Dolar Yorum

2017 Dolar yorumu ve beklentileri

Dolar ne olur dolar yükselir mi, 2017 dolar beklentileri

2017 Dolar yorumu ve beklentileri

23 Kasım 2016 16:32
-A

+A

DOLAR YORUMLARI


2013 yılından itibaren FED ve içteki gelişmelerle 1.65 seviyelerinden yükselişe başlayan Dolar-TL bugün 3.40 TL seviyesine girdi.

Dolar-TL şu an 3.993 TL seviyelerinden işlemlerine devam ediyor.

Dolar-TL için uzmanların 2017 beklentileri de tam anlamıyla şekillenmiş değil.Bloomberght TV'ye konuşan uzmanlar, Dolar-TL'nin tek bir sebep dolayısıyla yükselmediğini hem içte hem de dışarda meydana gelen olaylar ve gelişmelerle yükseliş yaşadığını belirtiler.

Uzmanlar özellikle FED'in Aralık ayındaki yapacağı toplantıdan çıkacak kararlar ve 2017 için faize dair açıklamaları Dolar-TL için büyük önem taşıyor.FED 2017 için Trump'un atacağı ekonomik adımları takip edecek.Şu an için Trump belirsizliği FED'in de atacağı faiz adımları kousunda net tavır almasını zorlaştırıyor.

Dışarda Trump ve FED belirsizliği ile yükselen Dolar, içerde yeni anayasa ve çevremizdeki iç savaşlar nedeniyle TL'nin zayıf seyrine sebep olabilir.Ayrıca TC Merkez Bankası'nın atacağı faiz adımları da Dolar-TL için hayati önem taşıyor.

2017 Dolar ne olur ?

Uzmanlar 2017 dolar tahminlerini net olarak ortaya koyamazken olumsuz gelişmeler ve enflasyondaki yükseliş ve Merkez Bankası 'nın faizlerdeki düşüşe devam etmesi durumunda Dolar-TL yükselişini devam ettirebilir düşüncesi hakim.

Uzmanlar ,FED'in 2017 için faiz artırımlarına hız vermesi ve içerdeki olumsuz gelişmeler ve Dolar-TL'nin 3.50 TL seviyelerini rahat bir şekilde görmesine neden olabilir düşüncesini aktardılar.

NOT 1:Uzmanlar dolardaki artışın çok da abartılmaması gerektiğini bu sene sadece % 12'lik bir atış olduğunu enflasyon kadar artışın makul olduğunu belirtirken FED'in atacağı adımlar sonrası doların aşağı seviyelere gelme ihtimalini de dile getirdiler.

NOT 2:Doların artışı ile ülke ekonomisinde bazı sektörlerinde daha da büyüyeceği ve ihracatın artışına olumlu katkı sağlayacağını da unutmamalıyız.

NOT 3:Dolardaki yükselişin bir kriz habercisi olmadığını dile getiren uzmanlar geçen sene de FED etkisi ile doların bazı dönemlerde yükseliş yaşadığını ama bir krizin çıkmadığını söylediler.

NOT 4:Ekonomi yönetiminden Başabakan Yardımcısı Nurettin Canikli yaptığı açıklamalarda bu tür dalgalanmaların altından kalkacak güce sahiptir dedi.Türkiye finansal piyasalardaki gücü son 15 yıldır görüyoruz açıklamasını yaptı.

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.


Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku