya devam ediyoruz.

Turkısh Yatırım'ın 3 Kasım 2016 günlük bülteninde yer alan içerde ve dışardaki önemli haberler:

YURT DIŞI ÖNEMLİ GELİŞMELER

Otomotiv Distribütörleri Derneği verilerine göre otomobil ve hafif ticari araç pazarında büyümenin hızlanmasıyla,  satışlar geçen yıl aynı döneme göre yüzde 29,2 artarak 83 bin adede yükseldi. Otomobil satışları, 10 aylık dönemde bir  önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 0.8 artarak 553,111 adete ulaşırken, hafif ticari araç satışları geçen yıla göre  yüzde 6.7 oranında azalarak 166,388 adete geriledi Doğuş Ot omotiv, Ekim ayında satışlarını yüzde 51 artışla 20 bin  birime çıkararak en iyi performans gösteren şirket oldu. Artışta en önemli etken düşük baz etkisi oldu. Geçen yıl  Volkswagen'de  yaşanan  emisyon  skandalının  ardından  Doğuş  Jetta  ve  Candy'nin  dizel  mode llerinin  satışını  durdurmuştu.


Doğuş'un bu ay pazar payı da 3,4 puan artarak yüzde 23,6'e ulaştı. Yıllık yüzde 39'luk artışla satışlarını 9  bin 400'e çıkaran Tofaş için de Ekim ayı olumlu geçti. Özellikle Egea modelinin satışlarından gelen güçlü katkının e tkisiyle  otomobil satışları yüzde 65 arttı. Hafif ticari araç satışları ise yüzde 20 yükseldi. Şirketin pazar payı da 0,8 puan artışla yüzse 11,3 oldu. Ekim ayında en zayıf satış performansı ise Ford Otosan'dan geldi. Satışları sadece yüzde 9 artışla 8 bin 800 seviyelerinde gerçekleşen şirketin binek otomobil satışları bir önceki yıla göre yüzde 6 arttı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının açıkladığı verilere göre ekim ayında dış ticaret açığı yüzde 13,8 artışla 4,15 milyar dolar  oldu. Bu oran eylül ayında yüzd e 14,1'lik artışla 4,36 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. Ekim ayında ihracat yüzde 2,7  gerileyerek 12,9 milyar dolar seviyesine düştü. İthalat, yüzde 0,8 artarak 17 milyar dolar oldu. İhracatın ithalatı  karşılama oranı ise yüzde 75,7. Eylülde ihracat yü zde 5,6 azalarak 10 milyar 935 milyon dolar olmuştu.

Uluslararası  Para  Fonunun  (IMF),  'Orta,  Doğu  ve  Güneydoğu  Avrupa  için  Bölgesel  Ekonomik  Görünüm'  raporu  yayınlandı. IMF'nin raporuna göre, Türkiye'de bu yıl büyüme yüzde 3,3, gelecek yıl yüzde 3,0 olaca k. IMF, en son 'Global  Ekonomi Görünümü' raporunda da aynı oranlarda büyüme tahmini açıklamıştı.

İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) verilerine göre, Ekim ayında İstanbul'da en yüksek fiyat artışı yüzde 39.55 ile sivri  biberde gerçekleşirken, limon da yüzde  27.79 ile en çok ucuzlayan ürün oldu. İTO'nun İstanbul Ücretliler Geçinme  İndeksi'nde Ekim ayında yer alan 242 ürünün 99'unun perakende fiyatı artarken, 33 ürünün fiyatı düştü, 110 ürünün  fiyatı ise değişmedi.

YURT İÇİ ÖNEMLİ GELİŞMELER 

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), Washington'da gerçekleştirdiği, iki gün süren ve bugün sona eren toplantısının  ardından yaptığı açıklamada, "Komite, federal fonları faizinde (gösterge faiz) bi r artış için zeminin güçlenmeye devam  ettiği değerlendirmesinde bulundu, ancak, şu an için, hedeflere doğru devam eden ilerlemeye yönelik bazı ilave işaret  görmek için biraz daha bekleme kararı aldı" dedi. ABD merkez bankası politika faizini değiştirmeyer ek yüzde 0.25  - yüzde  0.50 bandında bıraktı.

Çin'de hizmet sektörü aktivitesi Ekim ayında son 4 ayın en yüksek  seviyesine çıktı. Caixin Çin Hizmet Sektörü Satın Alma  Yöneticileri  Endeksi  (PMI)  Eki m  ayında,  Eylül  ayındaki  52,0  puandan  52,4  puana  yükseldi.  Hizmet  sektöründen  katılımcılar Ekim ayında yeni siparişlerde  daha hızlı büyüme ve istihdamlarında artış raporettiler. 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Mo ody's, Avrupa Birliği'nden ayrılması  ve AB ortak pazarına erişim hakkı  veren bir anlaşma elde edilememesi halinde İngiltere'nin kredi notunun düşürüleceği uyarısında bulundu. 

Janus Global'in portföy yöneticisi Bill Gross, 8 Kasım'da yapılacak  ba şkanlık seçimini Donald Trump'ın kazanmasının  piyasanın birçok parçası  için negatif olacağını söyledi.  Gross, CNBC'ye yaptığı açıklamada, "Eğer Trump kazanırsa bunun  bunun gelişmiş ülkeler için ABD Doları açısından negatif olacağını  düşünüyorum. T rump'ın kazanması ortaya çıkacağı  potansiyel oynaklık  nedeniyle hisse senetleri için de negatif olacaktır. Trump'ın harcamaları  artırma ve vergi indirimleri  politikası nedeniyle tahvil piyasası için  de negatif bir sonuç ortaya çıkacaktır" dedi. Gros s, Hillary Clinton'un başkanlığının  ABD Doları açısından daha  pozitif, ancak hem tahvil hem de hisse senetleri için etkisinin nötr olacağıını savundu.

Allianz'ın baş ekonomik danışmanı Muhammed El - Erian piyasanın şu  anda alışılmadık siyasi, finansal, ekonomik ve  urumsal belirsizlikle  karşı karşıya olduğunu söyledi.  CNBC'ye konuşan El - Erian, "Şimdi halka açık piyasadaki pozisyonları  azaltma zamanı" dedi. El - Erian, bunun normalde olması gerekenden daha yüksek  bir  seviyede  nakit tutmak anlamına  geldiğini vurguladı

TURKISH YATIRIM
Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku