Petrol

2016 petrol fiyatları ne olur ?

2015'i sert düşüşle kapayan petrol 2016 için de pek yimser değil.

3 Ocak 2016 00:00
-A

+A

Petrol'deki yüzde 50 zam Türkiye’de Akaryakıta yansır mı?

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) en önemli üyesi olan Suudi Arabistan; düşük petrol fiyatlarının ekonomisine zarar vermesinin ardından, petrol ve türevi ürünlerin iç piyasada satışına yüzde 50’den fazla zam yapma kararı aldı. Önümüzdeki aylarda uygulamaya konulacak olan karar, tüketicilerin üzerine yük bindireceğinden, harcamalar tarafında iç piyasaya negatif yansıyabilir.

 

Son olarak 4 Aralık’ta Viyana’da gerçekleşen OPEC toplantısında üretim tavanının kaldırılması ve İran’ın arzı artırması fiyatların 36 Dolar’ın altına kadar gerilemesine sebep olurken, Suudi Arabistan’ı da iflasın eşiğine getirdi. Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından yapılan son açıklamaya göre; Suudi Arabistan’ın gelirlerindeki azalma, ülkenin 5 yıl içerisinde iflas etmesine sebep olabilir.

 

Gelirinin yüzde 90’ını petrol ihracından sağlayan Suudi Arabistan’ın 2015 yılı bütçe açığının 95 milyar Dolar’a yükselmesi, ekonomi yönetiminde önlem alma gerekliliğini doğurdu. Petrol ve petrol türevi ürünlerin satışına uygulanacak olan yüzde 50 oranındaki zam; ihraç edilen ham petrolü etkilemeyeceğinden, Türkiye gibi ithalatçı konumunda olan ülkelerdeki petrol fiyatlarına da yansımayacaktır.  

 
 

    Levent Mutlu
 Yatırım Danışmanı
 XTB Menkul Değerler

 


Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku