Borsa Gündem

2017 borsa ve sektör tahminleri

Turkısh Yatırım 2017 borsa ve sektör tahminleri

2017 borsa ve sektör tahminleri

23 Aralık 2016 14:24
-A

+A

 2017 borsa ve piyasa beklentileri

2016
yılını bitirmek üzereolduğumuz bugünlerde 2017 borsa ,döviz,faiz ve diğer piyasalara dair beklentiler de şekillenmeye başlandı.

2016 yılını çok sancılı günlerle geçiren borsa ve döviz piyasası 2017'den daha umutlu olmakistiyor.

2015 Kasım ayında iki Rus uçağının düşürülmesi ile gergileşen ılişkimiz bize büyük maddi kayıplara neden oldu.İlk başta taşımacılık ve turizm sektörü olmak üzere meyve sebze ihracıtana kadar birçok sektörde negatif etki görüldü.

Bilindiği gibi ülkemize büyük sayıda Rus turist geliyor ve bavul ticareti adı altında büyük bir ticaret hacmi oluşturuyordu.Ayrıca Rusya yaş gıdada en büyük ihracatını ülkemizden yapıyordu.

2016 yılında sadece Rusya ile gerginleşen ilişkilerin yanında Irak ve Suriye'de devam eden iç savaş da turizmi negatif etkiledi.Turizm sektöründeki bozulma en çok hava yolu taşımacılığını vurdu.Başta tuzim şirketleri olmak üzere,Türk Hava Yolları,Pagasus,TAV Hava Limanları ve Çelebi Havacılık en çok etkilenen borsa şirketleri arasında yer aldı.

2016 yılında son yılların en büyük hainliğini de yaşadık.15 Temmuz hain darbe girşimi sonrası piyasalarda fabalans yaşansada büyük bit etki yaratmadı.

Asıl etki kredi derecelendirme kuruluşlarının ülke notumuzu hakıszca düşürmesi sonrası yaşandı.Borsada yine büyük çaplı kayıplar yaşanmasa da döviz piyasalarında sert yükselişler yaşandı.

Dolar 3.60 euro ise 3.83 TL'ye çıkarak rekor seviyeleri gördüler.

2016 yılının kısa özetinden sonra Turkısh Yatırım'ın 2017 yılı beklentilerine göz atalım.

Turkısh Yatırım 23 Aralık 2016 yani bugün yayınladığı bültende  2017 için piyasa beklentilerine yer verdi.


Borsanın bir yıl ileriye dönük F/K iskontosu %34-38 bandında değişmektedir ki tarihi ortalamalarımız %17-21 bant aralığıdır. Göreceli baktığımızda ucuz kaldığımız düşünülebilir.

Hükümetin büyüme yönündeki adımlarının reel’de gerçekleşmesi bu iskonto oranının azalmasına fırsat verecektir. Anayasa referandumundan sonra yapısal reformlara hız verileceğinin açıklanması ve jeopolik riskler bir süre daha bu iskonto oranının korunmasına neden olabilecektir. Yılın kalanında güçlü bir piyasa beklentimizden dolayı önceliği hisse senedine veriyoruz.

Altyapı harcamalarındaki artış , Dünya’da demir-çelik, çimento ve bakır talebinin artması bu sektörlerdeki firmaları, Savunma harcamalarının dünya genelinde arttığı bir süreçte bu alandaki firmaların, hızlı kredi büyümesinden olumlu etkilenecek sektörlerdeki firmaların talep görmesini beklediğimizden hisse senetlerinin ön plana çıkmasını beklemekteyiz.

Kur ve faize duyarlılığı düşük şirketin tahvillerine yönelim olmasını beklemekteyiz. Düzeltme hareketinin başlamasıyla birlikte faizlerde normal seviyelere gerilemesi bu alana ilginin artasına neden olacaktır.

ABD’de uzun vadeli tahvil faizlerinin dengelenmesiyle birlikte Türkiye 10 yıllık tahvil faizlerinin ihraç tarihinden buyana en yüksek seviyelerde bulunması cazibesini artıracaktır. Hükümetin bankacılık sektörüne yönelik yaptığı düzenlemeler kredi kullanımından daha rahat etmelerine imkan tanıyor fakat mevduat yarışının devam etiği de başka bir gerçek.

Dolayısıyla mevduatta bir miktar yatırımın bulunmasını normal görmekteyiz. Petrol ve bakır kontratlarına yatırım yapılabilir. Üretim azaltılması ve kısıtlamasının hem OPEC üyeleri hem de OPEC’e üye olmayan ülkelerin tercih etmesi brentte 60 dolar seviyelerinin görülmesine neden olabilir.

Trump’ın ın başkan seçilmesinden sonra vaat ettiği yatırımları yapmak için gereken bakır talebi bu emtianın fiyatındaki yükselişin devam etmesine imkan tanıyacaktır. Dolar ve dolar endeksinin güçlenmesini bekliyorsak elimizde dolar’da bulunması gerekmektedir.

 Her daim pozisyon ayarlamaları ve güncel gelişmelere reaksiyon verebilmek için %10 repo...

TURKISH YATIRIM

Kaynak ve bülenin devamı: http://www.turkborsa.net/belgeler/raporlar/gb_23122016.pdf

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku