Borsa Gündem

2 uzmandan çok kritik borsa beklentisi

Borsa İstanbul'da bu hafta neler bekleniyor ?

2 uzmandan çok kritik borsa beklentisi

27 Ocak 2019 12:28
-A

+A

BORSADA HAFTALIK BEKLENTİLER

Borsa İstanbul'da pozitif seyir sürüyor.

87 bin seviyelerinden başlayan yükseliş trendi bu hafta da devam etti.

BİST 100 haftayı % 3,4 yükselişle 101,801 puandan kapattı.

Hafta içinde en düşük 97,634 puanı görürken en yüksek ise 102,319 puanı gördü.

Borsadaki yükselişle beraber Dolar ve euroda da düşüşler görüldü.

Dolar-TL haftayı % 0,9 düşüşle 5,26 euro TL ise % 0,8 düşüle  6,0061 puandan kapandı.

Geçen haftanın özetinden sonra yeni haftanın beklentilerini uzmanlardan alalım.

İlk olarak Meksa Yatırım'dan Zeynel Balcı'nın bugün Hürriyet gazetesinde çıkan yazısına göz talım:

Yabancılar 2013’ten bu yana en yüksek hisse senedi alımını gerçekleştirdi. 18 Ocak haftasında 711 milyon dolarlık hisse senedi alımı yapan yabancılar, tahvil bonoda 121 milyon dolarlık satış gerçekleştirdi. Son iki haftada ise hisse senetlerinde yapılan alım 826 milyon doları buldu.

Yabancı yatırımcı desteğiyle piyasalarda iyimserlik devam ediyor. Borsada ralli, gösterge faiz ve döviz kurlarında ise düşüş eğilimi sürüyor. Merkez Bankası’nın açıkladığı haftalık verilere göre 18 Ocak haftasında yabancı yatırımcılar borsada 711 milyon dolarlık hisse senedi alımı yaparken tahvil bonoda ise 121 milyon dolar satışta görüldüler. Hisse senetlerinde haftalık bazda 2013’ten bu yana en yüksek alım tutarı.

Son iki haftada hisse senetlerinde yabancı alımları 826 milyon doları buldu. Bu rakamda 3-17 Ocak’ta gerçekleşen Akbank’ın bedelli sermaye artırımının da katkısı var. Para girişleri son günlerdeki iyimserliğin izahı. Yabancı yatırımcının bu tavrı devam ettiği sürece borsadaki parti sürebilir. Muhtemelen geçen hafta da yabancı yatırımcının alım tarafında olduğunu tahmin etmek zor değil. Bunu takas saklamada yabancı payının artmasından görmek mümkün. Borsada kısa sürede oluşan ciddi bir prim söz konusu.

Piyasalara yabancı morali... Yabancılar 18 Ocak haftasında 711 milyon dolarlık hisse senedi alımı yaptı

AĞIRLIK KAZANDI

BIST100 Endeksi’nde doksan dereceye yakın bir çıkış açısı var. Yorgunluk emarelerinin görülmesi olağandır. Her zaman geçerli değil belki ama ‘borsada kısa sürede oluşan primi cebe atın’ diye eski bir söz var. Bu açıdan borsada direnç seviyelerinde kâr satışları ve teknik düzeltme olasılıkları dikkate alınmalı. Şunu da vurgulamakta yarar var. Borsa İstanbul’un 2018’de dünyada en çok değer kaybeden borsalar arasında yer aldığını dikkate alırsak son yükselişle orta ve uzun dönemli ölçekte primli olduğunu söylemek zor.

Fiyat kazanç oranına bakıldığında BIST birçok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkenin hala altında. Yani fiyat kazanç oranını baz alırsak iskontolu. Ayrıca öncü bankaların fiyat kazanç oranları BIST ortalamalarına göre düşük seviyelerde işlem görüyor. Bu bakımdan kâr satışı ve teknik düzeltme olasılıklarına karşılık olağan dışı bir haber akışı olmazsa mevcut görünümün biraz daha devamı mümkün görülüyor.

İyimserliğin kaynaklarına bakacak olursak, dış borsalarda ara düzeltmelerle kısa dönemli yükseliş sürüyor. Risk iştahı tekrar artmaya başladı. Küresel durgunluk söylem ve beklentileri devam etmekle birlikte yerini daha yumuşak ifadelere bıraktı. Resesyondan çok ekonomilerde yavaşlama ve yumuşak iniş beklentileri ağırlık kazandı.

Belki de Türkiye gibi gelişen ülkeleri en fazla sevindirecek gelişme öncü merkez bankalarının para politikaları oldu. Fed faiz artırımına ara vereceğini en üst düzeyde dillendirirken Avrupa Merkez Bankası faiz değişimine gitmedi. Ayrıca düşük faize bir süre daha devam vurgusu yaptı.

Düşük faiz, borsalar ve gelişen ülke piyasaları için bir avantaj. ABD’li fon yöneticisi Mark Mobius, şimdi gelişen ülke varlıklarında alım için uygun zaman olduğunu söylerken Hindistan, Brezilya ve Türkiye varlıkları alım için uygun dedi. Bu tür söylemleri sıkça duyar olduk. Tahminler ve söylemler çok çabuk iyimserleşti. Piyasadaki hareketlenmelerin temel gerekçeleri önemli. Sorunlar ve veriler olduğu yerde duruyor, değişen beklentiler ve para akışı. Piyasalarda yönü para akışı belirliyor. Dip not olarak sıcak paranın doğası gereği çok çabuk yön değiştirebilme karakterine sahip olduğu hatırlatmasını yapalım. Piyasada olumlu hava etkisini sürdürüyor.
 

5.33 DESTEĞİ KIRILDI

Dolar-TL kurunda tepki yükselişleri satışla karşılaştı, gevşeme sürüyor. 5.33 trend desteği aşağı yönlü kırıldı. Sonraki destek noklarrı 5.21 ve 5.13 seviyelerinde görülüyor. İlk dirençler ise 5.37-5.54 seviyelerinde. Tepki çıkışının devamı için 5.54 seviyesinin geçilmesi gerekecek. Destek seviyelerinde tepki alımları görülse de satı baskısı korunabilir.

DİRENÇLERE DİKKAT

Borsada çıkış trendi sürüyor. İlk destekler 100.700-100.000 seviyelerinde. Bu seviyelerin üzerinde çıkış hareketinin devamı beklenebilir. Aksi takdirde 97.000-96.000 sonraki destek noktaları. İlk önemli dirençler 103.000-103.500 seviyelerinde. Bu seviyelerde kâr satışları görülebilir. 103.500 seviyesinin üzerinde ise çıkış hareketinin devamıyla birlikte sonraki dirençler 105.000 ve 107.500 seviyelerinde. Direnç seviyelerinde kâr satışları görülse de çıkış hareketi gücünü koruyor.

ZEYNEL BALCI

HÜRRİYET

 

Milliyet yazarı Zeynep Aktaş'ın haftalık piyasa beklentisi
 

4 Ocak’tan beri yükselişte olan borsa, politika faizinin sabit bırakmasıyla çıkışını hızlandırdı. Endeks 100 binin üzerine çıkarken dolar 5.20’lere indi. Peki, dolarda düşüş, borsada yükseliş sürecek mi?
 
Piyasalar yılın ilk ayını canlı geçiriyor. Yurtiçi ve yurtdışı gelişmeler dipteki piyasaları canlandırdı. Borsa son sekiz ayın zirvesine çıktı. Dolar kuru ağustos ayından bu yana en düşük seviyelere yakın seyrediyor.

Gösterge faiz 18,19 seviyesinde. Türkiye’nin Kredi Risk Primi (CDS) 306,14 seviyelerine geriledi. Yabancı analistlerin en fazla takip ettiği göstergelerden biri olan Türkiye 5 yıllık CDS oranının gerilemesine rağmen hala 2018’in en düşük seviyelerinin iki katı üzerinde seyrettiği ise dikkat çeken ayrıntı.

Analistler mart yerel seçimlerinin takvimlerde işaretlenmesi gerektiğine vurgu yapıyor. En fazla üzerinde durulan konuysa yerli yatırımcıların dolar almaya devam etmesi.

Enflasyondaki düşüşle birlikte faize yönelik beklentilerin kırılması beraberinde dolara ilişkin yönelimi de kırabilir. Bu noktada gelişmeler TL varlıklardan yana. Seçime kadar piyasaların güçlü seyri ise sürebilir.

Dolar nereye gidiyor?

Dolar kuru 5,27 seviyesine geriledi. Kur, Merkez Bankası’nın faizi sabit tutmasının ardından başladığı düşüşle 5,50’lerden 5,27’lere geriledi.

IMF’nin küresel büyüme tahminlerini düşürmesi, dolar endeksinin seyri ve risk primindeki zayıflama kuru destekliyor. 200 günlük ortalama 5,16’larda bulunurken 100 günlük ortalama 5,40 seviyesinde. 5,16 aşağı doğru kırılırsa uzun vadeli yükseliş de yön değiştirecek. 5,40’ın altındaki hareket ise tepki olarak kalacak. Olası bir faiz indirimine kadar kurlarda zayıf ve yatay seyir sürecek. Seçimlere kadar dolar kurunda yılın dip seviyeleri görülebilir.

Borsaya para girişi

Piyasalarda nerede hareket yaşanıyorsa para da o yöne kayıyor. BIST 100 Endeksi 101.577 seviyesinde bulunuyor.

Borsa 121.000-84.000 aralığında yaşadığı düşüşün yüzde 50’sini geri aldı. Endeks 7,20,50,100 ve 200 günlük ortalamaların üzerinde seyrettiği için güçlü seyrini koruyor. 103.000 aşılırsa hedef 107.500 olacak. Kar satışları gelebilir fakat güçlü seyir korunuyor. Uzun vadeli ortalamaların altına kayılmadıkça yükseliş eğilimi sürecek.

Altın yine gözde

Altının onsu 1.305 doları test etti. Küresel riskler devam ettiği sürece altın yatırımcılara kazandırmaya devam edecek. Bu nedenle altın yatırımcıları uzun vadede bu enstrümana yatırım yapmaya devam edebilir. Kısa vadede altının onsunda ilk hedef 1.350 seviyesi.

Hizmet sektörü atakta

Yabancıların borsadaki alımları ve hisse senetlerinin fiyat seyirlerine baktığımızda en hızlı tepki verenin hizmet sektörü olduğu görülüyor. BIST Hizmet Sektör Endeksi 16 Ağustos’ta 62.790 seviyesinde bulunurken 24 Ocak’a gelindiğinde 76.640’a yükseldi. Sektör endeksi yüzde 18 prim yaptı.

Yabancı payı arttı

Borsa İstanbul’da yabancı payı yüzde 66 seviyesine yükseldi. Yabancıların borsadaki payı ağustostaki kur şoku sonrasında yüzde 61’e kadar gerilemiş, bu seviyeden gelen alımlarla yeniden yükselişe geçmişti. Yabancıların borsadaki payı yüzde 66’ya yükselirken yerlilerin payı yüzde 34 seviyesinde.

Sermaye piyasasına ‘can suyu’ arayışı

Türkiye Sermaye Piyasası Birliği (TSPB), 2019’un sermaye piyasası yönünde atak bir yıl olmasını hedefliyor. Kamuyla paylaştıkları Öneri ve Eylem Planı ile sermaye piyasasının hacmini beş yıl içinde GSYH’nın yüzde 50’sine çıkarılabileceğini öneriyorlar. TSPB geçtiğimiz yıl değişen yönetimiyle birlikte sektörü canlandırma girişimine hız verdi. TSPB Başkanı Erhan Topaç, “Güçlü ve etkin adımlarla beş yıl içerisinde sermaye piyasasının hacmini GSYH’nın yüzde 50’sine çıkarmayı hedefliyoruz” diyor. Bu amaçla 43 maddeden oluşan “Sermaye Piyasasının Geliştirilmesine Yönelik Öneriler ve Eylemler” başlıklı bilgilendirme metnini geçtiğimiz eylül ayında kamuyla paylaşmışlardı. Şimdi ise dile getirdikleri önerilerin hayat bulması için harekete geçtikleri görülüyor.

Stratejik sektör

Erhan Topaç, sermaye piyasasının stratejik sektör olarak belirlenmesi gerektiğini düşünüyor. Birlik olarak üzerlerine düşen tüm çalışmaları gerçekleştirdiklerini ve hazır olduklarını ifade ediyor. Sermaye piyasasında ulusal bir programın hem sektöre hem de ülke ekonomisine katkısının olacağını belirtirken gelişmekte olan ülkelere fon akışının başladığı bir dönemde rüzgarın Türkiye’den yana çevrilebileceğine dikkat çekiyor.

‘Hedefli’ yatırım

Türkiye’de bireylerin birikiminin yüzde 85’i mevduatta yönelirken sadece yüzde 15’i sermaye piyasasına kayıyor. Bu oran ABD’de yüzde 78, İngiltere’de yüzde 76, Fransa’da yüzde 72, Kore’de yüzde 56, Japonya’da yüzde 48. Türkiye’de tersi bir durumun olmasında mevduat faizlerinin yüksekliğinin etkisi göz ardı edilmemeli. nflasyon ve faizdeki düşüşle birlikte sermaye piyasalarının da önünün açılması gündeme gelebilecek. 

TSPB’nin dile getirdiği çeşitli öneriler arasında “hedefli yatırım hesabı” da bulunuyor. Bu tür hesapların eğitim, konut, evlilik gibi farklı konuları hedefleyebileceği belirtilirken bunun mevzuatta tanımlanması ve teşvik edilmesinin sektöre gelen kaynağı canlandırabileceği düşünülüyor.

ZEYNEP AKTAŞ

MİLLİYET

BORSAAJANS.COM' UN YASAL UYARISI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.  Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku