Sektör Analizi

2017 gübre fiytaları ne olur ?

2017 yıllı gübre fiyatı artar mı, yasaklı gübreler hangileri,15.15.15 Kompoze Gübre ,ZN Süper Gübre ,azot,potasyum,nitrat,sodyum,amonyum,DAP (18.46.0) Gübre fiyatları,arttı mı,ne kadar

2017 gübre fiytaları ne olur ?

17 Ocak 2017 14:49
-A

+A

GÜBRE FİYATLARI

Tarım sektörü her ülkenin olduğu gibi bizim ülkemizin de vazgeçilmez sektörleri arasında yer alır.

İnsan yaşamının ana kaynağı olan gıdaların kaliteli ve bol yetiştirilmesi için tarım sektörü özel konumu olan bir sektördür.Ülkeler tarım sektörünü diğer sektörlerden daha fazla desteklemeli özen önem vermelidir.

Tarım sektörü için de vazgeçilmez bir kaç şey vardır, başta ,toprak, su,tohum ve gübredir.Su ve toprak konusunda büyük sııntı çekmeyen ve geniş araizlere sahip olan ülkemizde tohum da az olmak üzere  gübre de dışa bağımlı diyebiliriz.

Ülkemizde birçok gübre fabrikası olmasına rağmen , gübre üretiminde ham madde bakımından dışa bağımlı durumdayız.Yani gübre üretmek için ithalat yapma zorunluluğu var. Bu durum bizi dışa bağımlı hale getiriyor.

Gübre fiyatlarını etkileyen en önemli iki indikatör vardır.Bunlar petrol ve döviz fiyatlarıdır.Gübre hammaddesi genelde dolar üzerinden fiyatlandığı için dolardaki ve petroldeki artış gübre fiyatlarını artırmaktadır.

Son aylarda petrol fiyatlarının varil başı 40-45 dolardan 50-55 dolara çıkması, Dolar-TL'nin 3.77 TL seviyelerinde olması doğal olarak gübre fiyatlarını artırabilir.

Gübre fiyatlarındaki dalgalanma yaratan bir diğer etkende yasaklı gübrelerin olması Bilindiği gibi nitratlı gübreler güvenlik gerekçesiyle yasaklanmıştı ; fakat son gelen haberlerde bu yasağın bazı ürünlerde kalktığı yer aldı.

Yasak sodyum nitratlı gübrelerde kalktı ama amonyum nitrat barındıran gübrelerde yasak ve kısıtlama devam edecek.

Gübre fiyat beklentilerine baktığımızda ise dövizdeki yükseliş ve petroldeki yükselişin bugün (17.01.2017)  an itibari ile fiyatlara yansıdığını bundan sonra ise yine petrol ve doların takibine devam edileceğini söyleyebiliriz.

2016 Haziran ayına göre Kasım ve Aralık aylarında gübre fiyatlarının belli bir oranda arttığını söyleyebiliriz.

atomgübre'de yer alan gübre fiyatı beklentilerine göz atalım:


atomgubre.com

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku