Şirket Haberleri

1 Kasım borsa gündemi

Borsa haberleri,piyasa haberleri,şirket haberleri,bilanço haberleri

1 Kasım borsa gündemi

1 Kasım 2016 09:43
-A

+A

1 KASIM 2016 BORSA GÜNDEMİ


Yeni bir aya girdiğimiz bugün piyasaları etkileyen önemli haberler ve veriler gelmeye devam ediyor.

Bilindiği gibi piyasadaki rakamlar veri ve haberlere duyarlıdır.Gelecek haber ve veriler borsa,dolar,faiz ve tüm forex piyasalarını yakından ilgilendiriyor.İster içerden gelsin ister dışardan gelsin piyasaya etki edecek haberleri yatırımcılar yakından takip ediyor.

Bu bağlamda Turkısh Yatırım'ın 1 Kasım 2016 Salı günlük bültenine göz atalım:

YURT DIŞI ÖNEMLİ GELİŞMELER 

ABD Ticaret Bakanlığı verilerine göre Eylül'de kişisel gelirler %0.3, harcamalar %0.5 arttı. Beklenti kişisel gelirler ve  harcamaların  %0.4'er  oranda  artmasıydı.  ABD  ekonomisinin  büyük  bölümünü  oluşturan  ve  tahminlerin  üzerinde  yükselen kişisel harcamalar verisi, ekonomide ivmelenme olduğuna işaret etti .

Yurtiçi tüketimdeki zayıflığa paralel olarak Japonya’da perakende satışlar Eylül’de yıllık %1,9’luk düşüş kaydetti. Mağaza  sayısındaki değişiklikler uyarlandığında büyük ölçekli perakende şirketlerinin satışları yıllık bazda %3,2 düştü.

Sterlin,  Brexit'in nasıl görüneceğine ilişkin ilk işaretlerin ortaya çıkmasıyla 150 paranın gerisinde kalarak, Ekim ayında  dünyanın en kötü performans gösteren para birimi oldu. İngiliz Sterlini, bu ay yüzde 6.2 gerileyerek, yüzde 8.1 düştüğü  Haziran'dan bu yana görülen en  sert kaybını kaydetti. Nisan ayından bu yana her ay değer kaybeden sterlin, 2016'da  yüzde 17 geriledi.

(BOJ),  para  politikası  duruşunu  değiştirmezken,  enflasyon  hedefine  ula şma  için  tahmini  zamanlamayı,  Başkan Haruhiko Kuroda'nın görev süresinin ötesine uzattı. Kuroda'nın görev süresi Nisan 2018'de doluyor ve  BOJ şimdi yüzde 2 olan enflasyon hedefine aynı ayda başlayan mali yıl içinde ulaşılmasını öngörüyor.

Çin 'de imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi ( PMI ) Ekim ayında 51.2 ile 2 yılın en yüksek seviyesine  çıktı.

Çin'de resmi PMI geçen ay , yeni sparişlerin öncülüğünde 51.2 seviyesine çıkarak Temmuz 2014'ten bu yana  en yüksek seviyesine ulaştı. Bu durum, güçlü tüketimin talebi artırması ile, ekonomideki istikrarın dördüncü  çeyreğe girerken de sürdüğünü işaret ediyor

İngiltere  Merkez  Bankası (BoE)  Başkanı Mark Carney ,  2019  yılında  görevinden  ayrılma  kararı  aldığını  açıkladı. Carney, İngiltere Maliye Bakanı Philip Hammond'a sunduğu resmi mektubunda, 5 yıllık süresine ek olarak bir  sene daha görevde kalabileceğini bildirdi

YURT İÇİ ÖNEMLİ GELİŞMELER 

Merkez Bankası'nın bankaların yabancı para likidite yönetimine esneklik kazandırmak ve finansal sisteme ek döviz  likidite si  imkanı  sağlanması  amaçları  ile  zorunlu  karşılıklarda  yaptığı  iki  düzenleme  ile  yaklaşık  2.9  milyar  dolar  bankaların serbest kullanımına açılırken, finansal sisteme yaklaşık 620 milyon dolar ilave likidite sağlandı.

Cumhurbaşkanlığı'ndan  bir  yetkili,  kamunun  şu  anda  Türk  Telekom'daki  gelişmelere  müdahalesinin  söz  konusu  olmadığını belirterek, buna karşın kamunun yüzde 30 hissesinin değer kaybetmemesinin önemli olduğunu ve gelişmeleri  takip ettiklerini söyledi.

Dış ticaret açığı Eylül ayında altın ihracatındaki düşüşün de etkisiyle yüzde 14,1 artarak 4,36 milyar dolara yükseldi. İhracatın ithalatı karşılama oranı ise 2015 Eylül ayında yüzde 75,2 iken, 2016 Eylül ayında yüzde 71,5'e düştü.  Elektronikten  sebze - meyveye pek çok alanda ihracat gerilese de en büyük gerileme altın ihracatında görüldü. Altın da  dahil değerli metal ihracatı bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 38 gerileyerek 621 milyon dolar olarak gerçekleşti. Avrupa  Birliği’nin ihracattaki payı geçen yıl yüzde 47,1 iken, bu yıl yüzde 50,2 oldu

TURKISH YATIRIM
 Günlük Bülten
Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR
LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku