BİST Yorum

2017 Borsa tahminleri

2017 borsa beklentileri , 2017 borsa yorumları

2017 Borsa tahminleri

25 Aralık 2016 13:22
-A

+A

2017 BORSA NE OLUR ?

2016 yılında birçok badire atlatan borsa 2017'ye umutlu girmek istiyor.

2016 yılında ilk olarak Rusya ile yaşanan uçak krizi sonrası sıkıntılar en çok turizm ve hava yolu şirketlerini vurdu.Rusya ilk olarak turistlerin Türkiye girişini engelledi daha sonra birçok üründe Türkiye'den alınan mallara yasak koydu.

Bu yasaklar ve engeller büyük döviz açığına neden oldu.Turizm sektörü son yılların en büyük daralmasını yaşadı.

2016 yılının diğer önemli olayı ise 15 Temmuz hain darbe girişimi oldu.Bu hain darbe girişimi kısa süreli bir türbülansa neden olsada atlatılması uzun sürmedi.

Esas etkiyi hain darbe girişimini fırsat bilen kredi derecelendirme kuruluşlarının not indirimi oldu.Gelen not indirimleri ile dövizde bir atak yaşandı.Dövizde yaşanan bu atak sonrası Dolar-TL 3.60'ı Euro-TL ise 3.83 TL seviyesini gördü.

Son dönemde artan terör olayları da özellikle turizm sektörünü etkileyebilir.Rusya ile ilişkilerin düzelmesi ise 2017 için hava yolu ve turizm şirketleri için olumlu bir gelişme.

2016 yılını özetledikten sonra Milliyet'ten Zeynep Aktaş'ın 2017 beklentilerine göz atalım.

Gerek yurtdışında gerekse yurt içerisinde artan terör eylemleri, jeopolitik riskler, morallerin bozulmasına neden olurken piyasalarda da hacimsiz sığ hareketleri beraberinde getirdi. Piyasanın etkili alıcıları konumunda bulunan yabancıların da Noel tatiline girmesi önümüzdeki hafta zayıf hacmi beraberinde getirecek.

Piyasaların dip seviyelerden hareketinde yabancıların alımları etkili oldu. Son verilere baktığımız zaman günlük ortalama 3.5 milyar TL olan işlem hacmi 2.7 milyar TL’ye geriledi. BIST 100 Endeksi hafta içerisinde en düşük 76.883 seviyesini görürken en yüksek 78.203 seviyesine çıktı. Endeks haftayı 76.972 seviyesinden tamamladı.

Haftalık değer kaybı yüzde 0.80 oldu. Endeks 7, 20 ve 50 günlük ortalamaların üzerinde hareket ediyor. 76.000 ve 80.000 aralığında satışların artmasıysa endeksin yükselişlerini sınırlıyor.

Aralık ayının son haftası pozisyonların kapatıldığı, yılsonu finansal raporların bağlandığı, fon yöneticilerinin performanslarını gösteren rapor ve değerlendirmelerin yapıldığı bir ay.

Bu nedenle piyasalarda yıl sonu kapanışları gerçekleştirilebileceği göz ardı etmemeli. Kurda aşağı, borsada yukarı yöndeki hareketler kapanışlar açısından beklenen seyirler olacak.


Yılın ilk çeyreği ise oldukça çalkantılı bir dönem olacağı izlenimini veriyor. Trump yönetiminin, 20 Ocak’ta görevi devralması, seçim vaatlerini gerçekleştirme yönünde atacağı adımlar, ABD dolarının da seyrini belirleyecek.

Türkiye açısından darbe girişimi sonrasında yaşanan gelişmeler ve OHAL’in kalkması halinde biraz daha normalleşme sürecinin başlaması piyasalara da olumlu yansıyacak.

Fiyat çarpanları cazip

Gelişmekte olan ülkelere göre Borsa İstanbul’da hisse senetlerinin yüzde 15’in üzerinde iskontolu işlem görmesi en güçlü beklentimiz olarak öne çıkıyor.

Borsa İstanbul’da hisse senetleri 2015 yılından bu yana görece düşük performans gösterdi. Bu yönü ile olası küresel satış dalgalarında daha az hasar alabilir.

   MİLLİYET 
Zeynep Aktaş


Kaynak:http://www.milliyet.com.tr/piyasalar-karar-noktasina-ekonomi-2367363/

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Facebook'ta paylaş butonu
Print
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku