Borsa Gündem

2018 borsa tahminleri yorumu

Zeynel Balcı 2018 borsa tahminleri yorumu

2018 borsa tahminleri yorumu

1 Ocak 2018 22:49
-A

+A

ZEYNEL BALCI'DAN BORSA BEKLENTİLERİ

Borsa rekorlar yeni yıla başlayacak.

2017 yılında % 47 artış ile rekor seviye olan 115 bin 333 puandan kapatan borsa yeni yıla moralli girecek.

Borsa 2017 yılının son haftasında da % 3.8 yükselişle kapatırken yeni yıl için tahminler de gelmeye başladı.

2018 yılında geçen yılki gibi sert bir yükseliş yaşaması beklenmemekle birlikte olumlu bir seyir beklentisi var.

Borsa İstanbul için 2018 yılı geneli ve bu haftanın beklentilerini Meksa Yatırım'dan Zeynel Balcı'dan alalım.

Zeynel Balcı, Hürriyet gazetesindeki köşesinde bugün 2018 yılı ve haftalık borsa beklentilerine yer verdi.

Yeni yılın ilk haftasından itibaren ABD’de devam eden Zarrab davası yine gündemimizde olacak. Her ne kadar piyasaları olumlu etkileyen Türkiye-ABD arasındaki vize yasağının perşembe günü kalkmış olmasına ve hükümetin bankalara destek vereceğini açıklamasına rağmen davanın sonuçları bazı bankalar için önemli. Diğer yandan 3 Ocak’ta aralık enflasyonu var. Döviz kurlarının nispeten sakinleşmesinin yanında ekonomi yönetiminin beklentisi aralıktan itibaren enflasyonun düşeceği yönünde. Enflasyon, merkez bankası faiz kararları açısından en önemli parametrelerden biri. Sürekli olarak faizin düşmesi gerektiğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “faiz politikasını hükümetimizle oturup konuşup tekrar gözden geçirmemiz gerekiyor” sözünü de bu meyanda dikkate almak gerekecek.

Cuma günü ise ABD tarım dışı istihdam verileri var ki bu da yine Fed’in faiz kararı için izlenen verilerden biri. 2018 yıl bazında bugünden görünen olası gündem konuları arasında Fed başta olmak üzere merkez bankaları faiz kararları, borsalara kâr satışları gelip gelmeyeceği konusu, daha çok Ortadoğu ve Türkiye-ABD ilişkileri ekseninde jeopolitik gelişmeleri dış gündem olarak saymak mümkün. İç gündemde ise ekonomik büyümenin ne ölçüde korunacağı, yüksek faiz, cari açık, bütçe açığı, enflasyon, işsizlik gibi temel sorunlar, merkez bankasının faiz politikası ve siyasi gelişmeler ilk akla gelenler. Özellikle gerilen siyaset ve hükümet her ne kadar bu olasılığı yalanlasa da erken seçim tartışmaları önemli gündem konuları arasında olacak gibi görünüyor.

YABANCI GİRİŞİ

Piyasaların önemli oyuncularından yabancı yatırımcıların 2017 yılında Türkiye para ve sermaye piyasalarına ilgisi oldukça yüksekti. Ocak-ekim döneminde 24 milyar dolarlık hisse senedi ve tahvil bonoya giriş yapmışlar. 21 milyar doları yüksek faiz nedeniyle tahvil bonoya olmuş. Özetle, 2018’e zirveler deneyen borsa ve yüksek kur ve faizle giriyoruz. Gelecek yılda dış konjoktürde para politikalarının sıkılaşması yanında içeride piyasayı taşıyacak güçlü beklentilere ihtiyaç olacak. Kısa süreli iyimserlik korunsa da siyaset ve jeopolitik ağırlıklı gündem nedeniyle 2018 yılında zor bir piyasa öngörüsü öne çıkıyor.

Piyasalar iyimser ama gündem zor

BORSA TEKRAR ZİRVEDE

Borsa tekrar zirve seviyeleri test ediliyor. Endekste çıkışın devamı için son zirvesi olan 115.000 seviyesinin üzerinde kalması önemli. İlk direnç ise 116.000 olarak görülürken bu seviyelerde kâr satışları görülebilir Sonraki dirençler 118.000 ve 120.000 seviyelerinde bulunuyor. Geri çekilmelerde ilk destekler 113.000-112.500 seviyelerinde. Endekste kâr satış denemelerine rağmen çıkış hareketi gücünü koruyor.

Zeynel Balcı
  Hürriyet

 

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir

 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku