Sıcak Haber
 Borsada yükseliş devam edecek mi ?

Borsada yükseliş devam edecek mi ?

Yakın vade hisselerin temettü tarihleri
Yükselen borsada dipte kalan BİST100 hisseleri
BNP Paribas tavsiye listesi hisseleri
9 aylık-3.çeyrek bilançolarda hisse bazlı kur etkisi

Hisse Yorum

3 aylıkta döviz artışı hangi borsa şirketlerine yarayacak ?

2020 yılı 3 aylık bilançolar için ilk değerlendirmeler geldi.

3 aylıkta döviz artışı hangi borsa şirketlerine yarayacak ?

6 Nisan 2020 16:49
-A

+A

DÖVİZ ARTIŞI ONLARA YARAYACAK !

2020 yılı piyasalar için iyi başlasa da tüm dünya için kabusa döndü.

Çin'in Wuhan kentinde başlayan coronavirüs salgını insanları eve hapsederken piyasaları da alt üst etti.

Tüm dünya borsalarında sert satışlar gelirken ortalama düşüş dünya borsalarında % 35'leri buldu.

Tüm borsalar gibi bizim borsamızda BİST 100 'de sert düşüş yaşadı ve 124 binlerden 82 binlere kadar geri çekildi.

Şirketlerin birçoğu Mart ortasından sonra üretimi durdurma kararı almışlardı.

Döviz kurlarında da sert yükseliş yaşandı.1 Ocak 2020'den 31 Mart 2020'ye kadar TL karşısında Dolar % 9,7 , Euro % 8,5 Japon Yeni %10,09 yükseliş yaşadı.

Döviz kurlarındaki bu sert yükseliş şirketlerin 2020 yılı ilk çeyrek bilançolarını da yakından etkileyecek.

Ziraat Yatırım yayınladığı raporda hangi şirketin dövizdeki bu artıştan olumlu ve olumsuz yansıyacağına dair bilgilere yer verdi.

İŞTE O RAPOR

Döviz Açık Pozisyonu Yüksek Olanlar;

Türk Telekom (TTKOM) 457mn TL, Vestel Elektronik (VESTL) 455mn TL, Sasa Polyester (SASA) 303mn TL, Ak Enerji (AKENR) 283mn TL, İzmir Demir Çelik (IZMDC) 233mn TL, Kardemir D (KRDMD) 233mn TL, Anadolu Grubu Holding (AGHOL) 232mn TL, Migros (MGROS) 185mn TL, Anadolu Efes (AEFES) 181mn TL ve Torunlar GYO (TRGYO) 181mn TL kur farkı gideri yazarak döviz kurlarındaki değişimden olumsuz etkilenecek şirketler olarak ön plana çıkmaktadır. 

En yüksek açık pozisyona sahip şirket THY, dolar cinsinden bilanço tutmakta olup döviz açık pozisyonunu EUR ve JPY cinsindendir. Bu çeyrekte, EUR'nun USD karşısında değer kaybetmesine karşın, JPY'nin USD karşısında değer kazanması ile TL'nin USD karşısında değer kaybetmesi sonrasında nette 241mn TL'lik bir kur farkı gideri oluşabilir. 

Zorlu Enerji'nin 7.768mn TL'lik yüksek döviz açık pozisyonuna karşın korunma sebebiyle net karda kur farkının önemli bir etki yapması beklenmemektedir.

Finansallarını Euro cinsinden tutan Pegasus (PGSUS) hem USD açık pozisyonuna hem de TL fazla pozisyonuna istinaden 67mn TL gider kaydetmesi beklenmektedir. 

Finansalları USD cinsinden tutan Ereğli Demir Çelik, TL açık pozisyonu sebebiyle nette 200mn TL gelir kaydedebilir. 

Ford Otosan'ın (FROTO) EUR açığı olmasın karşın şirketin yükümlülüklerinin neredeyse tamamı Ford Motor Company ile yaptığı ihracat anlaşmaları ile riskten korunmaktadır. TOFAŞ'ın (TOASO) döviz pozisyonu Grup'un Euro cinsinden uzun vadeli kredileri üzerindeki kur dalgalanmalarına ilişkin kur riski Fiat tarafından üstlenilmiştir. Dolayısıyla, her 2 şirket içinde yüksek döviz açık pozisyonlarına rağmen kurların yükselmesinin önemli bir etkisi olmayacağı hesaplanmaktadır.

Döviz Pozisyon Fazlası Olanlar;

Sabancı Holding yüksek döviz fazlası bulunmakla birlikte, holding payına düşen kısmın 158mn TL olacağı hesaplanmıştır. 

Döviz pozisyon fazlası yüksek olan Şişe Cam (SISE), Doğan Holding (DOHOL), Soda Sanayii (SODA) ve Aselsan'ın (ASELS) sırasıyla 319mn TL, 301mn TL, 274mn TL ve 273mn TL kur farkı geliri kaydetmesi beklenmektedir. 

İskenderun Demir Çelik'in (ISDMR) 2.628mn TL'lik toplam döviz fazla pozisyonu olması karşın, finansallarını dolar cinsinden tutması sonucu ancak 30mn TL'lik bir kur farkı geliri kaydedebileceği hesaplanmıştır. 

Enka İnşaat (ENKAI) döviz fazla pozisyonu en yüksek şirketler arasında yer almakla birlikte dolar cinsinden bilanço tutması nedeniyle kurlardaki hareketlerden sınırlı etkilenmektedir. (İçeriği belli olmayan para birimlerine bağlı olarak etki artabilir veya azalabilir.)

Kaynak: ZİRAAT YATIRIM

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Facebook'ta paylaş butonu
Print

MANŞETLER

  • Türkiye ekonomisi % 6.7 büyüdü
  • Borsa bu hafta ne olur düşer mi ?
  • Borsa İstanbul'da Katarlıların kaç milyar TL'si var ?
  • Yakın vade hisselerin temettü tarihleri
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

Ziyaretçi defteri

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku