Borsa Gündem

2017 borsa A-B-C-D-grubu hisseler

Yeni yıl ile BİST hisse gruplarında da değişiklikler oldu. BİST A B C D Grubu şirketler

2017 borsa A-B-C-D-grubu hisseler

1 Ocak 2017 01:35
-A

+A

2017 BORSA HİSSE GRUPLARI


Borsa İstanbul'da işlem gören şirketler borsadaki ,işlem gören paylarının değerine göre çeşitli gruplara ayrılıyorlar.

Borsada A-B-C-D Grupları nasıl belirleniyor ?

Borsadaki gruplar belirlenirken çeşitli kriterler gözönünde bulunduruluyor.Bu kriterleri şu şekilde sıralayabilirz:
 • Borsadaki halka açıklık oranına göre piyasa değeri (piyasadaki lot sayısına göre belirlenir)
 • Fiili dolaşımdaki pay sayıları (lot sayıları)
 • Fiili dolaşımdaki pay oranı (halka açıklık oranı)
 • Gözaltı pazarında işlem görüp görmeme
 • Menkul kıymet yatırım ortaklıkları büyüklüklerine göre
Yukarıdaki kriterlere göre belirlenen A B C D Grubu hisseler her altı ayda bir belirlenir.Şirketlerin hisse grupları fiyatlarındaki ve pay oranlarının artışına yani işlem gören lot sayılarının artışına göre borsadaki grupları değişebiliyor.Borsa İstanbul , her altı aylık ortalamasına göre gelecek dönemlerdeki hisse gruplarını belirliyor.

BİST A B C D grubu belirleme krtierlerine ve her kriterin işlem şartları şu şekilde belirlenmiştir.
 • A grubu hisseler: Fiili dolaşımdaki pay değeri 30 milyon TL ve üzeri olan hisse senedidir.
 • B grubu hisseler: Fiili dolaşımdaki pay değeri 10 milyon TL ile 30 milyon TL arasında olan hisse senedidir.
 • C grubu hisseler: Fiili dolaşımdaki pay değeri 10 milyon TL’nin altındaki hisse senedidir.
 • D grubu hisseler: Gelişen İşletmeler Piyasası (GİP), Serbest İşlem Platformu (SİP), Nitelikli Yatırımcı İşlemleri Pazarı (NYİP) veya Gözaltı Pazarı’nda (GP) işlem gören hisse senedidir.
A B C D Grubundaki hisselerle ilgili diğer detaylar ise aşağıda sıralanmıştır.

 • A ve B grubu hisselerde bekleyen emirlerin derinlik bilgileri veri yayın ekranlarında (Matriks, Foreks gibi) 5 kademeye kadar gösterilirken, C grubu hisse senetlerinde tek kademe gösterilir.
 • A ve B grubu hisse senetleri; sürekli müzayede işlem yöntemine tabidir ve ayrıca kredili alım, açığa satış, ödünç alma veya ödünç verme işlemlerine konu olabilirler. C grubu hisse senetlerinde; piyasa yapıcı veya likidite sağlayıcısına sahip olması durumunda sirekli müzayede işlem yöntemi uygulanabilir. Aksi durumda, tek fiyat işlem yöntemine tabi olurlar. C grubu hisse senetleri; kredili alım veya açığa satış işlemlerine konu olamazlar.
 • B grubu hisse senetleri, belli bir anda oluşacak açık takas pozisyonunun %100’ü oranında özkaynak bulundurma şartına tabidir. Buna göre; bir müşterinin takası henüz gerçekleşmemiş işlemleri sonucunda, belirli bir anda B grubu hisse senetlerinde oluşabilecek açık takas pozisyonunun asgari %100’ü oranında net varlığının bulunması zorunlu olup, ayrıca bu hisse senetlerinde gerçekleştirilen işlemlerde hiçbir suretle ve yatırım kuruluşu yönetim kurulu kararı ile de olsa müşteri bazında veya genel olarak özkaynak oranları değiştirilemez ve teminat alınmadan emirler kabul edilemez.
 • B grubu hisse senetleri; sermaye piyasası araçlarının kredili alım, açığa satış, ödünç alma veya ödünç verme işlemlerinde özkaynak oranının hesaplanmasında en çok %50’si oranında özkaynak olarak kabul edilebilir.
 • C grubu hisse senetleri, belirli bir anda oluşabilecek açık takas pozisyonunun %100’ü oranında özkaynak bulundurma şartına tabidir. Buna göre; bir müşterinin takası henüz gerçekleşmemiş işlemleri sonucunda, belirli bir anda C grubu paylarda oluşabilecek açık takas pozisyonunun asgari %100’ü oranında net varlığının bulunmasının zorunlu olup, ayrıca bu paylarda gerçekleştirilen işlemlerde hiçbir suretle ve yatırım kuruluşu yönetim kurulu kararı ile de olsa müşteri bazında veya genel olarak özkaynak oranları değiştirilemez ve teminat alınmaksızın emir kabul edilemez.
 • C grubu hisse senetleri; sermaye piyasası araçlarının kredili alım, açığa satış, ödünç alma veya ödünç verme işlemlerinde özkaynak oranının hesaplanmasında özkaynak olarak kabul edilemez.
2017 yılı ilk 6 ayını (Ocak-Temmuz) kapsayan  A B C D Grubu hisseler için aşağıdaki linke tıklayınız

2017 OCAK-TEMMUZ A B C D GRUBU HİSSE LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ


Facebook'ta paylaş butonu
Print
 • ÇOK OKUNANLAR
 • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku