Borsa Gündem

2018 borsa ve dolar ne olur ?

Uzmanların 2018 yılı borsa dolar ve piyasa yorumları

2018 borsa ve dolar ne olur ?

28 Aralık 2017 10:53
-A

+A

2018 YILI PİYASA BEKLENTİSİ

2017 yılı sona eriyor ...

2017 yılının son iki işlem gününe girdiğimiz bugünlerde 2018 yılı beklentileri satın alınmaya başlandı.

Hem borsada hisse bazlı alımlar ve satımlar hem de döviz faiz kanadında 2018 için pozisyonlar alınmaya başlandı.

Borsa İstanbul'da ayrıca 2017 yılı son çeyreği de sona eriyor.

Son çeyreğin sona ermesi ile beraber şirket bilançoları da 2017 yılını bitiriyor.

Şirket bilançoları 2018 yılı Şubat sonu ve Mart başı bekleniyor.

Şirketlerin 2017 yılı 12 aylık bilançolarında artan döviz nedeniyle ihracat odaklı çalışan ve elinde döviz artısı olan şirketlerin ön plana çıktığını bugünler de görmeye başladık.

2017 yılı son çeyreğinde ortalama % 8.5 civarı artan döviz fiyatlarının 2018 yılı ilk çeyreğinde de hareketli olması bekleniyor.

2018 borsa ne olur ?

Birçok uzman özellikle gelişen ülke borsalarının gerisinde kalan BİST 100'ün iyi bir yıl geçirmesini beklerken bu olumlu beklentiyi ABD Merkez Bankası FED faizi 3'ten fazla artırması sona erdirebilir.

2018 yılında ABD faizleri 2 kez artırması durumunda dövizdeki düşüşlerin borsayı yeni zirvelere taşıması bekleniyor.

2018 yılı için uzman görüşlerine yer verelim.

Uzun yıllardır  küçük yatırımcının merakla takip ettiği küçük yatırımcının yol göstericisi olan Dr.Yaşar Erdinç 2018 yılı için şu beklentilere yer verdi:

2017 yılından farklı olarak 2018 yılına umutlu ve coşkulu giriyoruz. Beklentiler genel olarak 2017 başına göre çok daha iyi durumda. Fakat, son 2-3 aydır, Dolar/TL kurunun 3.40’lardan yeniden 3.80-3.90 arasına oturması bir miktar tedirginlik yaratsa da ihracat ayağında güçlü bir büyüme var. Yukarıda anlattığım üzere, ekonomik büyüme rakamlarımız göz kamaştırsa da, TUIK’in yöntem değişikliği sonrasında eski seriyi yayınlamaması, bu rakamlara olan güven konusunda soru işaretleri yaratıyor ve birçok ekonomist bu konuya da vurgu yaptı. Ayrıca unutmayalım ki, 2016 yılı 3. Çeyrek büyümesi çok düşüktü ve bu durum baz etkisi yaratarak 2017 3. Çeyrek büyümenin beklentilerin çok üzerinde gelmesini sağladı.

2018’e girerken elimizdeki verilere ve olası etkilerine bakalım.

 1. ABD Merkez Bankası FED 13 Aralık 2017’de yaptığı toplantıda 2018 için 3 defa faiz artırımı beklediğini gösteren üye anketini yayınladı ve faiz artırımı konusunda güvercin mesajlar geldi. Bu durum kurlar üzerindeki baskıyı azaltmış görünüyor.
 2. 2018 yılı için Türkiye’de yeniden değerleme artışı %14.5 civarında olacak ve bunun anlamı, birçok kamu hizmeti en az %14.5 zamlanacak (MTV’de %25, diğer pasaport, Araç muayene vs gibi işlerde %14.5 zam gelecek)
 3. Kurumlar vergisi %20’den %22’ye çıkıyor. Bu durum firmalar üzerinde maliyet baskısı yaratacak.
 4. Asgari ücret artış oranı henüz belirlenmedi. Ama %5 civarında bir artış bekleniyor. Özel sektör, artan vergiler nedeniyle ücretlerde enflasyon oranında bir artış yapmaktan uzak görünüyorlar. Bu durum enflasyon nedeniyle vatandaşın satın alma gücünü düşürecek önemli bir etken olabilir. 2016 yılının 1. Çeyreğinde 120 olan reel ücret endeksi, 2017- 3. Çeyrek’te 110.6 seviyesine kadar gerilemiş durumda.
 5. 2017’deki yüksek büyüme oranları, 2018’de baz etkisi yaratarak büyümenin göreceli olarak daha düşük olmasına neden olacaktır.
 6. Kamu kesimi 2017’de daha önceki programa göre 45 milyar TL borçlanma yapması gerekirken, bütçe açığındaki artışla beraber 70 milyar TL’nin üzerinde borçlanma yaptı. Ekonomide bu konuya “kovma etkisi” adı veriliyor. Yani kamunun piyasalardan çok daha fazla finansman sağlaması, özel sektöre gidebilecek ve yatırıma dönebilecek kaynakların azalmasına yol açarak yatırımlar üzerinde negatif etki yapar.

Bir tahmin yaparken varsayımlarınızı da vermelisiniz. Varsayımlarım aşağıdaki şekildedir;

 1. ABD’de 2018’de 2 veya 3 faiz artışı olacak. FED aylık 20 milyar dolar değerinde tahvil ve bono satarak emisyon hacmini daraltacak (eğer bu rakam 30-40 milyar dolara çıkacak olursa, dolarda hızlı yükseliş görürüz. Bu rakamı artıracak unsur ise ABD’deki büyümenin ve enflasyonun hızlanması olur.)
 2. TCMB para politikası duruşunu (pek de sıkı olmayan ama raprolarda “sıkı” olarak tanımlanan) devam ettirecek. Kurlarda aşırı yukarı hareketler olması durumunda ve enflasyon gerileme göstermezse, reel faizleri artı bölgede tutmak üzere, politika faizini (GLP faizi) artıracak.
 3. KGF desteği 2018’de de devam edecek.
 4. Avrupa ekonomilerindeki büyüme devam ederek ihracatçı sektörlerimize destek vermeye devam edecek.
 5. Bütçe açığı daha fazla büyümeyecek ve orta vadeli program hedefleri içinde kalacak.
 6. Seçimler zamanında yapılacak … (2019 Mart – Yerel ; 2019 Kasım Başkanlık ve Parlemento seçimleri) : Bu varsayım tutmayabilir. Eğer tutmazsa ne olur?   Aşağıda yazdım.

Bu varsayımlar altında 2018’deki ekonomik parametrelere ilişkin tahminlerim aşağıdadır.

 • 2018 büyüme %4-5 arasında gerçekleşir. (Seçimler erkene alınırsa büyüme %2-3’e kadar düşer)
 • Enflasyon %9-10 arası gerçekleşir. (seçimler erkene alınırsa enflasyon %9’un altında olabilir)
 • Cari açık 46-50 milyar dolar arasına çıkar (GSYH’nın %5.5’u düzeyinde olur). İhracat 165 milyar dolar 220 milyar dolar olur.
 • Bütçe açığı GSYIH’nın %2’si civarında olur. (Seçimler 2018’e alınırsa bütçe açığı GSYH’nın %2.5’una ulaşır)
 • İşsizlik oranı %10.8 civarında gerçekleşir. (Seçimler 2018’e alınırsa %11.2’ye çıkar)
 • Dolar/TL’nin 2018 ortalama değeri 4.01 TL civarında, yıl sonu değeri ise 4.20-4.25 arasında oluşabilir. (Seçimler erkene alınırsa dolar/TL kuru çok volatilolur ve çok sert yukarı hareketler görülebilir, hedef fiyat 4.50 civarına kadar çıkabilir.)

Bu tahminlerimin tutması, yukarıda verdiğim varsayımların gerçekleşmesi durumunda geçerlidir. Eğer ABD Merkez Bankası FED sıkılaştırmayı hızlandırır ve faizleri beklenenden hızlı artırırsa, dolar/TL kuru yeni zirveleri test eder ve volatilite yüksek olur. Örneğin TCMB eğer sıkı para politikasını gevşetirse, enflasyon yine %12-13 seviyelerine kadar yükselebilir ve hatta daha yüksek olabilir. Avrupa’da olacak ekonomik bir sıkıntı ve Avrupa’daki borçlu ülkelere ilişkin endişelerin artması, ihracatımızı olumsuz etkiler. Tüm bu gelişmeler büyüme oranlarını aşağı çeker, bütçe açığı üzerinde olumsuz etki yapar.

Çok önemli bir noktayı daha vurgulayalım. Bildiğiniz üzere, dünyada ekonomi ve finans tarihinin hiç bir döneminde bu kadar para basılmadı. Şimdi bu paralar geri çekilmeye çalışılıyor ama kimse fincancı katırlarını (finans piyasalarını) ürkütmek istemiyor. Öte yandan gelişmiş ülkelerin borçları  inanılmaz bir şekilde arttı. Faiz artırım sürecine girilmiş olsa da, artışlar kademeli ve çok yavaş yapılıyor. Fakat, 2018 yılında küresel enflasyonda hızlanma olursa ki; bu yönde sinyaller var, bu durumda FED’in 2018’deki faiz artışlarının sayısı artabilir. Faizleri daha hızlı artırmak demek, devletlerin çıkardığı bono ve tahvil fiyatlarının düşmesi ve finansal kurumların (bankalar, fonlar, yatırım ortaklıkları) zarar yazması demektir. Bu tür bir durumda eğer Avrupa Merkez Bankası da (AMB) parasal genişlemeyi durdurursa, özellikle çok borçlu ülkelerde ciddi sorunlar olabilir. Bu büyük borç dağı eninde sonunda bir gün harekete geçecek ve lav püskürtmeye başlayacaktır. Eğer 2018 içinde bu tür bir gelişme olursa, yukarıdaki beklentilerimin tümünü değiştirmem gerekir. Dünyada ciddi bir borç balonu var. Basılan paralar hep menkul kıymetlere kaydı. Bu balon patlarsa herkes altında kalır. Borç balonunu yavaş yavaş söndürecek şey ise; Ülkelerin ekonomik büyümelerinin, borç büyümesinden yüksek olmasıdır. Eğer borçlar ekonomilerin büyüme hızından daha hızlı büyümeye devam ederse, tetikleyici bir olay sonrasında bu borç balonu patlar. Bu yüzden portföylerin %10-15’i bence altında tutulmalıdır.

Dr. YAŞAR ERDİNÇ

Kaynak link: Bilge Yatırımcı
 

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir

 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
 • ÇOK OKUNANLAR
 • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku