Hisse Öneri

2018 Kısa orta ve uzun vadeli hisse tavsiyeleri

Aracı kurumların haftalık ve orta vadeli önerdiği hisseler ve hedef fiyatları

2018 Kısa orta ve uzun vadeli hisse tavsiyeleri

12 Şubat 2018 21:48
-A

+A

KISA VE ORTA VADELİ HİSSE ÖNERİLERİ

Aracı kurumlardan hisse tavsiyeleri ve hedef fiyatlar

Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlere dair çeşitli aracı kurumlardan, kısa,orta ve uzun vadeli hisse önerileri ve hedef fiyatlar ara ara hazırlanan raporlarla sunuluyor.

Aracı kurum hisse önerilerine göz atmadan önce küçük yatırımcılar için hisse seçiminde nelere dikkat edilmeli sorularına cevap vermeye çalışalım.

İlk olarak küçük yatırımcılara tavsiyemiz eğer temel ve teknik analiz bilmiyorsa kulaktan doğma bilgilerle hisse alımı ve satımı yapmaması ve alıştığı aracı krumların uzman kadrosundan faydalanması gerekir.

Hisse seçiminde dikkat edeceğimiz husulardan ilki şirkete dair temel bir analiz yapmaktır.

Şirketlerin temel analizinde ilk bakılacak verilerden bir tanesi şirketin borç oranıdır.Şirketlerin borç oranlar son 5 yıllık kâr ortalamasına göre aşırı derecede ve öedenemez görünüyorsa o şirkette diğer bakılacak veri gelecek yıllara dair kâr artırıcı bir yatırım yapıp yapmadığıdır.

Şirkete gelecek dönermler kâr artırıcı bir yatırım yaptıysa ve borcu bu yüzden yüksek ise gelceğe dair kâr beklentilerine göz atmak gerekir.

Şirketin borç yapısında sorun yoksa diğer bakacağımız veri şirketin F/K oranıdır.

F/K yani fiyat kazanç oranı şirketin borsada işlem gördüğü fiyat ile son 4 bilançodaki net kâr rakamına oranıdır.
F/K oranına bakarken şirketin net kâr rakamında geçici gelirlerin katsına bakmak lazım.Bir seferliğine gelen gelirleri o kâr rakamından çıkararak daha sağlık bir F/K oranı ortaya çıkabiliriz.

F/K oranı ortalama olarak 5 ile 10 arasında olan şirketler uzun vade yatırımna uygun şirketleridir diyebiliriz.

Hisse seçiminde bakacağımız diğer temel veri ise şirketin ciro bazlı büyümesi ve artan cironun kârlılığa katkısıdır.Şirket ciro artışı yaşarken faaliyet kâr rakamında artış yaşanmıyorsa kârlılık oranlarında sıkıntı var demektir.

Bu tür verileri sadece 1-2 yıllık gerçekleşen rakamlara göre değil en az son 5 yıllık bilançolar ve geleceğe dair beklentileri de göz önünde bulundurarak değerlendirmek lazım.

Temel analize dair özet bilgilerden sonra Meksa Yatırım,Ziraat Yatırım,Yatırım Finasman ve İntegral Menkul'ün hazırladığı haftalık ve orta uzun vadlei hisse önerilerine göz atalım.

Aracı kurumların tüm hisse önerileri ve hedef fiyatlar için aşağıdaki linke tıklayınız.

KISA VE ORTA VADELİ HİSSE ÖNERİLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilirFacebook'ta paylaş butonu
Print
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku