Sektör Analizi

2017 Otomotiv sektör hisse beklentileri

Yatırım Finansman'dan 2017 Otomotiv sektör hisse beklentileri Tofaş Fabrika hisse senedi,Doğuş Oto hisse senedi

2017 Otomotiv sektör hisse beklentileri

12 Aralık 2016 16:42
-A

+A

2017 OTOMOTİV SEKTÖR ANALİZİ

2016 yılında ÖTV'ye gelen zamlar sonrası fiyatı 40 bin TL olan araç fiyatları arttı.Bu artış sonrası otomotiv sektöründe bir daralma beklentisi hakim oldu.

Ülke ihracatına büyük katkı yapan otomotiv sektöründeki daralma bir çok yan ürün üreticilerini de olumsuz etkiliyor.Bilindiği gibi otomotiv sektöüne ürün sağlayan birçok sektör var.

Yatırım Finansman'ın aylık bülteninde yer alan ÖTV zammının şirket bazlı analizinde gelecek dönemde hangi şirket bu zamdan nasıl etkilenecek sorusuna cevap aranmış.

Binek araçlar üzerindeki ÖTV oranları, araçların baz fiyatları da gözetilecek şekilde Kasım ayının son haftasında güncellendi. Daha önce ÖTV oranlarında tek kriter motor hacmi iken yeni düzenleme ile birlikte araç fiyatları da değerlendirmeye tabi oldu. Yeni değişiklikle devlet, düşük motor hacmine sahip lüks araçların vergilendirilmesindeki eşitsizliği ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır.

Tofaş’ın yurtiçinde ürettiği modellerin baz fiyatı 40 bin TL’lik eşiği aşmadığı için hem Egea hem de Linea modelleri ÖTV artışından etkilenmemektedir. Fakat Fiat Grubundan ithal ettiği araçlar vergi artışından etkilenmektedir. İthal araç satışları Tofaş’ın iş hacmi içinde ufak bir paya sahip olduğu için hisse senedi performansına önemli bir etki beklemiyoruz.

Ford Otosan Türkiye’de sadece ticari araç üretimi yapmaktadır ve bu araçlarda vergi değişimi olmadı. Fakat ithal edilen binek araçlar vergi artışından etkileniyor. İthal araç satışları Ford Otosan’ın iş hacmi içinde ufak bir paya sahip olduğu için şirketin operasyonel performansına önemli bir etki beklemiyoruz.

Doğuş Otomotiv ise vergi artışından en çok etkilenen şirket konumunda. Eğer diğer herşeyi sabit tutarsak (şirketin hedeflenen kar marjını, VW’den alınan desteği vs.) Passat ve Tiguan modellerinde aracın özelliklerine göre %3 ile %10 arasında artış, Golf ve Jetta’da ise %3 artış öngörüyoruz. Hemen hemen tüm Audi modellerinde %3 ile %11 arasında artış, Porsche modellerinde ise %10 artış öngörüyoruz. Bu durum şirketin pazar payı veya karlılığına olumsuz etkide bulunacaktır.YATIRIM FİNANSMAN

Kaynak ve bültenin devamıhttps://www.yf.com.tr/media/report/strateji-raporu-aralik-2016-06-12-2016-14-19

BORSAAJANS.COMUN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku