Borsa Gündem

2017 Bedelsiz potansiyeli yüksek hisseler

2017 yılı bedelsiz bekletili hisseler, bedelsiz potansiyeli yüksek hisseler

2017 Bedelsiz potansiyeli yüksek hisseler

22 Mayıs 2017 00:22
-A

+A

2017 BEDELSİZ BEKLENTİLİ HİSSELER

Borsa İstanbul'da yatırımcıların merakla beklediği bedelsiz haberleri ara ara bazı hisse senedlerinde sert hareektler yaşanmasına neden oluyor.

2016 yılında Goodyear bedelsiz sermaye artırımı yapmış ve hisse senedlerinde % 100'e yakın yükselişler yaşanmıştı.Buna benzer birçok örneği geçmişte sıkça görmüştük.

Geçtiğimiz günlerde Anadolu Isuzu hisse senedinden de sert yükseliş görülmüştü.Bu yükseliş şirketin % 200 bedelsiz sermaye artırımına dair yaptığı açıklama sonrası gelmişti.

Brisa,Netaş,Afyon Çimento ve Aslan Çimento geçtiğimiz yıllarda açıkladıkları bedelsiz sermaye artırımları ile sert yükselişler yaşamıştı.

Bedelsiz sermaye artırımı nedir ?

Bedelsiz sermaye artırımı, bir şirketin elde ettiği iç kaynak gelirlerini (emisyon primi, yeniden değerleme değer artışı, yedekler, iştirak ve duran varlık satış karları, temettü) kullanarak sermayesini belir bir oranda artıması ve artırılan sermaye karşılığında oartaklarına bedelsiz olarak ortaklarına dağıtmasına 'bedelsiz sermaye artırımı' denir.

Bedelsiz sermaye artırımın avantajı var mı ?

1-Bedelsiz sermaye artırımı aslında şirketin kasasına fazladan bir gelir yazmaz.Sadece varolan gelirleri enflasyon sonucu erimiş sermayesine ekleyerek , sermayesinin yükseltilemsini sağlar.

2-Bazı ihalelere girmede şirketlerin sermayesine de bakıldığı olur.Bu gibi çok nadiren de avantajı olabilir.

3-Bedelsiz sermaye artırımı ile şirkete ek finansal gelir gelmez.

4-Bedelsiz sermaye artırımı şirketin temettü verimini yükseltmez

5-Bedelsiz sermaye artırımı ile bazı gelirlerin vergisinde avantaj elde edilebilir. (
emisyon primi ile iştirak ve duran varlık satış karı kalemlerinden yapılan sermaye artırımı).

6-Şirket bedelsiz sermaye artırımı yaparak fiili dolaşımdaki lot sayısını artırarak derinlik sağlamış olur.

7-Şirketin kârlılığına veya büyümesine doğrudan bir etkisis olmamasına rağmen , şirket hisselerinde psikolojik olarak bir alım görülür.Tabi bu alımlar garanti olarak görülür demek mümkün değildir.Sadece geçmiş veriler bunu gösteriyor.

Bu bilgilerden sonra 2017 yılı için 2016/6 aylık bilançolara göre hazırlanmış bedelsiz potansiyeli yüksek şirket hisseleri için aşağıdaki linke tıklayınız.

NOT:Şirketlerin bedelsiz potansiyeli var diye kesinlikle bedelsiz sermaye artırımına gidecek , veya gittiğinde hisse senedleri kesinlikle yükselecek diye bir beklentiye girek doğru değildir.Bu çalışma sadece bilgilendirme amacı taşımaktadır.Herhangi bir hisse tavsiyesi veya önerisi değildir.

Ayrıca şirketlerin bedelsiz sermaye artırım kararlarını ve oranlarını yönetim kurulları belirler.

2017 BEDELSİZ BEKLENTİLİ HİSSELER İÇİN TIKLAYINIZ


BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku