Borsa Gündem

2018 için bu hisseler öne çıkabilir !

Dr. Yaşar Erdinç'in 2018 hisse seçiminde nelere dikkat etmeliyiz sorusuna verdiği cevaplar

2018 için bu hisseler öne çıkabilir !

7 Aralık 2017 12:16
-A

+A

2018 HİSSE SEÇİMİ VE BORSA YORUMU

Borsa İstanbul 2017 yılını geride bırakmaya hazırlanırken 2017 yılında şirketlerin kârlılığını arttığı görülüyor.

2016 yılında darbe girişimi ve seçimlerin etkisiyle güçlü bir bilanço açıklayamayan şirketler baz etkisiyle 2017 yılında artan kârlılık ile göz çarptı.

Özellikle artan demir fiyatları ile demir çelik sektörü, Rusya ile yaşanan sorunların giderilmesi ile havacılık ve turizm sektörü hiseleri,artan döviz kuru ile ihracat odaklı şirketlerin 2017 yılı kârlarında artışlar görüldü.

2018 yılı için ise şimdiden sektör ve hisse seçimine başlandı.

2017 yılının hem borsa endeksinde hem de şirketlerin değerlerinde iyi bir artışın yaşandığı bir yıl oldu.2018 yılında bu kârlılığın ve büyümenin devam edip etmeyeceği ise merak konusu iken bu konuyla ilgili uzmanların görüşlerine yer verelim.

Borsa yatırımcısının uzun yıllardan beri güvenerek takip ettiği ve küçük yatırımcının dostu olarak bilinen Dr. Yaşar Erdinç2in bugün bilgeyatirimci.com internet sitesinde yer verdiği yazısında 2018 için hisse seçiminde dikkat edilecek birkaç hususa yer verdi.

İşte o yazıdan bazı bölümler:

Borsamız, Reza Zarrab’ın ABD’de görülen davasına ilişkin olumsuz beklentilerle 102 bin seviyesinin altına kadar geri çekilme yapmıştı. Zarrab’ın açıklamalarıyla birlikte bu beklenti bitti ve beklentinin bitmesi de, borsada yeniden yukarı harekete sebep olan faktörlerden biri oldu. Teknik olarak tehlikeli bölgeden çıktık.

2018 hisse seçiminde bu bilgiye dikkat !

2017 yılında şirketlerimiz geçen yıla göre kârlılıklarını ve satışlarını artırdılar. Özellikle de Eylül finansal tablolarında bu artış çok barizdi ve Aralık sonu bilançolar geldiğinde de bu başarının devam ettiğini göreceğiz. Bunun en temel sebeplerinden biri, 2016 yılındaki hain darbe girişiminin ekonomide yarattığı geçici daralmaydı. Bir bakıma 2016 Eylül finansal tablolarında şirketlerin kârlılıkları ve satışları normalin üzerinde  azalmış olduğu için 2017 Eylül döneminde baz etkisi yarattı ve hem satış hem de kârlılık artışları beklenenden yüksek oldu. 2018 yılında da bu baz etkisi ters bir etki yapacaktır. Bu yıl kârlılığı çok artmış olan şirketlerin 2018 yılında aynı kâr artışı performanslarını göstermesi zor. Bu yüzden 2018 yılı için kâğıt seçerken, 2017’de 2016’ya göre kârı ve satışları azalmış ama 2018’de satış ve kârlılığını artırabilecek şirketlere odaklanılabilir.

Teknik olarak bakacak olursak endeksin ilk kısa vadeli direnci 106.750 civarında bulunuyor. Burada Fibonacci’nin %38.2 geri çekilme çizgisi var. Bu seviyenin üzerinde kapanış olması durumunda hedef 110 bin seviyesi olacaktır.

Şu an aslında borsa açısından iki önemli risk var. Birincisi; Trump delisinin kararı Ortadoğu’daki riskleri  artıracaktır. Şu an için her ne kadar piyasalar açısından önemsiz görünse de, artık yeni bir risk var ve bu adamın çok çabuk durdurulması gerekiyor. İkincisi ise; Zarrab’ın açıklamaları dikkatle okunduğunda, daha önce söylenti olarak çıkan Türk Bankalarına milyarlarca dolar ceza gelmesi konusu vücut bulabilir. Bir sabah kalktığımızda ABD Hazine’si bir veya daha fazla bankaya ceza kesebilir. Bu durum sert düşüşlere neden olabilecektir. Bu konuda Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “Bankalarımızın arkasındayız” mesajını verdi ve bu durum piyasaları rahatlattı. Fakat, aniden gelecek bir ceza haberinin ilk etkisi, sert düşüş şeklinde kendini gösterir ama bu tür bir risk bekleniyor olduğu için, trendi değiştirecek etkisi olmaz ve genel olarak etkisinin bir iki günle sınırlı kalmasını beklerim.

Dr. Yaşar Erdinç

Kaynak ve yazının devamı: bilgeyatirimci.com
 

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir
Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku